Pierwszy kilometr nowej drogi Racibórz - Pszczyna gotowy!...

  Pierwszy kilometr nowej drogi Racibórz - Pszczyna gotowy! ZDJĘCIA LOTNICZE

  AK, UM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa drogi Racibórz Pszczyna
  Budowa Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna idzie zgodnie z planem. W ubiegłym tygodniu na odcinku od Żor w kierunku Rybnika został położony pierwszy
  1/50

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Klaudia Kesten

  Budowa Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna idzie zgodnie z planem. W ubiegłym tygodniu na odcinku od Żor w kierunku Rybnika został położony pierwszy kilometr nawierzchni bitumicznej na jednym z pasów ruchu. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

  Pierwszy kilometr drogi Racibórz-Pszczyna w Rybniku gotowy!  Pierwszy symboliczny kilometr jednego pasa ruchu drogi regionalnej został przygotowany od strony Żor. Najpierw powstały warstwy podbudowy drogi i wreszcie wykonawca położył pierwsze warstwy nawierzchni bitumicznej
  – mówi Jacek Hawel naczelnik wydziału dróg w rybnickim magistracie.

  Przypomnijmy, że droga Racibórz-Pszczyna będzie miała po dwa pasy ruchu w dwóch kierunkach, wykonawca położył pierwszy odcinek jednego z dwóch pasów biegnących w kierunku Rybnika.


  Inwestycja jest zaawansowana na wszystkich odcinkach, jednocześnie trwają intensywne prace związane z betonowaniem 13 obiektów mostowych.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z BUDOWY DROGI RACIBÓRZ PSZCZYNA
  Zobacz galerię


  - Trwa betonowanie elementów wiaduktu drogowego nad linią kolejową w okolicach ul. Szybowcowej, podobne prace toczą się na węźle gotartowickim. Prace związane z betonowaniem są prowadzone również na wiadukcie w ciągu ulicy Boguszowickiej i Ziemskiej – dodaje Jacek Hawel.

  W ubiegłym miesiącu wykonawca lał beton przez około 30 godzin ciągle, bez przerwy, na wiadukcie przy Wodzisławskiej, gdzie dostarczył 140 betoniarek betonu
  – dodaje Jacek Hawel naczelnik wydziału dróg w rybnickim magistracie.

  – Przypominam, że wykonawca na terenie budowy ustawił betoniarnię, specjalnie na potrzeby budowy drogi i to ona na bieżąco obsługuje plac budowy - mówi.

  Na całym odcinku zakończyły się prace związane z wymianą gruntów. Dobiegają końca prace związane z palowaniem i wzmacnianiem ziemi pod budowę drogi. Niedługo wykonawca rozpocznie budowanie kolejnych warstw podbudowy drogi.

  – Estakada między dzielnicami Chwałowice i Zamysłów będzie przebiegała nad liniami kolejowymi. Do jej budowy została wykorzystana metoda tzw. nasuwania podłużnego, co oznacza, że wykonawca najpierw musi wybudować skomplikowane urządzenie wraz z formą, do której wleje beton. Następnie, zastygłe elementy konstrukcji wiaduktu zaczną być wysuwane i po kawałku nakładane nad linią kolejową – wyjaśnia Jacek Hawel.

  Na odcinku przebiegającym przez dzielnicę Chwałowice do końca lipca potrwają prace związane z przebudową ciepłociągu. Po przebudowie i przeprowadzeniu niezbędnych testów szczelności i wytrzymałości instalacji zostanie ona przekazana właścicielowi sieci.

  Najbardziej zaawansowane prace trwają na węźle świerklańskim, gdzie konstrukcja wiaduktu jest już gotowa. Toczą się tam prace wykończeniowe związane z tzw. galanterią betonową. W tym tygodniu planowane jest zakończenie prac związanych z budową ronda pod wiaduktem na tym węźle. Od przyszłego tygodnia ruch samochodowy zostanie poprowadzony przez nowe rondo, które będzie już docelowym układem drogowym w tym miejscu.

  ZOBACZ WIDEO Z NASZEGO PRZEJAZDU ŚLADEM DROGI RACIBÓRZ - PSZCZYNA W LUTYM 2018 ROKU

  Wideo: A.Król, B.Pudełko

  Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku  Budowę rybnickiego odcinka drogi „Racibórz – Pszczyna” realizuje wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia.

  Firma realizuje dwa zadania – „Budowę Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna (etap I do IV) w Rybniku i Żorach” oraz „Budowę Drogi Śródmiejskiej na odcinku od Węzła Śródmiejskiego do skrzyżowania z ulicą Obwiednia Południowa w Rybniku”.

  Planowany termin zakończenia inwestycji to lato 2019 roku.

  Wartość, najwyższego w historii miasta dofinansowania z funduszy europejskich, to 289.989.933 zł, łączna wartość projektu to 433.700.000 zł.

  Długość budowanego odcinka południowej obwodnicy miasta to 10.22 kilometra, dzięki czemu Rybnik uzyska szybkie połączenie z autostradą A1. Długość Drogi Śródmiejskiej to 860 metrów.

  Na trasie drogi budowanych jest 13 obiektów mostowych i 5 bezkolizyjnych węzłów.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY