Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca...

  Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca odbył się w Zabrzu

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca odbył się w Zabrzu. 66-letni pan Mieczysław dostał nowe serce w Śląskim Centrum Chorób Serca miesiąc temu. Pacjent czuje się bardzo dobrze. Zabrzański ośrodek znów w medycznej awangardzie.
  Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca odbył się w Zabrzu
  1/6
  przejdź do galerii
  Pierwszy w Polsce przeszczep całkowicie sztucznego serca odbył się w Zabrzu. Po miesiącu od wykonania tego zabiegu zespół cieszy się: pacjent, 66-letni pan Mieczysław, czuje się bardzo dobrze. Dodajmy, że to kolejny wielki sukces. Ślaskie Centrum Chorób Serca znów w medycznej awangardzie.

  Zabrzański ośrodek dołączył w ten sposób do wąskiego, światowego grona szpitali oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia.

  Zabieg powiódł się i - jak to w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest w zwyczaju - lekarze ostrożnie i z pokorą informowali o tym. Teraz cieszą się wraz z pacjentem, który czuje się bardzo dobrze. Doc dr Michał Zembala podzielił się radosną informacją na Facebooku.

  - 4 lipca tego roku nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart or TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantów wraca do sił - doc. dr Michał Zembala, koordynator kardiochirurgii na Oddział Kardiochirurgii i Transplantologii informował o tym wyjątkowym dla polskiej medycyny wydarzeniu na portalu społecznościowym FB.

  Jak wyjaśnia, tym samym SCCS dołączyło do elitarnego grona ośrodków oferujących wszystkie możliwe sposoby terapii chorych z niewydolnością krążenia, poczynając od zaawansowanej farmakoterapii, leczeniu przezskórnym, LVAD, transplantacja serca i TAH.
  Po blisko miesiącu terapii pooperacyjnej nasz pacjent - Pan Mieczysław, któremu wszczepiliśmy całkowicie sztuczne serce, czuje się bardzo dobrze.

  - To dzięki ogromnej pracy zespołu kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów oraz pielęgniarek i specjalistów fizjoterapii osiągnęliśmy powodzenie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten wspólny sukces - pisze na portalu społecznościowym doc. Zembala.

  - Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten wspólny sukces. Przede wszystkim jednak gratulacje i podziękowania należą się Panu Mieczysławowi, za zaufanie którym nas obdarzył i za niezłomną wiarę w powodzenie tej misji. Cieszę się, ze mogłem być częścią tej historii.  Przypomnijmy, że to właśnie w tym ośrodku (wówczas był to Wojewódzki Ośrodek Kardiologiczny) wówczas doc. Zbigniew Religa dokonał w 1985 roku pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca.
  Odtąd ośrodek zabrzański, doskonaląc techniki i uzupełniając wachlarz wykonywanych zabiegów, należy nie tylko do najlepszych w Polsce, ale także do znaczących, światowych ośrodków.

  Dodajmy, że także w Zabrzu, z inicjatywy prof. Religi, powstała Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, która m.in. zajmuje się budową polskiego sztucznego serca.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »