Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze balansujące rzeźby Jerzego Kędziory zawisły na Starym Rynku w Częstochowie. To dopiero początek

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Fot. Łukasz Kolewiński
W poniedziałek 17 listopada odbyły się testy nowej fontanny na starym rynku, a już w czwartek 19 listopada nad wodotryskami zawisły pierwsze rzeźby Jerzego Kędziory. Wkrótce nad całą płytą wyremontowanego Rynku będą balansowały przeróżne postacie wykonane przez artystę.

W czwartek pod okiem autora prac zawieszono pierwsze trzy rzeźby. To Sztukmistrzyni, Charlie Chaplin i Philippe Petit.

- To będzie rodzaj takiego ulicznego, otwartego teatru. Chociaż nie tylko teatru. To będzie takie święto Częstochowy - będą sportowcy, młodzież, dzieci. Te rzeźby będą zgrupowane - mówił podczas prac Jerzy Kędziora.

W zestawie rzeźb branych pod uwagę są, oprócz montowanych 19 listopada: „Dziewczynka na kole”, „Młodzieniec z wiatraczkami”, „Dziewczynka z szarfą”, „Lalkarz”, „Dzwonnik”, „Napinająca linę”, „Grający na cymbałach”, „Złota piłka – sportowiec”, „Atleta nad poprzeczką”, „ Sportowiec nad poprzeczką”, „Atleta nad płotkiem”, „Próba zeskoku” „Skaczący do wody”, „Akrobata z krzesłem”, „Szczudlarz I”, „Szczudlarz II” i „Szczudlarz III”.

- Projekt jest bez precedensu, rzeźby są unikatowe. Takiej prezentacji postaci balansujących nie ma Polsce ani w Europie – mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. - Wrażenie powinna robić też gra świateł przy fontannach i pawilonie, który odsłania naprawdę spore fragmenty dawnego ratusza. Sądzę, że to będzie jedno z tych miejsc w Częstochowie, które już wkrótce będziemy pokazywać naszym gościom z kraju i zagranicy.

Montaż pierwszej rzeźby śledził także 19 listopada przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zbigniew Niesmaczny.

W sumie nad zmodernizowanym Starym Rynkiem zawiśnie 14 rzeźb Jerzego Kędziory. Ich montaż potrwa do 15 grudnia.

Amfiteatr, fontanna i kawiarnia

Po zrealizowaniu całej inwestycji, na mieszkańców będą czekały wspomniana już podświetlona fontanna, oszklony pawilon z wyeksponowaną częścią starego ratusza, amfiteatr, czy kawiarnia.

Pierwotnie rewitalizacja Starego Rynku miała zostać ukończona w sezonie letnim, jednak ze względu na pandemię oraz trudności logistyczno-terenowe, termin oddania był przekładany na jesień, a następnie na końcówkę roku. Obecnie wszystko wskazuje na to, ze prace związane z częścią drogową inwestycji oraz dotyczące przebudowy i aranżacji płyty Starego Rynku powinny zakończyć się do końca 2020 r. Na początku przyszłego trwać mogą jednak jeszcze prace wewnątrz pawilonu, który ma eksponować m.in. pozostałości murów starego Ratusza.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera