Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarz z Katowic, Radosław Romanek, zdobył międzynarodową nagrodę pielęgniarską królowej Szwecji

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Radosław Romanek, 26-letni pielęgniarz pracujący na Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, został laureatem międzynarodowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji, Queen Silvia Nursing Award.
Radosław Romanek, 26-letni pielęgniarz pracujący na Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, został laureatem międzynarodowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji, Queen Silvia Nursing Award. ARC
Radosław Romanek, 26-letni pielęgniarz pracujący na Oddziale Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu, został laureatem międzynarodowej Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Szwecji, Queen Silvia Nursing Award.

Nagroda Pielęgniarska Królowej Sylwii (Queen Silvia Nursing Award) to stypendium ustanowione przez Swedish Care International w 2013 r. dla studentów pielęgniarstwa oraz pielęgniarek i pielęgniarzy. Laureat inicjatywy otrzymuje stypendium w wysokości 25 tys. zł oraz możliwość odbycia stażu, którego celem jest międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej.

Stypendium przyznawane jest w Szwecji, Finlandii, Polsce, Niemczech, Litwie oraz na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Organizatorem QSNA w Polsce jest Fundacja Medicover.

Radosław Romanek laureatem piątej edycji Queen Silvia Nursing Award w Polsce

Laureatem piątej polskiej edycji QSNA jest 26-letni Radosław Romanek, pielęgniarz pracujący w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Ochojcu. Zwycięski pomysł to „Pielęgniarska opieka środowiskowa ozdrowieńców COVID-19”.

Nie przeocz

Laureat nagrody pochodzi z Pszowa w powiecie wodzisławskim, obecnie mieszka w Katowicach. Studia licencjackie z pielęgniarstwa i uprawnienia zawodowe zdobył w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu, a studia magisterskie ukończył w Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

Rozmowa z Radosławem Romankiem, laureatem Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii

DZ: Dlaczego wybrał pan zawód pielęgniarza?
Radosław Romanek: Wybrałem ten zawód idąc w ślady mojej matki i mojego brata bliźniaka. Niewątpliwie największy wpływ na wybór zawodu miała moja mama, która jest dla mnie przykładem. Zawód pielęgniarza oferuje naprawdę wiele możliwości pracy w najróżniejszych miejscach i jeśli człowiek chce, to jest to w stanie wykorzystać i czerpać z tego satysfakcję.

DZ: Od ilu lat pracuje pan w tym zawodzie, w tym od ilu lat w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca?
RR: Pracuję w zawodzie od 2 lat, w GCM - od 6 miesięcy.

DZ: Na jakim oddziale pan pracuje?
RR: Pracuję jako pielęgniarz w I Oddziale Kardiologii GCM.

DZ: Czy pierwszy raz ubiegał się pan o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii?
RR: Starałem się o nią dwa razy, pierwszy raz w 2017 roku. Wtedy udało mi się dostać do finału z pomysłem "Dojrzała przyjaźń - portal społecznościowy dla seniorów", w tym roku - udało mi się szczęśliwie zwyciężyć.

DZ: Dlaczego akurat ozdrowieńców po COVID-zie chce pan wziąć pod lupę w swoim projekcie badawczym?
RR: W moim pomyśle skupiłem się na ozdrowieńcach, ponieważ wciąż mało wiemy o powikłaniach po przejściu zachorowania na COVID, a co raz więcej doniesień naukowych mówi o powikłaniach ze strony kardiologicznej, neurologicznej czy kondycji zdrowia psychicznego.

Zobacz koniecznie

Badania wśród personelu szpitala w Ochojcu

Jak pisze portal Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Radosław Romanek w pierwszym etapie realizacji pomysłu zakłada realizację projektu pilotażowego, polegającego na przeprowadzeniu badań wśród personelu Górnośląskiego Centrum Medycznego, we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Obie placówki deklarują wsparcie w zakresie logistycznym, organizacyjnym, a także merytoryczno-naukowym. Po realizacji fazy pilotażowej, laureat zakłada powiększenie skali osób badanych.

W ramach swojego pomysłu proponuje 3-miesięczny monitoring stanu zdrowia ozdrowieńców, mający na celu stwierdzenie prawdopodobieństwa wystąpienia udaru mózgu, zakrzepicy oraz zaburzeń pamięci krótkotrwałej.

W 2020 roku w finale Radosław Romanek zaprezentował dwa pomysły. Drugim z nich, obok zwycięskiego, jest "CovidNET - internetowa platforma dla medyków i placówek ochrony zdrowia."

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera