Pielgrzymki z Katowic i Gliwic do Częstochowy PROGRAM, DATA

Magdalena Hoła
Pielgrzymka do Częstochowy
Pielgrzymka do Częstochowy Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Udostępnij:
W sierpniu wyruszą pielgrzymki z Katowic i Gliwic do Częstochwoy. Pielgrzymi pod hasłem “Idźcie i głoście” wejdą na Jasną Górę w Częstochowie.

XIV Katowicka Piesza Pielgrzymka z Katowic na Jasną Górę odbędzie się w dniach 2-5 sierpnia 2017 roku. Zapisy trwają od czerwca. 31 lipca o godz. 19:00 odbędzie się obowiązkowe spotkanie dla pielgrzymów.

Pielgrzymka rozpocznie się w środę o godz. 8:00 w kościele p.w. św. Anny na Nikiszowcu (i tam też się zakończy). Powrót z pielgrzymki planowany jest na godz. 18:00 (wyjazd autokarów z Częstochowy do Katowic).

Program pielgrzymki:

Pierwszy dzień:
o 8:00 odbędzie się msza św. w kościele p.w. św. Anny na Nikiszowcu, później nastąpi wymarsz na trasę. Przewidywane są trzy przerwy - o godz. 10:30 na Bogucicach, o godz. 14:00 w Michałkowicach i o godz. 16:30 w Brzezinach Śląskich. Ok. 18:30 grupa powinna dotrzeć do Piekar Śląskich. Od 20:30 do 21:00 będzie trwał program modlitewny - pogodny wieczór.

Drugi dzień:
o 8:00 rozpocznie się msza w bazylice Piekarskiej, a zaraz po niej nastąpi wymarsz na trasę. Na ten dzień zaplanowano dwie przerwy: o 10:30 w Świerklańcu i o 14:00 w Bibieli. Ok. godz. 18:00 przewidywane jest dotarcie do Woźnik. Tak jak pierwszego dnia, od 20:30 do 21:00 odbędzie się program modlitewny - pogodny wieczór.

Dzień trzeci:
o 7:00 nastąpi wymarsz na trasę. Od godz. 10:00 do 11:00 grupa zatrzyma się w Starczej na pierwszą przerwę, o 14:00 odpocznie w Brzezinach Nowych, a trzecią, 15-minutową przerwę spędzi w Stradomiu. Wejście na Jasną Górę planowane jest na godzinę 17:00. O 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski.

Dzień czwarty:
o 8:00 pielgrzymi spakują do autokaru swoje bagaże, od 9:00 będą zwiedzać Jasną Górę. Na godz. 10:00 zaplanowano Drogę Krzyżową na Wałach. O 14:00 nastąpi powitanie pielgrzymów z Rybnika, a o 15:00 rozpocznie się msza na wzgórzu jasnogórskim. O 18:00 grupa opuści Dom Pielgrzyma i wróci do Katowic, aby o 19:30 zakończyć pielgrzymkę w kościele p.w. św. Anny.

11. Piesza Pielgrzymka Młodych Archidiecezji Katowickiej - Szlakiem Orlich Gniazd pod hasłem „Idźcie i głoście” rozpocznie się 28 sierpnia 2017 roku. Trasa wyniesie 80 km i będzie prowadzić przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Pielgrzymka wyruszy pociągiem do Zawiercia w poniedziałek rano z dworca PKP w Katowicach. Czwarty dzień pielgrzymi spędzą w Częstochowie. Powrót pociągiem planowany jest w godzinach popołudniowych. Koszt pielgrzymki wynosi 70 zł.

Program pielgrzymki:

Pierwszy dzień:
Pielgrzymi pojadą pociągiem do Zawiercia, a stamtąd przez Morsko, górę Zborów dotrą do Bolic. Wieczorem w Bolicach odbędzie się celebracja Eucharystii w ruinach zamku. Tam grupa spędzi też noc pod namiotami.

Drugi dzień:
Pielgrzymka wybierze się do Złotego Potoku, gdzie po południu odbędzie się msza. Następnie grupa uda się do Zrębic i spędzi noc w tamtejszej szkole.

Trzeci dzień:
Pielgrzymi dotrą do Częstochowy. Wieczorem wezmą udział we mszy przed obrazem Czarnej Madonny i w Apelu Jasnogórskim. Nocleg zapewnią im siostry Szarytki.

Czwarty dzień:
Ostatniego dnia odbędzie się msza na Jasnej Górze oraz droga Krzyżowa na wałach. Stamtąd grupa wróci pociągiem do Katowic.

XXV Diecezjalna i zarazem 371 Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 17-19 sierpnia. Jak co roku, dzień wcześniej z Kuźni Raciborskiej wyruszy Grupa Pomarańczowa.

Program pielgrzymki:

Dzień pierwszy: Gliwice - Tworóg
O godz. 8:00 w kościele katedralnym (pw. św. Piotra i Pawła w Gliwicach) odbędzie się msza św. Po mszy w kościele św. Katarzyny w Toszku wyruszy Grupa 1 - Fioletowa. Po mszy w kościele MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach wyruszy Grupa Czarna.

Dzień drugi: Tworóg - Boronów
O godz. 8:00 odbędzie się msza św. W Kościele w Tworogu. Z Lubecka wyruszy Grupa Szara, która połączy się z Pielgrzymką Gliwicką.

Dzień trzeci: Boronów - Częstochowa Jasna Góra
O godz. 15:00 odbędzie się na wałach Jasnej Góry msza św. Wejście grup na plac przewidywane jest od godz. 14:00 do 14:30.

Wyjazd z Częstochowy nastąpi w sposób niezorganizowany.

- Trudno przewidzieć, ilu wiernych w tym roku weźmie udział w pielgrzymce. Podejrzewamy, że dołączy do nas od 1800 do 2000 osób, na co zawsze jesteśmy przygotowani - komentuje ksiądz Bernard Plucik, Kierownik Pielgrzymki.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie