Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasnej Górze. Uczestnicy modlą się za kolegów - ofiary COVID-19

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
97. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną GóręZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
97. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną GóręZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
W niedzielę (23 maja) na Jasnej Górze odbywała się 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Brali w niej udział pracownicy służby zdrowia, którzy modlili się w intencji kolegów, którzy zmarli na skutek COVID-19. Z tego powodu dotychczas zmarło 222 lekarzy i 161 pielęgniarek. W pielgrzymce uczestniczyli również m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik oraz były marszałek Senatu, obecnie senator Stanisław Karczewski.

Uczestnicy 97. Pielgrzymki Służby Zdrowia modlą się na Jasnej Górze

W sobotę i niedzielę (22-23 maja) na Jasnej Górze odbywała się 97. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Rozpoczęła się ona od sobotniego Apelu Jasnogórskiego z rozważaniami bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

- Matko dziękujemy Ci za lekarzy, pielęgniarki, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, ratowników medycznych, kierowców karetek pogotowia ratunkowego, psychologów klinicznych, wolontariuszy, których serca pobudziłaś w tym nadzwyczajnym czasie do świadczenia pomocy - mówił bp Kamiński cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry..

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia powierzył Maryi wszystkich pracowników Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wszystkich podległych im jednostek. - Spraw, by ludzka życzliwość dodawała im zachęty do dalszej służby - modlił się bp Kamiński. Podkreślał, że „ Matka Boża, ustanowiona dla obrony ludu polskiego, jak mówił Prymas Wyszyński, to dla nas wielka łaska i ratunek, których doświadczamy w tych trudnych czasach”.

- Tu jest czas i miejsce, by za Twoim pośrednictwem podziękować Jezusowi za dar bardzo wielu osób, z wielkiej rodziny służby zdrowia, którzy okazali się i są nadal bohaterami – mówił biskup. Zauważył, że „nie sposób opowiedzieć o wielu postawach, posługach daleko wykraczających poza zakres zwykłej umowy o pracę”.

- Powoli wychodzimy z trudnej sytuacji, ale wychodzimy poturbowani, bo to ogromny wysiłek, by ratować życie innych. Wielu naszych kolegów i koleżanek też się zakaziło - powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia, który zaznaczył, że na skutek covidu zmarło 222 lekarzy i 161 pielęgniarek. Podczas pielgrzymki modlono się także w ich intencji.

Krajowy duszpasterz zauważył, że w walkę z pandemią włącza się także wielu kapłanów, kapelanów szpitalnych i tych, którzy jako wolontariusze zgłosili się do posługi w szpitalach tymczasowych. - I dla nas to niezwykłe doświadczenie, które nas wiele nauczyło. Teraz przyjdzie czas na wyciąganie wniosków - mówił ks. Zawistowski.

Kulminacyjnym momentem 97. Pielgrzymki Służby Zdrowia była niedzielna msza święta na jasnogórskim szczycie. W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele służby zdrowia, a także Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz senator Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu, który jest lekarzem. Piotr Ćwik odczytał list od prezydenta RR, Andrzeja Dudy, w którym prezydent zadeklarował, że poprze każdy projekt ustawy przyczyniający się do poprawy stanu polskie służby zdrowia.

W Pielgrzymce Służby Zdrowia z powodu pandemicznych obostrzeń bierze udział zaledwie kilkaset osób. Ten weekend jest pierwszym w tym roku, kiedy na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka, była to 366. Piesza Pielgrzymka Łowicka.

W tegorocznej pielgrzymce udział wziąć mogło tylko 150 piechurów. Cały dystans pokonywany był w grupach 25 osobowych. Każda z grup miała do przejścia około 40 km. Na ostatniej prostej w dotarciu do klasztoru przeszkadzał pątnikom ulewny deszcz, ale gdy już dotarli do centrum miasta rozpogodziło się, a opady ustały.

Nie przeocz

Główną intencją tegorocznej pielgrzymki łowickiej było ustanie pandemii. - Przyszliśmy do Maryi z własnymi troskami i prośbami, ale główną, która nam przyświecała było zakończenie trwającej pandemii. Cieszę się, że mogłam choć w części uczestniczyć w tegorocznej pielgrzymce - mówiła jedna z pątniczek.

Łowicka Piesza Pielgrzymka jest jedną z najstarszych w Polsce. Warto przypomnieć, że 126 lat temu pątnicy z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała ich miasto.

Według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Konferencji Episkopatu Polski w pieszych pielgrzymkach może uczestniczyć maksymalnie 300 osób. Do tego limitu nie są liczone osoby zaszczepione.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera