Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza tężnia w Dąbrowie Górniczej gotowa. Można już korzystać z inhalacji, wokół pojawiły się ławki i zieleń

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa. Druga ma powstać w dzielnicy Ząbkowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa. Druga ma powstać w dzielnicy Ząbkowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Ponad tydzień temu informowaliśmy, że gotowa jest już pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa, która powstała na skwerze przy ulicy Stacyjnej w dzielnicy Strzemieszyce. Dziś cała atrakcja jest już czynna, można zażywać zdrowotnych inhalacji. Dosadzone zostały także rośliny, pojawiły się nowe ławki.

To miejsce - nazwane przez mieszkańców Placem Szczęśliwego Krasnala - powoli się zmienia. W sąsiedztwie mamy już odnowioną całkowicie stację kolejową, a wkrótce ma się rozpocząć budowa tunelu, który połączy pod torowiskiem kolejowym dwie części tej dąbrowskiej dzielnicy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Mieszkańcy Strzemieszyc Wielkich w 2019 roku zdecydowali się na wybór budowy tężni solankowej w ramach budżetu partycypacyjnego (dzielnicowego). Inwestycja miała zostać zrealizowana w 2020 roku, ale to się wówczas nie udało. W październiku 2021 roku ostatecznie podpisana została umowa z wykonawcą tego przedsięwzięcia firmą Trzecia Przestrzeń, a dziś – a maju – całość jest w pełni gotowa. Całość prac kosztowała 512 tysięcy złotych.

Tężnia znalazła swoje miejsce w wysokiej na prawie 7 metrów altanie. Altana powstała bez użycia wkrętów. Wykonana została z drzewa modrzewiowego. W środku znalazł się słup obłożony tarniną. Solanka pochodzi z kopalni w Bochni. Zabudowany został także mogący pomieścić 10 metrów sześć. solanki zbiornik. Nad czystością solanki czuwają filtr osadnikowy i filtr UV, który chroni ją przed działaniem słońca i drobnoustrojami.Projekt strzemieszyckiej tężni przygotowała katowicka pracownia Axis Architekci.

Pod dachem można zasiąść na czterech ławkach, sześć kolejnych zainstalowanych zostało na obrzeżach wybrukowanego kostką kręgu. Inhalacjom można się poddawać od godz. 8 do 22. Latem instalacja ma być włączana godzinę wcześniej. Istnieje na to szansa. Oświetleniem altany steruje zegar astronomiczny, który obecnie załącza światło godzinę po zachodzie słońca. Jednym z ostatnich elementów tego przedsięwzięcia było posadzenie 15 lip oraz krzewów, cisów i dereni.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera