Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne szlaki turystyczne w Beskidach. Świetne miejsca na jesienne spacery. Sprawdźcie!

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Beskidy mają jedne z najpiękniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Przy niewielkim wysiłku dotrzecie na Babią Górę, Pilsko czy Skrzyczne. Większość wprawionych turystów świetnie je zna, ale dla tych, którzy w górach bywają rzadziej, mogą okazać się niemałym odkryciem i okazją do tego, aby spędzić aktywnie weekend. Beskidzkie widoki potrafią zrobić wrażenie. Zapierają dech w piersiach także jesienią!

Najpiękniejsze szlaki na jesienne spacery w Beskidach

Szlaki turystyczne bywają mniej lub bardziej wymagające. Tutaj zebraliśmy te, które wyznaczają trasy w sam raz na jesienny spacer, a przy okazji prowadzą na szczyty Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego.

 • Szlak czerwony: Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa – Babia Góra

  To najprostszy szlak prowadzący na Babią Górę (1725 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Szlak czerwony to niemalże autostrada na szczyt Królowej Beskidów. Trasa bardzo przydatna, zwłaszcza jeśli chcemy zdążyć na magiczny wschód słońca na Babiej Górze.

 • Szlak czarny: Żabnica, Skałka – Schronisko PTTK Na Hali Boraczej

  To najłatwiejszy i najkrótszy szlak do schroniska na Hali Boraczej. Wejście zajmuje około 60 minut, a do przejścia są 3 kilometry. Parking jest na początku szlaku. Z Żabnicy na Halę Boraczą prowadzi utwardzona droga, co umożliwia wejście dla rodzin z dzieckiem w wózku.

 • Wapienica - Błatnia - Klimczok - Szyndzielnia

  W temacie Beskidu Śląskiego ta trasa to prawdziwy klasyk. Wyprawę zaczyna się z Wapienicy niebieskim szlakiem na Błatnią. Przy zaporze znajduje się jedyne tak długie i strome podejście na całej trasie. Gdy uda się wdrapać, szlak będzie znacznie łagodniejszy. Dojście na Błatnią oznacza, że połowa trasy już z głowy. Dalej na Klimczok prowadzi szlak żółty - najbardziej malowniczy fragment trasy, z widokami na Szczyrk, Brenną i Beskid Śląski. Z Klimczoka przejście wolnym spacerkiem do schorniska na Szyndzielni zajmuje ok. 30 minut. Trasę można zakończyć schodząc do Wapienicy lub zjeżdżając kolejką do bielskiej dzielnicy Olszówka.

 • Góra Żar

  Góra Żar położona jest niedaleko Żywca oraz Bielsko-Białej, tuż nad Międzybrodziem Żywieckim, w Beskidzie Małym. Z Międzybrodzia na szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny. Zgodnie ze śladem na mapie, przemyka on obok dolnej stacji kolejki i wspina się po prawej stronie torów. Jest to szybka i przyjemna trasa, która zajmuje ok. 40 minut.

 • Magurka

  Szlak zielony zaczyna się od ul. Turystycznej. Dalej prowadzi do lasu porastającego stoki Magurki Wilkowickiej. Stąd po ok. godzinie marszu można dotrzeć do schroniska PTTK na Magurce. Na szczycie rozpościera się panorama pasma Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego oraz Małej Fatry.

 • Wielka Racza

  Wielka Racza (1236 m n.p.m.) to szczyt Beskidu Żywieckiego. Najłatwiej i najszybciej na szczyt prowadzi szlak żółty z Rycerki Kolonii. Na Wielkiej Raczy znajduje się schronisko górskie PTTK oraz wieża widokowa z opisanymi panoramami. Co ważne, ponad budynkiem jest wieża widokowa, z której można zobaczyć: Beskid Śląski, Małą Fatrę, Tatry, Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem.

 • Wielka Rycerzowa

  Szlak żółty z Soblówki. Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.) znajduje się również w Beskidzie Żywieckim. Trasa zajmuje ok. 1 godziny 40 minut. Hala Rycerzowa należy do najbardziej urokliwych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Rozciągająca się z niej panorama obejmuje najwyższe partie Beskidu Żywieckiego z Babią Górą i Pilskiem.

 • Lipowa Ostre - Magurka Radziechowska - Magurka Wiślańska - Barania Góra

  Na szczycie Baraniej Góry stoi wieża widokowa, dzięki której można znaleźć się ponad lasem rezerwatu przyrody „Barania Góra” i podziwiać panoramę. Warto zapamiętać, że źródło Wisły wypływa z południowo zachodnich stoków Baraniej Góry.

 • Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – góra Pilsko

  Pilsko jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Najłatwiejszy szlak na szczyt prowadzi przez schronisko na Hali Miziowej, gdzie znajdują się również restauracje i budynek GOPR. Trzeba pamiętać, że na szczycie może trochę wiać.

 • Skrzyczne - Malinowska Skała

  Malinowska Skała to unikatowe miejsce w Beskidzie Śląskim. Można się do niego dostać trasą spacerową prowadzącą ze Skrzycznego. Zielony szlak od schroniska prowadzi lekko w dół, a przy okazji jest niezwykle urokliwy. Czas przejścia to ok. 1 godzina 30 minut.

Co oznaczają kolory szlaków?

Zdarza się, że niektórzy turyści błędnie odczytują kolory szlaków, a nawet przypisują do nich poziomy trudności. Tu wyjaśniamy, co oznaczają kolejne znaczniki.

Szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym np. Główny Szlak Beskidzki. Taki szlak zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne, a także najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma).

Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne. Z kolei kolorem żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe.

Kolor zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc. A kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera