Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w Zagłębiu tężnia solankowa znajduje się w czeladzkiej dzielnicy Piaski ZDJĘCIA

Katarzyna Kapusta
W Czeladzi powstała pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim tężnia solankowa, znajduje się w czeladzkiej dzielnicy Piaski
W Czeladzi powstała pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim tężnia solankowa, znajduje się w czeladzkiej dzielnicy Piaski Katarzyna Kapusta
W Czeladzi powstała pierwsza w Zagłębiu Dąbrowskim tężnia solankowa. Tężnia znajduje się w czeladzkiej dzielnicy Piaski. Jest ona ogólnie dostępna dla wszystkich mieszkańców. To także pierwsza tężnia w mieście. Jeśli przypadnie mieszkańcom do gustu, nie wykluczone, że w pozostałych częściach Czeladzi powstaną kolejne.

Mieszkańcy Czeladzi od piątku (19.10.2018) mogą korzystać z tężni solankowej, która znajduje się przy ul. Krótkiej w Czeladzi.

- Solanka ma korzystne działanie na drogi oddechowe, ze względu na jod i brom. Jod upłynnia nam wydzielinę z drzewa oskrzelowego, brom rozszerza, w zanieczyszczonym środowisku, wśród palaczy u osób z przewlekłą chorobą płuc, z astmą oskrzelową - ułatwia oddychanie.

Zobaczcie zdjęcia:

- Z solanki mogą korzystać osoby z niedoczynnością tarczycy. Solanka działa również bardzo relaksacyjnie, więc osoby z nerwicą wegetatywną też odnoszą korzyści. Polecana jest osobą z alergią, również skórną - mówi Jacek Podgórski, specjalista chorób wewnętrznych.

Solanka jak każdy środek medyczny nie jest dla wszystkich. Przeciwwskazaniem jest na przykład ostry stan infekcyjny z gorączką, natomiast już w okresie rekonwalescencji jest wskazana inhalacja areozolu z tężni - dodaje.

Solanka wykorzystywana w tężni w Czeladzi pochodzi z Zabłocia.

- Solanka ta została odkryta pod koniec XIX wieku, wtedy już było wiadomo, że solanki jodkowe są korzystne i były stosowane w uzdrowiskach w Darkowie, Jastrzębiu. Solanka ta zawiera ekstremalną ilość jodu 140 miligramów na litr. Zawiera także inne mikroelementy, wapń, magnez korzystne dla organizmu - tłumaczy Ryszard Ślaski, zastępca prezesa zarządu spółki Solanka z Zabłocia, która jest właścicielem odwiertów z których wypływa solanka, stosowana w czeladzkiej tężni.

- Solankę tę zbadał przed 1900 rokiem profesor Ludwik z Wiednia. Była ona wówczas stosowana w lecznictwie szpitalny, do leczenia chorób skóry, układu oddechowego, układu kostno-stawowego, chorób kobiecych. Oczywiście wraz z pojawieniem się antybiotyków, ten obszar został zawężony do chorób skóry i górnego układu oddechowego- dodaje Ślaski.

Jakub Turowski z Facebooka w studiu Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo