Pierwsza tężnia solankowa w Dąbrowie Górniczej gotowa. Wiemy, kiedy zostanie oficjalnie otwarta na placu Szczęśliwego Krasnala

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa jest gotowa. Powstała na placu Szczęśliwego Krasnala w dzielnicy StrzemieszyceZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa jest gotowa. Powstała na placu Szczęśliwego Krasnala w dzielnicy StrzemieszyceZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Pierwsza w mieście tężnia solankowa jest gotowa. Tym samym Dąbrowa Górnicza dołączyła do sąsiednich miast, Sosnowca, Będzina czy Czeladzi, gdzie z takich atrakcji mieszkańcy mogą już korzystać od dawna. A kiedy otwarcie dąbrowskiej tężni?

Mieszkańcy Strzemieszyc Wielkich w 2019 roku zdecydowali się na wybór budowy tężni solankowej w ramach budżetu partycypacyjnego (dzielnicowego). Inwestycja miała zostać zrealizowana w 2020 roku, ale to się wówczas nie udało. W październiku 2021 roku ostatecznie podpisana została umowa z wykonawcą tego przedsięwzięcia, a dziś – a maju – całość jest prawie gotowa. Prawie, bo tężnia już stoi, zagospodarowane zostało także otoczenie placu Szczęśliwego Krasnala. Bo taką właśnie nazwę nosi miejsce przy ulicy Stacyjnej w dzielnicy Strzemieszyce, obok stacji kolejowej. Do otwarcia czegoś jednak jeszcze brakuje.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Przed nami ostatnie prace porządkowe. Pojawią się też wokół tężni ławki. Staramy się, by wszystko było gotowe przed weekendem 21 i 22 maja. Mamy nadzieję, że wówczas tężnia będzie już w pełni mogła cieszyć mieszkańców – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Tężnia znalazła swoje miejsce w wysokiej na prawie 7 metrów altanie. Altana powstała bez użycia wkrętów. Wykonana została z drzewa modrzewiowego. W środku znalazł się słup obłożony tarniną. Solanka pochodzić będzie z kopalni w Bochni. Zabudowany został także mogący pomieścić 10 metrów sześć. solanki zbiornik oraz filtr, który będzie oczyszczał wracającą do zbiornika solankę. Projekt strzemieszyckiej tężni przygotowała katowicka pracownia Axis Architekci.

- Konstrukcja zmontowana została w tradycyjny sposób przy użyciu kołków bukowych – przyznaje Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło budowę tężni solankowej w pobliżu stacji kolejowej w Strzemieszycach.
Całość prac kosztowała 512 tysięcy złotych.

Nie przeocz

Wkrótce budowa tunelu pod torami kolejowymi

Jak wspominaliśmy o budowie tężni na placu Szczęśliwego Krasnala zdecydowali mieszkańcy podczas ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Pomysł zgłosiło stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce. Zyskał poparcie najpierw wśród jego członków, a potem także wśród mieszkańców tej dąbrowskiej dzielnicy. I takim to sposobem będziemy mieć nareszcie pierwszą tężnie w mieście.

To także część koncepcji wypracowanej podczas konsultacji społecznych. Zakłada ona, że w rejonie ulicy Stacyjnej powstanie pełna zieleni przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. W efekcie park w pobliżu stacji kolejowej ponownie ma się stać główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc.

Kolejną inwestycję w tym miejscu miasto zaplanowało wspólnie z PKP. To tunel pieszo-rowerowy pod torami, który połączy obie części dzielnicy.

Zobacz także

Nie udało się natomiast uratować budynku dworca kolejowego w Strzemieszycach z XIX wieku, który został zburzony na początku 2016 roku. Sam dworzec i jego otoczenie znajdowały się w opłakanym stanie. Budynek był nieczynny po pożarze z 2007 roku. Biura ekspedycji towarowej przeniosły się do jednego z domów w pobliżu stacji. Na części budynku nie było dachu, podróżnych straszyła spalona wieża. Wejście do dworca było zamurowane, do wewnątrz można było za to zajrzeć przez jedno z okien od strony peronu. Pojawiły się starania, by przekazać budynek miastu, lokalnej społeczności, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Dzisiejsza stacja Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce powstała w 1885 roku, kiedy to do tej samodzielnej wówczas miejscowości dotarła Kolej Iwangorodzko-Dąbrowska. Wcześniej istniał już przystanek na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (dzisiejsza Dąbrowa Górnicza Południowa).

Tężnie wciąż popularne, pojawią się kolejne w Zagłębiu

Z dobrodziejstw tężni solankowej korzystają już od dawna mieszkańcy Czeladzi. Tutaj tego typu atrakcja pojawiła się najpierw w dzielnicy Piaski, a następnie w Parku Grabek, gdzie przez cały czas można spotkać starszych i młodszych, którzy wypoczywają w tych miejscach. W Będzinie tężnia powstała natomiast w parku na Dolnej Syberce.

Z kolei w Sosnowcu ciekawie prezentujące się tego typu obiekty zbudowane zostały w parku im. J. Kuronia w Kazimierzu Górniczym oraz w Parku Kępa przy ul. Braci Mieroszewskich. Obie konstrukcje zostały zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego.

Mieszkańcy długo na nie czekali, ale opłacało się. Tężnia solankowa w Parku Sieleckim ma być z kolei gotowa prawdopodobnie w tym roku. W sąsiednim Jaworznie tężnia w GEOsferze jest wiosną i latem oblegana od rana do zmierzchu. I tak też będzie działo się pewnie we wszystkich innych miastach zagłębiowskich, w tym także w Dąbrowie Górniczej.

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie