Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka harcerzy na Jasną Górę. Przybyło ok. 300 harcerzy z całej Polski. Tak wyglądała 28. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego

MAG
Druhny i druhowie podczas spotkań, warsztatów i dyskusji poznawali postać i dziedzictwo swego patrona bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Druhny i druhowie podczas spotkań, warsztatów i dyskusji poznawali postać i dziedzictwo swego patrona bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Biuro Prasowe Jasnej Góry
Ok. 300 harcerzy z całej Polski przybyło w sobotę 27 maja do Jasnej Góry już 28. raz na Pielgrzymkę Związku Harcerstwa Polskiego. "Chcę iść z Tobą" - tak brzmiało hasło tegorocznego wydarzenia. - Kocham harcerstwo, ponieważ każdy człowiek może się w nim zmieścić i realizować. W harcerstwie nie jest się samemu, harcerstwo jest wspólnotą wspólnot, przebywamy z ludźmi, budujemy z nimi relacje, przede wszystkim uczymy się braterstwa, otwartości na drugiego człowieka - powiedział ks. hm. Wojciech Jurkowski Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Ok. 300 harcerzy z całej Polski na 28. Pielgrzymce Związku Harcerstwa Polskiego

Jak poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry, już po raz 28. raz ok. 300 harcerzy z całej Polski zameldowało się na trzy dni w Jasnej Górze, aby spotkać się na wspólnej modlitwie podczas jasnogórskich apeli, Mszy św. i pielgrzymkowych nabożeństw. Nie zabrakło spotkań formacyjnych, gier i warsztatów.

- Kocham harcerstwo, ponieważ każdy człowiek może się w nim zmieścić i realizować. W harcerstwie nie jest się samemu, harcerstwo jest wspólnotą wspólnot, przebywamy z ludźmi, budujemy z nimi relacje, przede wszystkim uczymy się braterstwa, otwartości na drugiego człowieka - powiedział ks. hm. Wojciech Jurkowski Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodał, że w dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy atakowani przez antywartości. - Także harcerze są narażeni, że poddadzą się jakimś trendom czy ideologiom. - My dzisiaj chcemy być otwarci, tak jak był otwarty druh Wicek, jak był otwarty Jan Paweł II. Wieczernik musi być otwarty, jeśli chcemy być w Wieczerniku to i my musimy być otwarci. Chcemy być otwarci na każdego człowieka, ale nie na wszystko, co ten człowiek może przynieść – twierdził.

Maksymilian Stasiak i Bartosz Pacuda ze 160 Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej „Desant” podkreślają, że harcerze mają serca otwarte dla każdego. „Druh Wicek” jest dla młodych harcerzy superbohaterem swoich czasów. – Jest on najlepszym przykładem dla nas, że zawsze, w każdych okolicznościach można pomagać innym oraz jak być dobrym człowiekiem – powiedział Bartosz.

Maksymilian natomiast odniósł się do prawa harcerskiego, które stanowi, że druh w każdym człowieku widzi bliźniego. – Harcerzem nie jest się tylko w mundurze, lecz cały czas. Nawet gdybym z jakiś powodów ściągnął mundur, to wartościami i ideami harcerskimi kierowałbym się zawsze – dodał druh.

Tegoroczna pielgrzymka ZHP przebiegała pod hasłem: „Chcę iść za Tobą!”

Druhny i druhowie podczas spotkań, warsztatów i dyskusji poznawali postać i dziedzictwo swego patrona bł. phm. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. „Druh Wicek” przez całe swe życie wcielał w działanie zasady harcerskiego wychowania - braterstwa, służby i pracy nad sobą. Był drużynowym i instruktorem, przez pewien czas w seminarium w Pelplinie działał w drużynie harcerzy-kleryków. W latach 1933-1936 został mianowany komendantem okręgu, a od lipca 1938 był kapelanem Chorągwi Pomorskiej.

Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę 2023 : "Zawsze będę harcerzem"

Lubił powtarzać: zawsze będę harcerzem. Przed wybuchem wojny pracował w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. We wrześniu 1939 ks. Frelichowski razem z innymi toruńskimi księżmi został uwięziony i od 1940 r. przebywał kolejno w obozach koncentracyjnych w Stutthofie, Sachsenhausen i Dachau. W obozach tych spieszył z pomocą najbardziej potrzebującym, spowiadał i pocieszał. Więziony w Dachau dobrowolnie zgłosił się, żeby służyć w baraku dla chorych na tyfus.

Zachęcił do tej posługi jeszcze 32 innych kapłanów. Zaraził się i zmarł na tę chorobę w lutym 1945 roku, dwa miesiące przed wyzwoleniem. W 1948r. pośmiertnie odznaczono ks. Stefana Frelichowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 1995 Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP. 22 lutego 2003 r , w Dniu Myśli Braterskiej bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski został uznany patronem polskich harcerzy.

ZHP jest największą polską organizacją harcerską

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą polską organizacją harcerską. Powstał na zjeździe 1-2 listopada 1918 r., z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera