Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza partia leczniczej marihuany jaka trafiła do Polski została błyskawicznie wyprzedana

aga
Na legalną, tańszą niż z importu docelowego, leczniczą marihuanę Polacy czekali bardzo długo. Po długiej batalii trafiła do aptek i choć recepty na nią jest trudno zdobyć i kosztuje niemało, od razu zniknęła z aptecznych zapasów.

7 kg suszu leczniczej marihuany sprzedano w Polsce w ciągu miesiąca, a zatem od dnia, gdy legalnie trafiła do hurtowni. Można ją było kupić już 17 stycznia.

PISALIŚMY:
Medyczna marihuana w Polsce: Do aptek trafi susz z THC z Kanady. Jest zgoda

Do Polski sprowadza ją jak dotąd jedna firma Spectrum Cannabis. Jak się okazuje, marihuanę kupiło ok. 300 pacjentów, a najwięcej recept wystawiono w Koninie, gdzie od lipca 2017 roku działa dzięki budżetowi obywatelskiemu punkt konsultacyjny, w którym pracują specjaliści zajmujący się leczniczą marihuaną, bo choć receptę może wypisać każdy lekarz to nie każdy wie jak, a część się boi.

Zwykle miesięczna kuracja przeciwbólowa marihuaną kosztuje 1 tys. zł, co oznacza, że lekarz musi wypisać od 10 do 15 g suszu. Jedna dawka, czyli 1 g leczniczej marihuany kosztuje 65-70 zł.

SPRAWDŹCIE KONIECZNIE
JAK OTRZYMAC ZGODĘ NA ZAKUP MEDYCZNEJ MARIHUANY

Do tej pory chory na raka, SM, czy na lekooporną padaczkę pacjenci musieli ją sprowadzać w ramach importu docelowego i drogo płacić. (ok. 3). Było to skomplikowane i czasochłonne. Teraz wreszcie lek jest w aptekach. Lekarze ze Śląskiej Izby Lekarskiej i Aptekarskiej przeprowadzają właśni szkolenia na temat leczniczej marihuany: jak ją i komu przepisywać oraz jak wydawać. Pacjenci przyjmują go w formie inhalacji.

Tymczasem Komisja Europejska przyjęła rezolucję, w której posłowie podkreślają potrzebę wyraźnego rozróżnienia przez Komisję i władze krajowe między marihuaną medyczną a innymi zastosowaniami konopi indyjskich (np. rekreacyjnym lub przemysłowym). Parlament wezwał też Komisję i państwa członkowskie do przełamania barier regulacyjnych, finansowych kulturowych, które utrudniają badania naukowe, i promowanie wśród pracowników służby zdrowia lepszej wiedzy na temat konopi indyjskich.

UE powinna również prowadzić więcej badań dotyczących konopi indyjskich i promować tę dziedzinę. Uznano też, że państwa członkowskie powinny przyznać prawo lekarzowi do podejmowania swobodnej, opartej na jego doświadczeniu zawodowym decyzji o przepisaniu legalnych leków na bazie konopi indyjskich, i farmaceuty do honorowania wystawionych przez lekarza recept - uważają posłowie.

Zalecają też objęcie systemem ubezpieczenia zdrowotnego skutecznych i dopuszczonych do obrotu leków i zapewnienie pacjentom bezpiecznego i równego dostępu do takich środków.

Posłowie nie mają wątpliwości, że istnieją „przekonujące i solidne” dowody na to, że marihuana i kannabinoidy mają właściwości terapeutyczne: leczą przewlekły ból u osób dorosłych, pomagają w leczeniu skutków ubocznych spowodowanych chemioterapią mdłości lub wymiotów i łagodzą objawy spastyczności w stwardnieniu rozsianym.

Przypomnijmy, że walka o wprowadzenie na polski rynek leczniczej marihuany przyspieszyła po tragicznej śmierci Tomasza Kality, polityka i działacza społecznego, który stoczył heroiczną batalię z glejakiem mózgu.

W trakcie swojej choroby Kalita walczył o zalegalizowanie medycznej marihuany. W jego zmaganiach towarzyszyła mu żona Anna Kalita. Tomasz przegrał walkę 16 stycznia 2017 roku, ale pani Anna kontynuowała jego walkę o zalegalizowanie medycznego stosowania konopi.

O trudnej walce i zaletach korzystania z medycznego suszu konopnego Anna Kalita opowiedziała w „Dzień Dobry TVN”.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

IEM 2019 Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!