Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. Medycy tradycyjnie złożyli akt zawierzenia

OPRAC.: BR/BPJG
98. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę
98. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę Biuro Prasowe Jasnej Góry/Krzysztof Świertok
W niedzielę (22 maja) na Jasnej Górze odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia. Za heroiczne zmagania o człowieka w czasie pandemii i teraz, w czasie wojny w Ukrainie, za ogrom dobra oraz pomocy podziękował medykom na Jasnej Górze prymas Polski. Abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie. W pielgrzymce udział wzięli przedstawiciele całego środowiska: Ministerstwa Zdrowia, lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy, diagności, farmaceuci, kapelani. Podziękowania przesłał także prezydent RP.

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski przewodniczył mszy świętej podczas 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia. Arcybiskup podczas kazania przypomniał, że służba Zdrowia z samej swej istoty jest służbą konkretnemu człowiekowi i trzeba ją podejmować „choć wiemy jak trudno jest prowadzić działalność w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza gdy ma się na celu nie tylko leczenie, ale także badania naukowe zapewniające najbardziej odpowiednie terapie, przede wszystkim, gdy robi się to z miłością do człowieka”.

Powołaniem medyka jest służba całemu człowiekowi

Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, kaznodzieja za papieżem Franciszkiem zauważył, że zasadniczą sprawą w każdej dziedzinie medycyny, jest zawsze stawianie chorego przed chorobą i dlatego w powołaniu medyka ważne jest każdego dnia oddawanie się służbie całemu człowiekowi.

- Dziękuję wam za to - mówił papież - bardzo podoba się to Bogu - mówił prymas cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry i dodawał:

- Przywołując dziś, tutaj te słowa i wypowiadając je ze świadomością tego wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia w minionych dwóch latach pandemii, a więc w kontekście waszego heroicznego wręcz zmagania się o człowieka, o każdego człowieka, i z czym mamy do czynienia dziś, w czasie tej okrutnej wojny w Ukrainie i tego ogromu dobra oraz pomocy, także medycznej, chciałbym z głębi serca za papieżem Franciszkiem powtórzyć: dziękuję wam za to. Dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą. Dziękuję, że pomimo wciąż niestety, utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia, w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum osoby, konkretne osoby, którym służycie. To z pewnością podoba się Panu bogu, ale to ocala człowieczeństwo - mówił prymas.

"Nie chodzi tylko o leczenie ciała, ale przede wszystkim o terapię ludzkiej godności"

Abp Polak podkreślał, że „można dyskutować, jak pomagać, jak leczyć, jak to robić, gdy mamy niewystarczające środki i trzeba się domagać bardziej spójnej i wydajnej reformy całego systemu ochrony zdrowia”, ale trzeba przede wszystkim pamiętać, że w tym wszystkim, nie chodzi tylko o leczenie ciała, ale przed wszystkim o terapię ludzkiej godności, której nie można nigdy negocjować, zawsze trzeba jej po prostu bronić.

Przypomniał, że w takiej służbie człowiekowi „medycyna jest sztuką, która angażuje głowę i serce, która łączy wiedzę i współczucie, profesjonalizm i litość, kompetencje i empatię i przez to ocala godność człowieka”.

Prymas Polski dziękując prosił, byśmy w udzielaniu tej pomocy nie ustawali.

Podziękowania całej Służbie Zdrowia złożył także prezydent RP Andrzej Duda. jego list odczytała Grażyna Ignaczak -Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.

- Dziękuję polskim medykom za codzienną służbę, poświęcenie i zaangażowanie. W sposób szczególny mogliśmy się o tym przekonać w dramatycznym czasie pandemii. To właśnie lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności i farmaceuci byli na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem i do dzisiaj kontynuują te zmagania. Składam hołd wszystkim pracownikom Służby Zdrowia, którzy wypełniając etos hipokratejski i niosąc ratunek chorym zapłacili za to własnym życiem - napisał w liście do uczestników pielgrzymki polski prezydent. Andrzej Duda zauważył, że od prawie trzech miesięcy jesteśmy postawieni wobec nowych wyzwań:

- Brutalna agresja Rosji na Ukrainę i okrucieństwo wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą to próba także dla naszego narodu. Polska przyjęła prawie 3 mln uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Wielu z nich jest chorych, rannych, bądź w inny sposób poszkodowanych przez wojnę i potrzebuje pomocy medycznej, składam serdeczne podziękowania dla służb medycznych w całym kraju za otoczenie opieką ukraińskich pacjentów - przekazał uczestnikom pielgrzymki prezydent Andrzej Duda.

Podczas mszy świętej poświęcony został sztandar obchodzącego 30-lecie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Jest na nim wizerunek patronki farmaceutów bł. Marii Sagrario, farmaceutki i karmelitanki hiszpańskiej zamordowanej przez komunistów w 1936 r.

Tradycyjnie przedstawiciele medyków złożyli akt zawierzenia wszystkich pracowników i związanych ze Służbą Zdrowia.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie