Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy w historii pełnopostaciowy pomnik Jana Długosza. Zobaczcie zdjęcie modelu!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Naturalnej wielkości model pomnika Jana Długosza, który stanie w Kłobucku.
Naturalnej wielkości model pomnika Jana Długosza, który stanie w Kłobucku. arc
Pomnik Jerzego Kędziory przedstawiający Jana Długosza już w przyszłym roku stanie na rynku w Kłobucku. Czy stanie się symbolem miasta? Na razie możemy podziwiać naturalnej wielkości model, który posłużył do stworzenia formy.

W zbliżającym się roku przypada 600. rocznica urodzin wielkiego Polaka - ks. Jana Długosza. Ten wybitny polski historyk, duchowny, geograf, dyplomata, kanonik krakowski, proboszcz parafii p.w. św. Marcina w Kłobucku, a od 1480 arcybiskup - nominat lwowski był wychowawcą synów królewskich oraz jest uważany za twórcę jednego z najwybitniejszych dzieł średniowiecznej historiografii europejskiej: "Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego".

Od 2012 roku działa w naszym mieście Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Długosza. Grupa osób wchodzących w jego skład, pragnie, by upamiętnić tę rocznicę przez umiejscowienie na kłobuckim Rynku im. Jana Pawła II pierwszego w historii pełnopostaciowego pomnika Jana Długosza. Inicjatorzy postawienia pomnika liczą, że przyczyni się nie tylko do podniesienia rangi historycznej miasta i okolicy, ale będzie przede wszystkim złożeniem hołdu temu wielkiemu Polakowi. Autorem pomnika jest Jerzy Kędziora, artysta - rzeźbiarz z Częstochowy. Starania Komitetu popierają wybitni Przedstawiciele nauki i kultury w Polsce. We wrześniu zakończył się kolejny etap powstawania monumentu. Został wykonany naturalnej wielkości model, z którego powstała forma do odlewu. Teraz już tylko odlew w brązie i montaż w wyznaczonym zgodnie z planem miejscu.

- Liczymy, że dzięki staraniom wielu wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, podmiotów długoszowych oraz organizacji, w tym PSE "Wieniawa" z Polskim Towarzystwem Historycznym na czele, rok 2015 będzie ogłoszony przez Parlament Rokiem Jana Długosza w Polsce. - mają nadzieję inicjatorzy z PSE "Wieniawa". Jednym z centralnych punktów obchodów (obok Krakowa i Częstochowy) będzie Kłobuck i odsłonięcie pomnika. Zaproszony został m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystego poświecenia dokona podczas Mszy św. Jego Ekscelencja Ks. Abp Wacław Depo - Metropolita Częstochowski. Wszystko to zostało zaplanowane na 20 września 2015 r. Dzięki temu wydarzeniu o naszym mieście może być głośno, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, na kulturowej mapie kraju i świata.

Upamiętniając dla przyszłych pokoleń to wydarzenie każdy chętny może też wesprzeć ten szlachetny cel wpłacając swój dar na konto Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Długosza w Kłobucku.

Kim jest twórca rzeźby Długosza?

Jerzy "Jotka" Kędziora jest częstochowianinem. Obecnie mieszka i tworzy w Poczesnej. Jest dyplomowanym rzeźbiarzem, malarzem, projektantem i pedagogiem po artystycznych uczelniach (PWSSP Gdańsk i ASP Poznań) i LTP Częstochowa oraz stażach branżowych w centrach edukacyjnych, krajowych i zagranicznych (Niemcy, Portugalia, Francja).
Od lat 80. XX wieku tworzył Portret Polaka czasów transformacji ustrojowej, solidarnościowej. Formułował go w cyklach utworów takich jak : "Chwiejni", "Reanimowani", "Z odciągami" czy "Pęknięty głos", "Wieszaki dla", "Uniformy Dowódcze". Od lat 90 tworzy cykl rzeźb postaci balansujących. Studiowanie w Gdańsku, kolebce Solidarności, w czasie pierwszych przesileń ustrojowych, nacechowało część jego twórczości pierwiastkami publicystycznymi, krytycznymi, rozliczeniowymi. Zrodzonym w tych klimatach i atmosferze "Wyznaniem" wygrał papieski konkurs, na "Krzyż w życiu współczesnego człowieka" - największą konfrontację rzeźbiarską owego czasu w Polsce.

Wyrosłe z tego ducha " Rzeźby balansujące" (Groteska transformacji), są jedynymi statuami w świecie, które ustawione luźno np. na linie, pręcie, szczycie piramidy, utrzymują równowagę, przecząc prawom grawitacji . Lina w pierwszych kompozycjach, była symbolem niebezpiecznej, cienkiej krawędzi między biegunami naszych stanów, wyborów, sytuacji.
Aktualnie, samotne postacie w otwartej przestrzeni, w rytm ruchów natury, grają mimowe monodramy, popisują się niewiarygodnymi umiejętnościami akrobatycznymi ("Idący nad rzeką", "Mały Gondolier", "Akrobata z krzesłem"). W większych zestawach wystawienniczych tworzą one energetyzujące spektakle rozgrywane między niebem a ziemią (Globalne Balanse w Dubaju i Abu Dhabi, Powyżej Oczu w Berlinie, Na szlaku Maga w Orońsku, Podniebny spektakl w Lourdes). Jego dzieła z wystaw i konkursów wracają z laurami i wyróżnieniami (LICC w Londynie, Salony Zimowe i Wiosenne w Warszawie, Sztuka przedstawiająca w Madrycie, Rzeźba dla miasta Lakeland).

Artysta ma wiele innych, nagradzanych dokonań w dziedzinie plastyki: wygrane konkursy na pomniki i założenia urbanistyczne, zrealizowane stypendia twórcze (w tym rządowe), nagrody uznaniowe (ministerialne, marszałkowskie, prezydenckie). Zrealizował kilka pomników i liczne projekty plastyki z elementami wirtualnymi (Wielka prezydencka Symultana- na dwóch kontynentach, pod patronatem Rady Europy). Dzieła artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i galeryjnych, poważnych instytucjach (Pałac Prezydencki w Warszawie, Placówki dyplomatyczne w USA) oraz w przestrzeni publicznej (w tym Aleję rzeźb balansujących w parku pod zamkiem w Olsztynie). W ostatnim czasie, na szczególnych warunkach, gościły twórcę amerykańskie imprezy: Miami Art przy ArtBasel, NY art, Art San Diego, Palm Beatch Art.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!