Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Motocyklistów na Jasną Górę. W ten weekend odbędzie XIX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
2 i 3 kwietnia odbędzie się Pielgrzymka Motocyklistów na Jasną GóręZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
2 i 3 kwietnia odbędzie się Pielgrzymka Motocyklistów na Jasną GóręZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE BR
XIX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Ułana Zdzisława Peszkowskiego, który odbędzie się na Jasnej Górze już w sobotę i niedzielę (2-3 kwietnia 2022 roku), zainauguruje nowy sezon motocyklowy Będzie okazja do wspólnej modlitwy nie tylko o szczęśliwie przejechane kilometry, ale także o wierność polskiej historii oraz wsparcie potrzebujących pomocy.

W tym roku zbierane będą apteczki, środki opatrunkowe, powerbanki na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Zlot na Jasnej Górze rozpocznie sobotnie spotkanie o godz. 17.30 w Sali Papieskiej, w czasie którego swoim świadectwem o doświadczeniu Boga podzieli się przedsiębiorca i filantrop Roman Kluska i odbędzie się koncert „W poświstach wichrów losu”. Wcześniej, o godz. 16, uczestnicy zjazdu złożą hołd Żołnierzom Wyklętym pod pomnikiem "Warszyca" na ul. św. Rocha.

Motocykliści wezmą udział w Apelu Jasnogórskim. W niedzielę, jak zwykle, odbędzie się parada z Przeprośnej Górki na Jasną Górę, gdzie o godz. 11.00 na szczycie odprawiona zostanie Msza św. i odbędzie się poświecenie motocykli.

Pielgrzymkę organizuje Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Nie przeocz

Rok temu po pielgrzymce wszczęto śledztwo

Pielgrzymka w takiej formie odbędzie się po raz pierwszy od 2019 roku. W 2020 roku pielgrzymka się nie odbyła, a rok później miała się odbyć w ograniczonej formie, ale na Jasną Górę nieoczekiwanie zjechało się znacznie więcej motocyklistów, a sprawą zajęła się prokuratura.

Z powodu wątpliwości, Komenda Miejska Policji w Częstochowie przekazała do Prokuratury Rejonowej Częstochowa Północ materiał dotyczący pielgrzymki motocyklistów. W XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego na Jasnej Górze, mimo pandemii, uczestniczyło kilka tysięcy miłośników jednośladów, a początkowo niektóre źródła podawały, że mogło ich być ponad 10 tysięcy. Śledczy natychmiast podjęli decyzję o wszczęciu śledztwa w tej sprawie.

- Śledztwo zostało wszczęte w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 - mówił nam tuż po pielgrzymce prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Niestety, podczas pielgrzymki nie wszyscy uczestnicy przestrzegali przepisów sanitarnych, mimo że organizatorzy pielgrzymki na swojej stronie apelowali, aby podczas spotkania przestrzegać zasad dystansu społecznego i aby zasłaniać usta i nos. Podobny apel do osób modlących się na błoniach jasnogórskich skierowała przedstawicielka policji. O bezpieczeństwie przypominała również Jasna Góra. Rzecznik klasztoru, o. Michał Legan, podkreślał, że Jasna Góra zrobiła wszystko, aby było bezpiecznie, a w jego ocenie zdecydowana większość uczestników przestrzegała przepisów.

Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zapewniała, że wszystkie ujawnione przypadki łamania przepisów sanitarnych były karane. Jak dodawała, według organizatorów w pielgrzymce miało uczestniczyć dwa tysiące osób.

- Policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili 1 przestępstwo i blisko 100 wykroczeń. Zgromadzone materiały zostaną przekazane do prokuratury w celu oceny, czy doszło do popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób przez organizatora - poinformowała Komenda Miejska Policji w Częstochowie jeszcze przed przekazaniem materiałów do prokuratury.

Po kilku miesiącach śledztwa i zebraniu materiałów dowodowych, prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa, bo zdarzenie nie wyczerpywało znamion przestępstwa.

- Według naszych ustaleń, na błoniach przebywało około 7 tysięcy motocyklistów, a ta liczba była zgodna z obowiązującymi wówczas przepisami sanitarnymi. Poza tym organizatorzy przypominali o przestrzeganiu zasad sanitarnych, a w trosce o bezpieczeństwo uczestników zlotu odwołali tradycyjny przejazd motocyklowy z Przeprośnej Górki na Jasną Górę - mówi prokurator Tomasz Ozimek.

Nie bez znaczenia dla umorzenia był również fakt, że nie ma żadnego dowodu, iż ktoś zachorował z powodu uczestniczenia w zlocie.

- Żadna z osób w Polsce, które zachorowały na COVID-19 w wywiadzie sanitarnym nie informowała o uczestniczeniu w tym wydarzeniu - dodaje Tomasz Ozimek.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera