Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze żubry trafiły do azylu w Szewcach. Młode samce ze względu na złe zachowanie musiały opuścić ZOO we Wrocławiu

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Porfiry i Polejew ze względu na złe zachowanie musieli zostać przeniesieni z ZOO we WrocławiuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Porfiry i Polejew ze względu na złe zachowanie musieli zostać przeniesieni z ZOO we WrocławiuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Michał Bednarek (WWF Polska)
Do azylu w Szewcach trafiły pierwsze żubry. Porfiry i Polejew - bo tak się nazywają - ze względu na złe zachowanie musieli zostać przeniesieni z ZOO we Wrocławiu. W azylu będzie też miejsce dla innych zwierząt. Pamiętajcie, że żubry są pod ścisłą ochroną, a możemy je zobaczyć również w woj. śląskim.

Do miejscowości Szewce pod Poznaniem trafiły dwa pierwsze Żubry. Porfiry i Polejew - bo tak się nazywają - przebywały wcześniej w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu. Niestety dwa młode samce okazały się wyjątkowo uciążliwe dla reszty stada i uznano, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie ich w inne miejsce.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Stowarzyszenie Benek w ciągu kilku miesięcy wybudowało Azyl dla Żubrów w Szewcach i to właśnie tam przeniesiono niesforne okazy. Pomogły w tym darowizny na rzecz WWF Polska.

- Nawet w tak trudnych czasach, w Polsce i na świecie cały czas prężnie działają ludzie wrażliwi na ratowanie przyrody, którzy poświęcają swój czas i pieniądze na pomoc zagrożonym gatunkom. W imieniu WWF Polska oraz Stowarzyszenia Benek serdecznie dziękujemy prywatnemu darczyńcy naszej Fundacji, dzięki któremu wspólnie mogliśmy stworzyć Azyl dla Żubrów Szewce. Mamy nadzieję, że pomożemy w nim jeszcze wielu zwierzętom - mówi Stefan Jakimiuk z WWF.

Stowarzyszenie Bene powstało w 2010 roku i dziś ma pod swoją opieką ponad 200 zwierząt. Przez dekadę wolontariusze uratowali ich setki. Wśród podopiecznych znajdowały się już konie, lisy, szopy, króliki, krowy, kozy, owce, psy, koty, osły, lamy, a nawet struś i wielbłąd. Tak więc Azyl będzie służył nie tylko żubrom.

Musisz to wiedzieć

W Polsce żyje około 1820 żubrów. Możemy zobaczyć je także w woj. śląskim

Populację żubrów w Polsce szacuje się na około 1820. Są to zwierzęta objęte ścisłą ochroną gatunkową, które dziko żyją na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Boreckiej, woj. Zachodniopomorskiego oraz Bieszczad.

W województwie śląskim żubry możemy podziwiać w Pszczynie oraz Jankowicach. Zarówno Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie, jak i Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach, to miejsca o walorach edukacyjnych, w których dowiemy się wiele o tych niezwykłych zwierzętach.

Żubry w zagrodzie pokazowej w Pszczynie najlepiej oglądać w porze karmienia, wtedy można je zobaczyć naprawdę z bliska. Do końca marca pory karmienia są o godzinach 9, 11, 13 i 15. Od 1 kwietnia będzie zmiana. Żubry będą karmione o godz. 10,12, 14 i 16.

Żubry w zagrodzie pokazowej w Pszczynie zobaczysz z bliska ZDJĘCIA

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera