Piekary Śląskie: Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej

Magdalena Mikrut
Magdalena Mikrut
Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej
Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej M. Mikrut-Majeranek, L. Nenow / Dziennik Zachodni
Udostępnij:
21 sierpnia 2016 roku odbyła się kolejna pielgrzymka do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Wzięły w niej udział tysiące kobiet i dziewcząt z całego regionu, w tym. min. premier Beata Szydło oraz prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik oraz prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic. Mszy świętej przewodniczył abp Wiktor Skworc, natomiast homilię wygłosił abp Jan Graubner z Ołomuńca.

Tegoroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt odbyła się pod hasłem „Maryja Matką Miłosierdzia”. Pątniczki przybyły z różnych stron Śląska. Podróżowały pieszo, z kijkami (nordic walking), czy komunikacją miejską, a nawet na rowerach. Z krzesełkiem pod ręką, herbatą w termosie i dziś - obowiązkowo z parasolem, ponieważ zapowiadano oberwanie chmury.

Na wzgórzu kalwaryjskim uroczystości rozpoczęły się już od godz. 8. Na tę godzinę przewidziano godzinki i modlitwę różańcową. O 9.30 w bazylice pojawili się biskupi i razem z pielgrzymami udali się procesją na kalwarię. Uczestniczyli w niej poza przedstawicielami duchowieństwa i władz państwowych oraz samorządowych, także przedstawiciele poszczególnych miast w tradycyjnych, regionalnych strojach.

- Co roku jestem obecna na pielgrzymce, ale nie zawsze w stroju. Pielgrzymujemy, ponieważ chcemy iść do Matki Boskiej i zawierzyć jej nasze problemy - mówi pani Katarzyna z dekanatu starego Tychach.

- Pielgrzymuję nie tylko ze względów religijnych, ale i z powodu potrzymania naszej lokalnej tradycji pielgrzymowania w regionalnych strojach - mówi Natalia Passon z Lipin w Świętochłowicach. ma 15 lat, ale już od trzech regularnie pielgrzymuje do piekarskiej bazyliki.

- Nie liczymy w ilu pielgrzymkach brałyśmy udział. Niektóre elementy są bardzo stare np. purpurka, krzyż, czy korale - mówią panie pielgrzymujące z katowickich Bogucicach.

O godz. 10. 30 na piekarskiej kalwarii odprawiona została msza św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił abp Jan Graubner z Ołomuńca, metropolita Moraw. Jego obecność jest nieprzypadkowa. Nawiązuje do postaci czeskiej księżniczki Dąbrówki z dynastii Przemyślidów, która nie tylko poślubiła Mieszka I, ale zgodnie z przekazami źródłowymi nakłoniła swojego męża do przyjęcia chrztu w 966 roku.

- Drogie siostry w Chrystusie Panu, z radością witam każdą z was po imieniu i pozdrawiam. Szczęść Boże! Przypomnę najpierw motywy naszego pielgrzymowania: dziękczynienie za chrzest święty i nadzwyczajny jubileusz Miłosierdzia Bożego - święty czas pojednania z Bogiem i bliźnim oraz Światowe Dni Młodzieży. Wspomnę 1050. rocznicę chrztu pierwszego władcy Polan. Wiemy, że znaczącą rolę w tym wydarzeniu odegrała kobieta - czeska księżniczka z dynastii Przemyślidów - Dobrawa, która stała się żoną Mieszka I. Z tego tytułu i z racji związków obrazu Matki Bożej Piekarskiej z Czechami, gościmy dziś abp Jana Graubnera z Ołomuńca oraz bp Jana Vokala z Hradec Kralowe.

Arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał historię Lidii - pierwszej Europejki, która przyjęła chrzest z rąk św. Pawła. W swoim przemówieniu skierowanym do pątniczek zwrócił także uwagę na rolę kobiet we współczesnym świecie oraz sprawy polityczne w kraju i potrzeby mieszkaniowe Polaków, program „Mieszkanie Plus”. - Łazienka musi być w mieszkaniu każdej rodziny - powiedział metropolita. W swoim przemówieniu przypomniał także o wprowadzanym programie 75 plus, dzięki któremu osoby powyżej 75. roku życia będą mogły skorzystać z prawa do otrzymania bezpłatnych leków. - Dziś wiele osób nie wykupuje recept, ponieważ ich na to nie stać - zauważył.

Następnie o 14.00 rozpoczęła się godzina młodzieżowa, a o 15 nieszpory maryjne, w czasie których kazanie wygłosił bp Zbigniew Kusy OFM z Republiki Środkowej Afryki. Pielgrzymka zakończy się o godz. 16 procesją z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andrzej
najbardziej fascynują się PiS, ci biskupi, którzy mieli nieciekawe epizody z SB.
a
analityk
Pani Premier; po pierwsze gospodarka, po drugie gospodarka i po trzecie gospodarka głupcze.
j
ja
Księże Arcybiskupie, szkoda wystawiać lud boży na takie rozterki.
Twój poprzednik, ks. arcybiskup Zimoń nigdy nie umizgiwał się do władzy w sposób tak nachalny.
Będę pielgrzymował (jak co roku) do Pani Piekarskiej bez pośrednictwa pasterzy z pewnością, że dłużej klasztora niż przeora.
Swoja drogą, na pielgrzymce mężczyzn, w maju, takie słowa nie padały - ciekawe zjawisko.
c
co laska
ale jest tych ciemniokow od pierona!!!!! a keckowe kasuja rowno !!!!! jakim trza byc gupkym zeby wierzyc w te cary mary!!!!!
@tata
a widziols juz madro baba ?????? one idom po namascynie od farozyka !!!!!!!
H
Halohans
Przybyła Premier Prosić o Przebaczenie. Nic z tego. Trybunał Stanu czeka na Obłudnicę. Co jak co , ale z tą wizytą przesadziła. Profanuje to nasze święte miejsce. Jasna Góra już im za mało.
a
analityk
Przecież za darmo Biskup tych peanów nie wygłasza.
a
analityk
Co się nie robi dla stołka. To mi przypomina słusznie miniony okres.
t
tata Olafa
I tyle głupich bab w jednym miejscy, ech!!!!!
M
Marek
Brocha po co tam kuper zawlekła???? Przecież ona i Klępa jak faceci wyglądają!
B
Bubek ; )
i trzeba się modlić żeby gorole do końca nie zniszczyli Górnego Śląska
j
jack
Jaka baba?-mówisz o sobie?.Zawsze tak było i tak trzymać!
w
wiwi
Chodzę do Piekar od 15 lat, ale dzisiaj przekonałam się, jak szybko można upolitycznić mszę :( Jestem zbulwersowana tym, że biskup wygłaszał peany na rzecz rządu !!!!! Co ta baba tam robiła ???? My Ślązaczki chodzimy się MODLIĆ, a nie uczestniczyć w wiecu jednej partii !!!!! Już więcej nie pójdę do Piekar, póki PIS będzie u władzy !!!!
Dodaj ogłoszenie