Piesze pielgrzymki dotrą w tym roku na Jasną Górę. Główny Inspektor Sanitarny wydał specjalne wytyczne dla organizatorów pielgrzymek.
Przypomnijmy Łowicką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy po raz pierwszy wyszli w trasę 25 maja, ale zostali zatrzymani przez policję, a pielgrzymka została rozwiązana. Następnego dnia pielgrzymi znów ruszyli pieszo do Częstochowy, szli pojedynczo, ale łódzka policja ponownie ich zatrzymała, pouczając, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów pielgrzymki są zakazane do odwołania. Policjanci pouczyli 72 pielgrzymów, a kierownika pielgrzymki ukarali dodatkowo mandatem.
Pielgrzymka Łowicka na Jasną Górę ponownie rozwiązana przez ...
Teraz się to zmieni. Jak informuje GIS, podstawowym celem wprowadzanych procedur jest zapewnienie bezpieczeństwa pątników i wszystkich osób postronnych na szlaku pielgrzymki oraz utrzymanie sprawnej logistyki przemieszczania się pątników z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
Odnosząc się do wskazań GIS, bp Krzysztof Zadarko podkreślił, jak ważna jest roztropność i ostrożność w podejmowaniu decyzji o zwiększeniu liczby pielgrzymów.
- Organizatorzy pielgrzymek powinni przeszkolić pielgrzymów w zakresie znajomości „Wytycznych GIS”, odebrać od nich deklaracje potwierdzające znajomość zasad i przepisów bezpieczeństwa i zobowiązanie ich stosowania – wskazał bp Zadarko.
Dodał też, że ostateczną decyzję o kształcie pielgrzymki diecezjalnej lub zakonnej podejmuje biskup diecezji lub w przypadku zakonów prowincjał.
Wytyczne GIS obejmują procedury zapobiegawcze (zapewnienie higienicznych warunków realizacji pielgrzymki), procedury ograniczające rozpowszechnianie się wirusa i procedury w przypadku zakażenia koronawirusem jednego z pątników.
Główny Inspektor Sanitarny podkreśla, iż w pielgrzymce mogą brać udział tylko osoby zdrowe nie manifestujące jakichkolwiek objawów chorobowych.
Musisz to wiedzieć
Uczestnicy pielgrzymki powinni zostać zapoznani z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi postępowania podczas epidemii:
- obowiązkiem częstego mycia rąk wodą z mydłem i dezynfekcji osuszonych dłoni,
- zachowaniem dystansu społecznego pomiędzy ludźmi (rekomendowane są 2 metry),
- unikania dotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
Pielgrzymi powinni być zakwaterowani w namiotach lub pokojach jednoosobowych. Wieloosobowe pokoje są dozwolone dla wspólnie pielgrzymujących rodzin.
Jak czytamy w komunikacie, "podczas pielgrzymki pątnik musi mieć zapewniony dostęp do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego np.: chusteczek higienicznych, ręczników papierowych". Potrzebne są również kosze na odpady wyłożone jednorazowymi workami".
Na organizatorach pielgrzymek spoczywa też obowiązek zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia sanitarnego-higienicznego – odpowiednich warunków zakwaterowania, dostatecznej ilość toalet i umywalni, dostępu do wody, mydła, środków do dezynfekcji rąk, papieru higienicznego jednorazowego.
Pielgrzymka Gliwicka dotarła na Jasna Górę. 1300 pielgrzymów...
- Pątnicy powinni posiadać środki ochrony osobistej, w tym maseczki/osłonę ust, nosa, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni. W przypadku, gdy uczestnikowi pielgrzymki zabraknie ww. środków, Organizator jest zobowiązany do ich zapewnienia – czytamy w dokumencie.
Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje funkcjonowanie mobilnego punktu medycznego z przeszkolonym personelem medycznym w zakresie postępowania wobec podejrzenia wystąpienia objawów chorobowych wskazujących na zakażenie koronawirusem.
- Personel medyczny obsługujący mobilny punkt medyczny nie powinien realizować zadań, jeśli miał udokumentowany kontakt z osobą chorą na COVID-19, w terminie krótszym niż 14 dni przed wyruszeniem pielgrzymki (wymagane oświadczenie) – czytamy w Wytycznych.
Pielgrzymi powinni mieć również przynajmniej raz dziennie mierzyć temperaturę. Jeśli przekracza ona 37 stopni Celsjusza, pątnik powinien zostać odsunięty od pielgrzymki. Jeśli temperatura rośnie, konieczna jest porada medyczna.
„W przypadku wystąpienia u pątnika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odizolować go od pozostałych członków grupy i przewieźć transportem indywidualnym do oddziału zakaźnego najbliższego szpitala lub powinien być wezwany transport medyczny” – podkreśla dokument.
Następnie, według wytycznych, należy powiadomić właściwą miejscu powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń. „W przypadku potwierdzenia zakażenia: wszyscy uczestnicy pielgrzymki zostają poddani kwarantannie instytucjonalnej” – czytamy w dokumencie GIS.
- Należy liczyć się z tym, że w każdej chwili, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, przepisy sanitarne mogą zostać zmienione, włącznie z odwołaniem pielgrzymki – podkreśla bp Zadarko.
Zobacz i zapamiętaj
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?