Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza komunia święta 2021 w woj. śląskim. Kiedy? Jak?

RED
Pierwsza komunia św. 2020 w tyskiej parafii bł. Karoliny została podzielona na osiem części - od Bożego Ciała do września
Pierwsza komunia św. 2020 w tyskiej parafii bł. Karoliny została podzielona na osiem części - od Bożego Ciała do września Jolanta Pierończyk
Pierwsza komunia święta 2021 w województwie śląskim. Kiedy? Jak? Razem czy osobno? Bardzo wiele pytań się rodzi. Na razie wiemy jedno: do 3 maja restauracje pozostają zamknięte. Natomiast nie wiadomo, czy czas tego zamknięcia nie będzie przedłużony.

Maj był od lat miesiącem m.in. komunii świętych. W roku 2020 ta tradycja, po raz pierwszy, została przerwana z powodu pandemii koronawirusa. Początkiem maja 2020, dwa miesiące od ogłoszenia pandemii, w Polsce było ponad 15 tys. zakażonych, z których zmarło 776 osób, a ponad 5 tys. się wyleczyło. W tamtym czasie z koronawirusem zmagało się ponad 9400 osób.

Decyzje o komuniach podejmowali wtedy proboszczowie. W wielu parafiach po raz pierwszy odbyły się komunie indywidualne. W niektórych - jak np. w parafii bł. Karoliny w Tychach - grupa dzieci pierwszokomunijnych została podzielona na kilka mniejszych grup i komunie odbywały się od Bożego Ciała do września, z wakacyjną przerwą, w soboty, na dodatkowych mszach, podczas których kościół był wyłącznie do dyspozycji rodzin dzieci komunijnych.

Jak będzie w tym roku? Wszystko wskazuje na to, że szczyt trzeciej fali mamy za sobą, ale nadal zachorowań jest dużo - kilkanaście tysięcy dziennie w całym kraju i kilkaset zgonów.

Zobacz koniecznie

Archidiecezja katowicka nie wydała jeszcze żadnych rozporządzeń na ten temat. Jak nam powiedział ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik kurii, takie rozporządzenie ma się pojawić w najbliższych dniach.

Jest już natomiast rozporządzenie diecezji sosnowieckiej, z którego wynika, że komunia św. 2021 odbędzie się na ubiegłorocznych zasadach.

A oto pełna treść tego rozporządzenia:

  1. Uroczystość pierwszej Komunii świętej może odbyć się w planowanym terminie, o ile zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w aktualnych przepisach państwowych.
  2. Uroczystość pierwszej Komunii świętej dla całej grupy można przenieść na inny termin. Decyzję w tej sprawie podejmuje proboszcz w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do pierwszej Komunii świętej.
  3. Dopuszcza się udzielenie pierwszej Komunii świętej indywidualnie lub w małych grupach. Liturgia nie musi odbywać się wyłącznie w niedzielę, można ją zorganizować w innym dniu tygodnia.
  4. Po uroczystości pierwszej Komunii świętej można organizować tradycyjny biały tydzień z zachowaniem zasady określonej w pkt. 1

Nie przeocz

Podobnie wygląda rozporządzenie diecezji gliwickiej, która dodała jeszcze taki punkt:

"Mając na uwadze uzasadnione obawy rodziców co do bezpieczeństwa i zdrowia uczestników uroczystości pierwszokomunijnej, jak i okoliczności związane z ograniczoną liczbą uczestników mogących brać udział w uroczystości, proboszcz bądź administrator parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci może ustalić nowy termin uroczystości pierwszokomunijnej dla całej grupy lub dla pojedynczych uczestników uroczystości. Termin ten może obejmować miesiące letnie lub jesienne bieżącego roku bądź też zostać przełożony na przyszły 2022 rok.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera