Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pietrowice Wielkie, Olsztyn i Ogrodzieniec zaoszczędzą na energii elektrycznej dzięki wymianie oświetlenia. Zielony Zwrot od Taurona

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tauron
Taniej za energię elektryczną zapłacą samorządy, które zdecydowały się na wymianę oświetlenie na swoim terenie. Koszt oświetlenia to średnio aż 60 proc. wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. TAURON zakończył inwestycje w gminach Pietrowice Wielkie, Olsztyn i Ogrodzieniec.

Gminy stają się bardziej EKO. Samorządowcy wielu śląskich miast coraz częściej decydują się na modernizację sieci oświetleniowych. Na czym polega zmiana? Zastępuje się energochłonne oprawy sodowe efektywnymi ledami. TAURON zastąpił w gminach Pietrowice Wielkie, Olsztyn, Ogrodzieniec trzy tysiące energochłonnych opraw sodowych, nowoczesnymi i energooszczędnymi oprawami ledowymi. To pozwoli zaoszczędzić mnóstwo energii elektrycznej i ograniczy wydostanie się CO2 do atmosfery.

- Samorządy szukają rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia energii. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na redukcję rachunków za prąd jest modernizacja oświetlenia ulicznego. Na taką inwestycję z TAURONEM zdecydowały się kolejne gminy na południu Polski. Wymiana technologii sodowej na LED to dziś najbardziej korzystne rozwiązanie, które możemy zaproponować samorządowym klientom szukającym rozwiązań optymalizacyjnych - mówi Artur Warzocha, wiceprezes Grupy TAURON.

Oszczędności

Przed modernizacją 817 opraw, zlokalizowanych wzdłuż dróg w gminie Pietrowice Wielkie, miały moc 80 kW. To wielkość, która odpowiada za konsumpcję 330 MWh prądu rocznie. Zainstalowane przez TAURON oprawy ledowe posiadają moc o połowę niższą, ale zużyją tylko 120 MWh energii elektrycznej m.in. dzięki zastosowanym urządzeniom redukującym moc. Dzięki temu ten samorząd w przyszłym roku będzie mógł zaoszczędzić 210 MWh energii. Inwestycja ma także wymiar ekologiczny, bo dzięki mniejszemu zużyciu prądu do atmosfery nie wydostanie się aż 160 ton CO2 rocznie.

Oszczędności szukają także włodarze jurajskich gmin. W Olsztynie do utylizacji trafiło 820 przestarzałych opraw sodowych, zużywających rocznie około 300 MWh energii elektrycznej. Po modernizacji gmina zapłaci jedynie za 120 MWh.

Podobną ścieżką poszła inna turystyczna gmina na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej - Ogrodzieniec. Z tamtejszych słupów zniknęło prawie 1400 energochłonnych opraw sodowych o łącznej mocy prawie 150 kW. Dzięki modernizacji udało się ograniczyć ich moc aż o 84 kW.

- Mamy świadomość trudności, z którymi muszą mierzyć się samorządy, dlatego nasi opiekunowie rejonów oświetleniowych intensyfikują kontakty z władzami gmin. Dzielą się informacjami na temat rozwiązań, które nie dość, że zredukują rachunki za prąd, to jeszcze poprawią bezpieczeństwo i estetykę miejscowości. A finansowanie? Posiadamy wiele atrakcyjnych modeli spłaty takiej modernizacji. Samorządom, które zdecydowały się na współpracę z nami, inwestycja już się zwraca - przekonuje Piotr Apollo, prezes TAURONA Nowe Technologie.

Nowoczesna technologia

Instalacja oświetleniowa uzbrojona w LED-y ma jeszcze jedną ważną zaletę – można nią dowolnie sterować. Jak to działa? We wczesnych godzinach wieczornych, kiedy na ulicach panuje jeszcze spory ruch, oprawy oświetleniowe korzystają z pełnej mocy. Ale późną nocą i nad ranem, kiedy aktywność pieszych i kierowców zdecydowanie spada, ich moc może zostać ograniczona o kilkadziesiąt procent. To przekłada się na dużo niższe zużycie energii elektrycznej. Podobne rozwiązania TAURON stosuje w miejskich parkach, gdzie oświetlenie podąża za ludźmi na parkowych alejkach lub w okolicach przejść dla pieszych.

Jeśli pieszy wejdzie w monitorowane przez kamery lub czujniki ruchu pole, system podniesie moc zamontowanych w rejonie przejścia opraw oświetleniowych do poziomu 100 proc. w ciągu 1 sekundy. Lampy z pełną mocą świecić będą jeszcze ok. 15 sekund po wyjściu człowieka z obserwowanej strefy, a następnie strumień świetlny oprawy zostanie zredukowany do 20 proc. i pozostanie w trybie spoczynku do chwili pojawienia się kolejnej osoby w „obserwowanej” strefie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera