Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na emerytury. Czy przez inflację i osłabienie gospodarki nie zabraknie w ZUS pieniędzy na emerytury, 500 plus i inne

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W II kwartale 2022 r. największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu za styczeń–czerwiec tego roku wyniosła 130,1 mld zł i była o 12,9 proc. wyższa od kwoty w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy składek wyniosły 126,2 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2021 r.
W II kwartale 2022 r. największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu za styczeń–czerwiec tego roku wyniosła 130,1 mld zł i była o 12,9 proc. wyższa od kwoty w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy składek wyniosły 126,2 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2021 r. Maciej Jeziorek/Polska Press
Czy słabnąca gospodarka może wpędzić w kłopoty finansowe ZUS, zwłaszcza w zakresie regularnej wypłaty emerytur? Takie pytanie na pewno zadają sobie sami zainteresowani. Wszak znane są z historii - całkiem niedawnej np. w Grecji - przypadki tego rodzaju kłopotów. Oczywiście niczego z góry wykluczyć nie można, poza tym zawsze Sejm może zwiększyć dotację na emerytury z budżetu państwa - na razie jednak mało, że nie ma takiej potrzeby, to odwrotnie - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych notuje historycznie rekordowo wysokie wpływy.

W II kwartale 2022 r. gospodarka zaczęła odczuwać negatywne skutki napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie. Oznak słabości nie było widać na rynku pracy. W pierwszym półroczu fundusz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 15,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Na osiągnięty wzrost miały wpływ dwa parametry – rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia, których tempo wzrostu przekraczało podwyżki cen. Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc. rok do roku, natomiast przeciętne wynagrodzenie – o 12,7 proc. rok do roku.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych aż 86,4 proc. świadczeń pokrywa z bieżących składek

Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), o czym świadczy osiągnięty poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń. W I półroczu 2022 r. jego wartość wyniosła 84,6 proc.

– W drugim kwartale tego roku zanotowaliśmy historyczne wyniki, jeśli chodzi o pokrycie wydatków FUS ze składek. Pokrycie wyniosło 86,4 proc., a łącznie za pierwsze półrocze 84,6 proc. Stale przyglądamy się danym i na bieżąco będziemy o tym informować opinię publiczną. Dane Zakładu na koniec lipca wskazują na to, że liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców, cały czas rośnie, a także jest znacznie wyższa niż przed wybuchem epidemii - informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przyrost ubezpieczonych w ZUS, w tym milion cudzoziemców i dwucyfrowy wzrost składek

- W lipcu mieliśmy 2,63 mln płatników składek, czyli o 146 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Z kolei osób ubezpieczonych było w lipcu 15,85 mln. Oznacza to wzrost w stosunku do lutego 2020 r. o 368 tys. osób. Cieszą także dane dotyczące cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym. W lipcu było ich 1,02 mln, czyli więcej o 355 tys. osób w porównaniu do lutego 2020 r. – dodaje prezes ZUS.

Z raportu wynika, że największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu za styczeń–czerwiec tego roku wyniosła 130,1 mld zł i była o 12,9 proc. wyższa od kwoty w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy składek wyniosły 126,2 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w I półroczu 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pieniądze na emerytury. Czy przez inflację i osłabienie gospodarki nie zabraknie w ZUS pieniędzy na emerytury, 500 plus i inne - Strefa Biznesu