Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgnacja stóp. O czym zapominamy?

Milena Kochanowska
O stopach przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, gdy robi się ciepło i chcemy ubrać sandałki lub klapki
O stopach przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, gdy robi się ciepło i chcemy ubrać sandałki lub klapki 123 RF
Stopy są częścią ciała, której większość z nas poświęca zazwyczaj najmniej czasu. A to błąd, bo żeby nasze stopy były zdrowe i piękne musimy dbać o nie przez cały rok

Wciśnięte często w niewygodne buty za wąskie i na wysokich obcasach cierpią przez większą część roku. Przypominamy sobie o nich najczęściej dopiero wtedy, gdy zaczyna robić się ciepło i chcemy ubrać sandałki, klapki lub szpilki bez pięty. Trudno też pokazać się na plaży ze spękanymi piętami. I to jest nasz podstawowy błąd, bo o stopy, które muszą utrzymać cały ciężar naszego ciała, powinnyśmy dbać przez cały rok. A właściwie powinniśmy, bo problem ten dotyczy również mężczyzn.

Pomoc fachowca
Komfort i zdrowie naszych stóp zależy przede wszystkim od odpowiednich butów. Powinny być one wygodne, dopasowane do nogi, najlepiej skórzane, a przynajmniej ze skórzanymi wkładkami. Pielęgnować stopy możemy sami, ale od czasu do czasu warto skorzystać z pomocy fachowca w wyspecjalizowanym gabinecie.
Mamy do wyboru dwa rodzaje pedicure wyjaśnia Magdalena Daraszkiewicz, kosmetolog. Kosmetyczny polega na wymoczeniu nóg, obcięciu i opiłowaniu paznokci, odsunięciu skórek i zgrubiałego naskórka z pięt frezarką lub tarką oraz wypolerowaniu lub ozdobieniu płytki paznokciowej. Przy pedicure leczniczym specjalista dodatkowo usuwa modzele, nagniotki i koryguje wrastające paznokcie.
**


Dla zdrowia stóp konieczne są wygodne buty, warto też chodzić w ciągu dnia boso

**

Ziołowe kąpiele
Niestety, coraz więcej osób cierpi na schorzenia stóp. Skarżymy się też na ich nadmierne pocenie się. To może być spowodowana niewłaściwą higieną, ale i na przykład noszeniem nieprzewiewnego obuwia, wykonanego z tworzyw sztucznych lub gumy, które utrudniają właściwą cyrkulację powietrza i odparowanie potu. Rozmiękczenie skóry spowodowane nadmierną wilgocią może być zaś przyczyną podrażnień to idealne warunki do rozwoju grzybic stóp i paznokci.
Zapobiegawczo, w domu możemy przygotowywać sobie kąpiele z dodatkiem rozmaitych ziół radzi kosmetolog. Po każdej, stopy należy dokładnie osuszać, a w szczególności przestrzenie między palcami, by uniknąć rozwoju grzybicy.
W aptekach dostępna jest szeroka gama produktów do zapobiegania nadmiernej potliwości, które w swoim składzie zawierają również substancje o działaniu przeciwgrzybi-czym. Warto zaopatrzyć się w takie preparaty, bo latem częściej chodzimy na pływalnię, wyjeżdżamy i korzystamy z kwater o zróżnicowanym standardzie, narażeni więc jesteśmy bardziej na rozmaite zagrożenia.

Tarki i peelingi

Skóra na stopach jest znacznie grubsza, niż w innych partiach ciała, nadmiernie rogowaciejący naskórek może więc powodować stwardnienia i zgrubienia, a przy ciągłym ucisku i braku odpowiedniego nawilżenia może dochodzić do pękania pięt. Dlatego też powinny być one regularnie ścierane drobno ziarnistymi pumeksami lub tarkami (dostępne w każdej drogerii, perfumerii lub aptece, nawet już od 3/4 zł).
Dodatkowo możemy stosować peelingi (też ogólnodostępne w różnych cenach), które rozmiękczą i usuną zgrubiały naskórek, poprawią ukrwienie i zwiększą wchłanianie substancji odżywczych. W codziennej pielęgnacji stóp bardzo istotne jest także właściwe nawilżanie skóry. Odpowiedni krem możemy wybrać w sklepie lub aptece.

Masaże

Żeby zapewnić relaks naszym stopom możemy masować je, by poprawić ukrwienie skóry i rozluźnić mięśnie doradza Magdalena Daraszkiewicz. Masaż wykonujemy używając olejków eterycznych lub wyciągów z rozmarynu, kasztana, arniki, lubczyku, majeranku i jałowca.
Na stopach znajdują się punkty akupresury, uciskając je możemy zniwelować bóle i poprawić czynności narządów wewnętrznych.

Domowe sposoby
Żeby zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp w domu możemy przygotowywać sobie kąpiele z dodatkiem soli z rozmarynem, lawendą, szałwią, korą dębu, pokrzywą, a także stosować talki lub kremy odświeżające.
Peeling stóp możemy wykonać w bardzo prosty sposób w domu używając do tego zwykłego cukru i oliwy. Do nawilżania stóp można stosować: maść z witaminą A, linomag, a także kremy na bazie mocznika, które zmiękczą nasz naskórek (jest ich wiele w różnych cenach, warto wybrać takie w których zawartość mocznika jest minimum10-15 proc., wcale nie muszą być one bardzo drogie). Bardzo dobre efekty nawilżające dają też kremy zawierające oleje z avocado i migdałów.

Pozbądź się halluksów
Halluksy to uciążliwa dolegliwość, z którą zmaga się wiele osób (w Polsce ok. 1,5 mln), głównie kobiet. Jest szczególnie kłopotliwa w okresie wakacyjnym, gdy chodzimy w butach z odkrytymi palcami lub boso po plaży i chcielibyśmy pochwalić się pięknymi oraz zadbanymi stopami.
Główna przyczyna powstawania halluksów jest nieznana, naukowcy wysunęli teorię, że są one związane z genetyką. Niewątpliwie sprzyja im też nadwaga, brak ruchu lub źle dobrane obuwie. Czasem dobrze jest pochodzić boso i zmieniać buty w ciągu dnia, unikając tych z zupełnie płaską podeszwą, optymalna wysokość obcasa to od 2 do 3 centymetrów. Na uwadze należy też mieć troskę o wagę ciała i nie doprowadzać do otyłości.
Niekiedy zdarza się jednak tak, że do halluksów dochodzi zupełnie niezależnie od naszego stylu życia. Wtedy zmiany zwyrodnieniowe są związane z zaburzeniami metabolizmu kostnego, który jest spowolniony i nie przewodzi składników mineralnych w odpowiedni sposób, co prowadzi do powstawania zwyrodnień.
Leczeniem halluksów warto się zająć zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych radzi Anna Żelechowska, lekarz neurolog i specjalista rehabilitacji medycznej. Metod jest kilka, a ich wybór zależy od stopnia deformacji stopy, naszego ogólnego stanu zdrowia i wieku.
Pod kierunkiem lekarza możemy dobrać specjalny zestaw ćwiczeń, który pomoże w przywróceniu sprawności mięśni, które wpływają na kształt stopy. Dodatkowo, możemy stosować specjalne plastry lub osłonki żelowe, których zadaniem jest chronienie obolałych miejsc.
Popularne są także separatory, które ustawione pomiędzy palcami zapobiegają nachodzeniu ich na siebie, redukując w ten sposób ból. Innymi metodami jest stosowanie aparatów korekcyjnych na dzień lub noc.
W leczeniu halluksów pomocna może okazać się także terapia z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego (w systemie MBST). Możemy zastosować ją jako alternatywę dla bolesnych zabiegów operacyjnych. Jeśli zwyrodnienie jest już w bardzo zaawansowanym stadium konieczne może być poddanie się operacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pielęgnacja stóp. O czym zapominamy? - Głos Wielkopolski