Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne panoramy Katowic. Oto Widok z wieżowca Górnik na Koszutce. To ślizgowiec z lat 60. przy Korfantego i Katowickiej 65. Ma 17 pięter

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Widoki z ostatnich pięter wieżowca przy Korfantego 65
Widoki z ostatnich pięter wieżowca przy Korfantego 65 Lucyna Nenow / Polska Press
Koszutka to niezwykła dzielnica. Blok Górnik przy Korfantego i Katowickiej, jeden z jej najwyższych budynków, też - został wybudowany w ekspresowym tempie - w niecałe 40 dni. A że stoi na wzniesieniu, wydaje się jeszcze wyższy niż w rzeczywistości. Zobaczcie, jak pięknie widać z niego Katowice. Oto zdjęcia Lucyny Nenow, fotoreporterki Dziennika Zachodniego.

Tak widać Katowice z 17. piętra bloku Górnik na Koszutce. Górnik ma 62 metry, ale góruje nad okolicą, a to dlatego, że stoi na wzniesieniu - na wysokości 280 metrów n.p.m. Dlatego KTW I, który ma 66 metrów, wydaje się niższy, gdy patrzymy na Koszutkę - bo stoi na wysokości 268 m n.p.m. Dlatego też z jego okien rozciąga się piękna panorama na wschód i zachód, bo tak ulokowane są mieszkania, a z klatek schodowych - na południe i północ. Adres: Katowicka 65. Patrząc na południe, sięgamy aż po katedrę, wieżowiec przy Wita Stwosza, komendę policji. Na północ - przez Koszutkę aż po Bytków. Pięknie widać stąd centrum miasta i nowe inwestycje.

Katowice z wieżowca na Koszutce

Sam budynek jest niezwykły. Choć obok stoi kilka 12- i 10- piętrowych punktowców, ten jeden, na skrzyżowaniu Korfantego i Katowickiej, jest sam i najwyższy, choć nieco schowany za blokami z nr 57 - 63 przy Korfantego. Wzniesiono go zaledwie w miesiąc! Na dobę powstawała jedna kondygnacja, a robotnicy uwijali się w dzień i w nocy. W stanie surowym był gotowy po 38 dniach, przy zatrudnieniu 70 pracowników na 2 zmiany. Historię budynku opisała dr Aneta Borowik w książce "Nowe Katowice. Forma i ideologia polskiej architektury powojennej na przykładzie Katowic".

Nie przeocz

Budynek powstał w latach 1964-65. Projekt wieżowca zlecono architektom z Biura Projektów Przemysłu Węglowego w Krakowie. Został wzniesiony metodą ślizgową. Powstał z inicjatywy Jana Mitręgi - ministra górnictwa i energetyki, który zafascynował się technologią ślizgu podczas wznoszenia wieży wyciągowej kopalni „Jaworzno”. Wybudowano go dla górników kopalni Staszic.

W Górniku I zaplanowano 173 mieszkania. Niemal identyczny dom powstał w Sosnowcu przy ul. Ostrogórskiej. W planach były jeszcze trzy kolejne wieżowce „Górniki” w Rybniku, ale nie zostały zrealizowane.

Widoki z ostatnich pięter wieżowca przy Korfantego 65

Piękne panoramy Katowic. Oto Widok z wieżowca Górnik na Kosz...

Górnik powstał w czasach ogromnego rozwoju Koszutki. Bo o ile w 1907 roku Koszutkę zamieszkiwało 961 osób, obecnie jest wręcz miejscem wymarzonym do zamieszkania. Była pierwszym nowym osiedlem Katowic, wybudowanym po wojnie. Miała to być sypialnia Katowic. Zaprojektowanie dzielnicy powierzono architektom, którzy działali tu przed wojną. Tadeusz Łobos stworzył plan rozbudowy miasta i on zaprojektował wiele budynków na Koszutce. Domy powstałe w latach 18945-49, przy al. Korfantego, ul. Oblatów i Iłłakowiczówny, zostały zaprojektowane w stylu przedwojennego funkcjonalizmu.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera