Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej
Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Matki Boskiej Piekarskiej M. Mikrut-Majeranek, L. Nenow / Dziennik Zachodni
21 sierpnia 2016 roku odbyła się kolejna pielgrzymka do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Wzięły w niej udział tysiące kobiet i dziewcząt z całego regionu, w tym. min. premier Beata Szydło oraz prezydent Zabrza - Małgorzata Mańka-Szulik oraz prezydent Rudy Śląskiej - Grażyna Dziedzic. Mszy świętej przewodniczył abp Wiktor Skworc, natomiast homilię wygłosił abp Jan Graubner z Ołomuńca.

Tegoroczna pielgrzymka kobiet i dziewcząt odbyła się pod hasłem „Maryja Matką Miłosierdzia”. Pątniczki przybyły z różnych stron Śląska. Podróżowały pieszo, z kijkami (nordic walking), czy komunikacją miejską, a nawet na rowerach. Z krzesełkiem pod ręką, herbatą w termosie i dziś - obowiązkowo z parasolem, ponieważ zapowiadano oberwanie chmury.

Na wzgórzu kalwaryjskim uroczystości rozpoczęły się już od godz. 8. Na tę godzinę przewidziano godzinki i modlitwę różańcową. O 9.30 w bazylice pojawili się biskupi i razem z pielgrzymami udali się procesją na kalwarię. Uczestniczyli w niej poza przedstawicielami duchowieństwa i władz państwowych oraz samorządowych, także przedstawiciele poszczególnych miast w tradycyjnych, regionalnych strojach.

- Co roku jestem obecna na pielgrzymce, ale nie zawsze w stroju. Pielgrzymujemy, ponieważ chcemy iść do Matki Boskiej i zawierzyć jej nasze problemy - mówi pani Katarzyna z dekanatu starego Tychach.

- Pielgrzymuję nie tylko ze względów religijnych, ale i z powodu potrzymania naszej lokalnej tradycji pielgrzymowania w regionalnych strojach - mówi Natalia Passon z Lipin w Świętochłowicach. ma 15 lat, ale już od trzech regularnie pielgrzymuje do piekarskiej bazyliki.

- Nie liczymy w ilu pielgrzymkach brałyśmy udział. Niektóre elementy są bardzo stare np. purpurka, krzyż, czy korale - mówią panie pielgrzymujące z katowickich Bogucicach.

O godz. 10. 30 na piekarskiej kalwarii odprawiona została msza św., której przewodniczył abp Wiktor Skworc. Homilię wygłosił abp Jan Graubner z Ołomuńca, metropolita Moraw. Jego obecność jest nieprzypadkowa. Nawiązuje do postaci czeskiej księżniczki Dąbrówki z dynastii Przemyślidów, która nie tylko poślubiła Mieszka I, ale zgodnie z przekazami źródłowymi nakłoniła swojego męża do przyjęcia chrztu w 966 roku.

- Drogie siostry w Chrystusie Panu, z radością witam każdą z was po imieniu i pozdrawiam. Szczęść Boże! Przypomnę najpierw motywy naszego pielgrzymowania: dziękczynienie za chrzest święty i nadzwyczajny jubileusz Miłosierdzia Bożego - święty czas pojednania z Bogiem i bliźnim oraz Światowe Dni Młodzieży. Wspomnę 1050. rocznicę chrztu pierwszego władcy Polan. Wiemy, że znaczącą rolę w tym wydarzeniu odegrała kobieta - czeska księżniczka z dynastii Przemyślidów - Dobrawa, która stała się żoną Mieszka I. Z tego tytułu i z racji związków obrazu Matki Bożej Piekarskiej z Czechami, gościmy dziś abp Jana Graubnera z Ołomuńca oraz bp Jana Vokala z Hradec Kralowe.

Arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał historię Lidii - pierwszej Europejki, która przyjęła chrzest z rąk św. Pawła. W swoim przemówieniu skierowanym do pątniczek zwrócił także uwagę na rolę kobiet we współczesnym świecie oraz sprawy polityczne w kraju i potrzeby mieszkaniowe Polaków, program „Mieszkanie Plus”. - Łazienka musi być w mieszkaniu każdej rodziny - powiedział metropolita. W swoim przemówieniu przypomniał także o wprowadzanym programie 75 plus, dzięki któremu osoby powyżej 75. roku życia będą mogły skorzystać z prawa do otrzymania bezpłatnych leków. - Dziś wiele osób nie wykupuje recept, ponieważ ich na to nie stać - zauważył.

Następnie o 14.00 rozpoczęła się godzina młodzieżowa, a o 15 nieszpory maryjne, w czasie których kazanie wygłosił bp Zbigniew Kusy OFM z Republiki Środkowej Afryki. Pielgrzymka zakończy się o godz. 16 procesją z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!