Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni? Jakie prawdy o tej radosnej porze roku skrywają ludowe przysłowia? Zerknijcie do galerii

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
„Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa” Znaczenie: wczesny powrót ptaków zwiastuje ciepłą wiosnę.
„Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa” Znaczenie: wczesny powrót ptaków zwiastuje ciepłą wiosnę. pixabay
Ludowe przysłowia i porzekadła niosą ze sobą ukrytą wiedzę, symboliczne znaczenie i wielowiekową obserwację świata. Dzisiaj, w pierwszym dniu wiosny prezentujemy mądrości ludowe na temat tego radosnego czasu w przyrodzie. Klikając w galerię, poznasz lub przypomnisz sobie polskie przysłowia o wiośnie i odczytasz ich znaczenie. Może znasz takie, których zabrakło w naszym zbiorze? Podziel się nimi w komentarzu.

Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni?

Ludowa mądrość, przekazywana była od zawsze z pokolenia na pokolenie. Nawet w okresie, kiedy większość społeczeństwa była niepiśmienna, potrafiono ten przekaz utrwalić. W każdym domostwie, rodzinie, zwłaszcza wieczorami opowiadano sobie historie, legendy, przestrogi. Kobiety przy wspólnej pracy umilały sobie czas, wszak nie było kina czy telewizji, przynosiły wspólne zebrania w izbie i snucie wątków historycznych, fantastycznych czy tych z zakresu praktycznych porad. Nauki przeszłych pokoleń pozostały w tradycji w postaci ludowych przysłów. Tę mądrość narodu posiadają każde nacje. Dzisiaj, wraz z pierwszym dniem wiosny, przyjrzymy się przysłowiom, jakie na temat tej pory roku zachowała polska tradycja.

Co o wiośnie mówią ludowe porzekadła i przysłowia?

Wiosna była tą porą roku, która zwiastowała pełnię zajęć w gospodarstwie. Pierwsze cieplejsze promyki, rozruch wegetacji w przyrodzie, pierwsze kwiaty, powrót ptaków, w tym tak ważnych dla polskiej kultury bocianów i jaskółek, budziło w ludziach ożywienie i radość. Jak każda z pór roku, i wiosna wpisywana się w symboliczno-magiczną cykliczność następstwa narodzin po śmierci, ruchu dobowego słońca, rytmu nocy i dni, z których te ostatnie stawały się dłuższe, cieplejsze, ale i były zapowiedzią wzmożonej pracy. Zwłaszcza dla dzieci powiedzenia i mądrości ludowe stanowią cenny przekaz. Nawiązują do miesięcy zimowych i wiosennych, traktują o charakterze i uroku tego okresu w kalendarzu. Często przysłowia przekazują także ważne praktyczne nauki. W galerii prezentujemy te najpopularniejsze z nich. Czy znasz ich znaczenie? Przekonaj się, czytając objaśnienia w opisie. A może znasz takie, które w naszym zbiorze zostały pominięte? Napisz je w komentarzu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera