MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Motocyklistów na Jasną Górę storpedowana przez pogodę. Uczestników znacznie mniej niż oczekiwano

BR/BPJG
XIX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego, 3 kwietnia 2022 roku
XIX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego, 3 kwietnia 2022 roku Bartłomiej Romanek
Na Jasnej Górze trwa XIX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego, który jest organizowany pod hasłem jedności z Ukrainą. Niestety tegoroczna Pielgrzymka Motocyklistów została w dużej mierze storpedowana przez pogodę. Powrót zimy spowodował, że z przyjazdu ze względów bezpieczeństwa zrezygnowała większość uczestników. W efekcie w pielgrzymce udział bierze kilkuset motocyklistów, a kilka lat temu ta liczba sięgała nawet 30 tysięcy.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty uznawany jest za inaugurację nowego sezonu motocyklowego. To dla miłośników jednośladów okazja do wspólnej modlitwy nie tylko o szczęśliwie przejechane kilometry, ale także o wierność polskiej historii oraz wsparcie potrzebujących pomocy.

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, pielgrzymkę organizuje Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, które ma na celu inicjowanie rajdów do miejsc mordu i pochówku Polaków, popularyzację prawdy historycznej o polskich patriotach, którzy zostali zamordowani za wierność Ojczyźnie. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych oraz udzielanie pomocy Polakom na terenie byłych republik sowieckich.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Pomysłodawcą zlotu gwiaździstego na Jasną Górę, któremu nadano imię Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego był w 2004 r. nieżyjący już Wiktor Węgrzyn, wieloletni prezes Stowarzyszenia Rajd Katyński. Od początku podkreślał i tak czynią to i dziś organizatorzy, że to zlot o charakterze religijnym i patriotycznym.

Nie przeocz

Spotkanie nawiązuje do kilkudziesięcioletnich starań śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego, upamiętniania pomordowanych przez sowietów 21 tysięcy Polaków w Katyniu, Charkowie, Miednoje.

W ubiegłym roku Rajd Katyński odbył się na Ukrainę, gdzie gospodarzem był bp Leon Dubrawski z Kamieńca Podolskiego. To dlatego właśnie on modlił się dziś z motocyklistami. - Łączymy się razem z Ukrainą i Rosją, dlatego, że tam toczy się wojna, zabija jeden drugiego. Pan Bóg nie dał przykazania zabijać, Pan Bóg dał przykazanie miłować. To diabeł wymyślił zabijanie - mówił ordynariusz kamieniecki. Podkreślał, że Matce Bożej Częstochowskiej polecamy dziś wszystkie sprawy Ukrainy, prosimy za tych żołnierzy, którzy walczą, za zabitych, poranionych, matki, które płaczą i cierpią z tego powodu, że zabijają ich synów.

- To jest dla nas straszne, zabijają, mordują, gwałcą, to jest wielkie nieszczęście. Tutaj w tym miejscu chcę prosić Matkę Bożą: niech Ona rozciągnie swój płaszcz macierzyński nad Ukrainą i ochroni, żeby te bomby i rakiety nie padały na naszą ziemię - wołał bp Dubrawski.

W kazaniu dziękował Matce Najświętszej za to, że może być tu razem z polskimi motocyklistami, uczestnikami Rajdu Katyńskiego. Dziękował też Polakom. - Polska najwięcej pomaga Ukrainie. Kiedyś Ukraińcy mordowali na Wołyniu Polaków, dzisiaj będą dziękować. Polacy tak bardzo pomagają, otwarli swoje serca, swoje domy, swój kraj dla tych biednych ludzi, okazali miłosierdzie - mówił ukraiński biskup.

Podkreślał, że na Ukrainie dzieje się tyle zła, tyle jest zniszczeń, mordów. - Nie o wszystkim nawet możemy mówić, bo ludzie by tego nie wytrzymali - zauważył. Podkreślił jednak, że naród ukraiński dostrzega znaki Boże. - Ruskie idą na nas z wojskiem, zbrojnie, ale my mamy mocnego ducha i ten duch zwycięży - dodawał.

- Modlimy się za Rosję, za Putina. Matka Boża wołała o modlitwę o nawrócenie Rosji i my dzisiaj o nic nie prosimy, tylko o modlitwę - mówił kaznodzieja i podziękował też za nadsyłane dla ukraińskich żołnierzy różańce.

- Dziękuję z tego miejsca za ofiarę, za modlitwę, za wszystko - powiedział bp Leon Dubrawski.

Na 24 kwietnia 2022 roku zaplanowany jest Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy, który jest drugą pielgrzymką motocyklistów. W tym wydarzeniu z reguły brało udział nieco mniej motocyklistów, ale w tym roku może się to zmienić, zwłaszcza, że za trzy tygodnie pogoda powinna być znacznie lepsza.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni