Pierwszy dzień wiosny w parku im. Fusińskiego w Sosnowcu. Trwają wiosenne porządki w Ogrodzie Bioróżnorodności

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Czy udało się nam odnaleźć wiosnę w sosnowieckim parku Bioróżnorodności? Oceńcie sami! Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czy udało się nam odnaleźć wiosnę w sosnowieckim parku Bioróżnorodności? Oceńcie sami! Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Wiosna w końcu zawitała nad Zagłębie, chociaż aura może nasuwać skojarzenia z jesienią: pochmurna, deszczowa pogoda nie sprawia wrażenia, że za chwilę wszystko rozkwitnie kolorami. Jednak uważni obserwatorzy przyrody są w stanie dojrzeć pierwsze oznaki nadchodzącej zmiany pory roku. Udaliśmy się z aparatem do parku Bioróżnorodności w Sosnowcu, by odszukać pierwsze zwiastuny wiosny!

Park imienia Fusińskiego, znany wśród mieszkańców Sosnowca jako park Bioróżnorodności to jedyne tego typu miejsce w mieście. W przeciwieństwie do innych parków miejskich, tutaj zieleń jest głównie pozostawiana samej sobie, a ingerencja opiekunów parku – Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych – ogranicza się jedynie do uprzątania terenu.

- Podstawowym zadaniem parku jest edukacja i ochrona dzikiej przyrody. To miejsce zostało stworzone z dwóch względów: aby służyć mieszkańcom Sosnowca w celach wypoczynkowych, ale również aby chronić rośliny zagrożone wyginięciem. Park ma całkowicie odmienny od innych tego typu miejsc charakter: nie jest nastawiony na rekreację. Tutaj nie ma mowy o food truckach, koncertach, festiwalach czy też o jeździe na rowerze czy hulajnodze. Odpoczynek, spacer, chłonięcie i podziwianie przyrody – to główne założenia tego miejsca – mówi o parku Bioróżnorodności Anna Żuber, pracownica administracyjna sosnowieckiego MZUK-u.

Dlatego to też w tym miejscu szukanie pierwszych oznak wiosny jest zadaniem wyjątkowym: w spokoju przyjrzeć się można tu różnym gatunkom roślin, sprowadzonym do Sosnowca z całego kraju.

Niezaprzeczalnym zwiastunem nadchodzącej wiosny są krokusy. Te zakwitły już w parku Fusińskiego. Znajdziemy je w okolicach północnej bramy, przy tarasie widokowym. Kwitnie również lawenda: jej białe i filetowe kwiaty znajdują się po prawej od wejścia do wyżej położonej części parku. Na kwietnikach pojawiły się również sasanki i przebiśniegi – niezawodny znak, ze coraz bliżej zmiana pór roku

Kwitną również drzewa. Na lipach i brzozach gałęzie wypuszczają już pierwsze pączki. Wierzba od dłuższego czasu się zieleni, zalążki liści widać również na bukach i klonach.

Równolegle prowadzone są prace porządkowe, przeprowadzane przez MZUK. Oczywiście, przeprowadzane są zgodnie z założeniami parku: nie ma mowy w ingerencję zieleni, usuwane są jedynie liście z trawników, by te mogły jak najszybciej odzyskać zielony kolor po zimie.

Nie mieliście okazji wybrać się do parku Bioróżnorodności w pierwszy dzień wiosny? Nic nie szkodzi! Zapraszamy do naszej galerii, gdzie możecie razem z nami wyruszyć tropem nadchodzącej wiosny!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie