Pierwsza tężnia w Dąbrowie Górniczej gotowa. Można już korzystać z inhalacji, wokół pojawiły się ławki i zieleń

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak prezentuje się pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa. Druga ma powstać w dzielnicy Ząbkowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa. Druga ma powstać w dzielnicy Ząbkowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Ponad tydzień temu informowaliśmy, że gotowa jest już pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa, która powstała na skwerze przy ulicy Stacyjnej w dzielnicy Strzemieszyce. Dziś cała atrakcja jest już czynna, można zażywać zdrowotnych inhalacji. Dosadzone zostały także rośliny, pojawiły się nowe ławki.

To miejsce - nazwane przez mieszkańców Placem Szczęśliwego Krasnala - powoli się zmienia. W sąsiedztwie mamy już odnowioną całkowicie stację kolejową, a wkrótce ma się rozpocząć budowa tunelu, który połączy pod torowiskiem kolejowym dwie części tej dąbrowskiej dzielnicy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Mieszkańcy Strzemieszyc Wielkich w 2019 roku zdecydowali się na wybór budowy tężni solankowej w ramach budżetu partycypacyjnego (dzielnicowego). Inwestycja miała zostać zrealizowana w 2020 roku, ale to się wówczas nie udało. W październiku 2021 roku ostatecznie podpisana została umowa z wykonawcą tego przedsięwzięcia firmą Trzecia Przestrzeń, a dziś – a maju – całość jest w pełni gotowa. Całość prac kosztowała 512 tysięcy złotych.

Tężnia znalazła swoje miejsce w wysokiej na prawie 7 metrów altanie. Altana powstała bez użycia wkrętów. Wykonana została z drzewa modrzewiowego. W środku znalazł się słup obłożony tarniną. Solanka pochodzi z kopalni w Bochni. Zabudowany został także mogący pomieścić 10 metrów sześć. solanki zbiornik. Nad czystością solanki czuwają filtr osadnikowy i filtr UV, który chroni ją przed działaniem słońca i drobnoustrojami.Projekt strzemieszyckiej tężni przygotowała katowicka pracownia Axis Architekci.

Pod dachem można zasiąść na czterech ławkach, sześć kolejnych zainstalowanych zostało na obrzeżach wybrukowanego kostką kręgu. Inhalacjom można się poddawać od godz. 8 do 22. Latem instalacja ma być włączana godzinę wcześniej. Istnieje na to szansa. Oświetleniem altany steruje zegar astronomiczny, który obecnie załącza światło godzinę po zachodzie słońca. Jednym z ostatnich elementów tego przedsięwzięcia było posadzenie 15 lip oraz krzewów, cisów i dereni.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie