Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Hospicjów Polskich na Jasną Górę. Modlono się o błogosławieństwo w codziennej służbie. Liczba podopiecznych hospicjów rośnie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pielgrzymka Hospicjów Polskich zakończyła odbywającą się w Częstochowie Konferencję Naukowo-Szkoleniową Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych.
Pielgrzymka Hospicjów Polskich zakończyła odbywającą się w Częstochowie Konferencję Naukowo-Szkoleniową Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Biuro Prasowe Jasnej Góry
Przedstawiciele hospicjów z całego kraju wzięli w pielgrzymce Hospicjów Polskich na Jasną Górę. Była ona zwieńczeniem trwającej w Częstochowie 25. Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Uczestnicy podczas pielgrzymki modlili się o Boże błogosławieństwo w codziennej służbie.

Pielgrzymka Hospicjów Polskich na Jasną Górę

W Częstochowie już po raz 25. odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Wzięli w niej udział przedstawiciele hospicjów działających na terenie całego kraju. W trakcie trzydniowej konferencji zorganizowano m.in. warsztaty dotyczące umiejętności budowania odpowiedniej komunikacji z pacjentami, a także kształcono w zakresie wykorzystania nowoczesnych technik w leczeniu i monitorowaniu bólu

- Mowa była też o strategii rozwoju opieki paliatywnej w Polsce czy duchowości w medycynie - informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry.

W częstochowską konferencję wpisała się także Pielgrzymka Hospicjów Polskich na Jasną Górę, która była zakończeniem konferencji, a jednocześnie otwierała jubileuszowe obchody 30-lecia istnienia Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Modlono się o błogosławieństwo w codziennej służbie

W trakcie samej pielgrzymki, jej centralnym elementem była msza św. Jej uczestnicy modlili się o Boże błogosławieństwo w codziennej służbie człowiekowi. Mszy przewodniczył jej abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski wygłosił również homilię.

- Ludzie którzy w swojej pracy w hospicjach stają wobec tajemnicy cierpienia i w solidarności z człowiekiem są świadkami Bożego miłosierdzia nad światem i nad każdym człowiekiem - powiedział kaznodzieja.

Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej funkcjonuje już 30 lat

O miłości w pracy z chorym mówiła z kolei Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, świętującego swoje 30-lecie. - Przyświeca nam idea, że hospicjum to nadzieja na życie, w tym musi być miłość do bliźniego, do chorego i jego rodziny - wskazuje Anna Kaptacz, cytowana przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, zauważając, że aspekt duchowy w opiece paliatywnej jest niezwykle ważny.

- Człowiek to nie tylko ciało, ale również dusza. Jeżeli choruje dusza, to będzie też chorowało ciało, bo człowiek jest całością i trzeba mu pomóc się umacniać - podkreśla Anna Kaptacz.

Prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zwróciła też uwagę, że z funkcjonowaniem hospicjów wiążą się kolejne wyzwania. Świadczy o tym rosnąca liczba pacjentów. - W pierwszym roku działalności w częstochowskim hospicjum było ok. 100 pacjentów, natomiast w 2022 r. ich liczba wzrosła do prawie 2 tysięcy - wylicza Anna Kaptacz, dodając, że rosnący trend będzie się utrzymywał. Według prognoz do 2030 r. podopiecznych może przybyć nawet o 100-proc. - zaznaczyła.

Miniony rok był natomiast naznaczony pomocą dzieciom, w tym małym uchodźcom z Ukrainy, których w ciągu miesiąca do hospicjum zgłaszało się nawet niespełna 80.

W Polsce funkcjonuje ponad tysiąc hospicjów różnego rodzaju

Jak wylicza Biuro Prasowe Jasnej Góry z danych wynika, iż w całym kraju chorymi przewlekle, nieuleczalnie, a także będącymi w stanie paliatywnym opiekuje się ok. 115 hospicjów stacjonarnych. Posiadają one 2260 łóżek.

Pomoc niesie także 839 hospicjów domowych oraz 11 dziennych ośrodków opieki paliatywnej lub hospicyjnej, jak również 85 oddziałów medycyny paliatywnej z bazą 1444 łóżek oraz 326 poradni medycyny paliatywnej w opiece ambulatoryjnej.

- Leczenie w ramach opieki paliatywnej obejmuje uśmierzanie przewlekłego bólu i usuwanie dolegliwości towarzyszących długotrwałej chorobie. Taką troską objęte są głównie osoby z nowotworami, stwardnieniem rozsianym, następstwami chorób ośrodkowego układu nerwowego czy AIDS. Działania hospicjum wykraczają często poza okres choroby i pomoc obejmuje również opiekę nad rodziną i bliskimi po śmierci pacjenta - przypomina BPJG.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera