Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Komunia Święta i wczesna Komunia tylko dla pojedynczych rodzin. Msze komunijne także w tygodniu. Nowe wytyczne abp. Wiktora Skworca

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Czy Pierwsza Komunia Święta w czasie pandemii koronawirusa może się odbyć? To pytanie zadają sobie rodzice i katecheci. Arcybiskup Wiktor Skworc w zarządzeniu z końca marca 2020 zakładał dwa warianty: wszystkie Pierwsze Komunie Święte zostaną odwołane aż do czasu ustania epidemii lub przyjęcie komunii z udziałem jednej lub kilku rodzin, w porozumieniu z księdzem i katechetą w danej parafii. W zarządzeniu z 4 maja 2020 roku metropolita katowicki utrzymał drugi wariant w mocy.

- Ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, polecam proboszczom zorganizowanie w najbliższym czasie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne - podkreśla w dokumencie abp Wiktor Skworc.

Jak zaznacza, odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci.

- Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem - zaznacza arcybiskup.

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar 2019.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nie będzie pielgrzymki mężczyzn do Piekar 2020. Pielgrzymki ...

Kolejna zmiana to możliwość udzielania Pierwszej Komunii Św. nie tylko podczas mszy w niedzielę, ale i w dni powszednie, także podczas mszy dodatkowych, na które swoim zarządzeniem abp. Wiktor Skworc wydaje zgodę.

- Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje - podkreśla abp Skworc.

Co ważne, bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny:

  • rodzinny – zdalny
  • bez mnożenia spotkań

A co z pierwszą spowiedzią świętą przed komunią? Wytyczne abp. Skworca są jasne i identyczne jak te dotyczące sakramentu pokuty i pojednania w dobie pandemii. Zachęca wiernych do korzystania z tego sakramentu, jednak mając na względzie poważne zagrożenie zdrowia i życia, metropolita katowicki przypomina, że proboszczowie powinni w parafiach stosować wyłącznie nadzwyczajną formę spowiedzi.

Sakrament pokuty i pojednania w dobie pandemii koronawirusa - zasady:

  • podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu poza konfesjonałem, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, przy użyciu masek ochronnych, zwracając absolutną uwagę na sakrament i niezbędną dyskrecję
  • miejscem takiej spowiedzi, zamiast konfesjonału, może być salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa.
  • obowiązkiem duszpasterzy jest wyjaśnianie wiernym poza sakramentalnych dróg pojednania z Bogiem i Kościołem
  • zawsze, ilekroć istnieje poważna racja, i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera