Pierwsze żubry trafiły do azylu w Szewcach. Młode samce ze względu na złe zachowanie musiały opuścić ZOO we Wrocławiu

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Porfiry i Polejew ze względu na złe zachowanie musieli zostać przeniesieni z ZOO we WrocławiuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Porfiry i Polejew ze względu na złe zachowanie musieli zostać przeniesieni z ZOO we WrocławiuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Michał Bednarek (WWF Polska)
Do azylu w Szewcach trafiły pierwsze żubry. Porfiry i Polejew - bo tak się nazywają - ze względu na złe zachowanie musieli zostać przeniesieni z ZOO we Wrocławiu. W azylu będzie też miejsce dla innych zwierząt. Pamiętajcie, że żubry są pod ścisłą ochroną, a możemy je zobaczyć również w woj. śląskim.

Do miejscowości Szewce pod Poznaniem trafiły dwa pierwsze Żubry. Porfiry i Polejew - bo tak się nazywają - przebywały wcześniej w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Niestety dwa młode samce okazały się wyjątkowo uciążliwe dla reszty stada i uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie ich w inne miejsce.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Stowarzyszenie Benek w ciągu kilku miesięcy wybudowało Azyl dla Żubrów w Szewcach i to właśnie tam przeniesiono niesforne okazy. Pomogły w tym darowizny na rzecz WWF Polska.

- Nawet w tak trudnych czasach, w Polsce i na świecie cały czas prężnie działają ludzie wrażliwi na ratowanie przyrody, którzy poświęcają swój czas i pieniądze na pomoc zagrożonym gatunkom. W imieniu WWF Polska oraz Stowarzyszenia Benek serdecznie dziękujemy prywatnemu darczyńcy naszej Fundacji, dzięki któremu wspólnie mogliśmy stworzyć Azyl dla Żubrów Szewce. Mamy nadzieję, że pomożemy w nim jeszcze wielu zwierzętom - mówi Stefan Jakimiuk z WWF.

Stowarzyszenie Bene powstało w 2010 roku i dziś ma pod swoją opieką ponad 200 zwierząt. Przez dekadę wolontariusze uratowali ich setki. Wśród podopiecznych znajdowały się już konie, lisy, szopy, króliki, krowy, kozy, owce, psy, koty, osły, lamy, a nawet struś i wielbłąd. Tak więc Azyl będzie służył nie tylko żubrom.

Musisz to wiedzieć

W Polsce żyje około 1820 żubrów. Możemy zobaczyć je także w woj. śląskim

Populację żubrów w Polsce szacuje się na około 1820. Są to zwierzęta objęte ścisłą ochroną gatunkową, które dziko żyją na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Boreckiej, woj. Zachodniopomorskiego oraz Bieszczad.

W województwie śląskim żubry możemy podziwiać w Pszczynie oraz Jankowicach. Zarówno Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie, jak i Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, to miejsca o walorach edukacyjnych, w których dowiemy się wiele o tych niezwykłych zwierzętach.

Żubry w zagrodzie pokazowej w Pszczynie najlepiej oglądać w porze karmienia, wtedy można je zobaczyć naprawdę z bliska. Do końca marca pory karmienia są o godzinach 9, 11, 13 i 15. Od 1 kwietnia będzie zmiana. Żubry będą karmione o godz. 10,12, 14 i 16.

Żubry w zagrodzie pokazowej w Pszczynie zobaczysz z bliska ZDJĘCIA

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie