Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piją mocne alkohole i uprawiają seks. To gimnazjalistki!

Agata Pustułka
Pijane gimnazjalistki to coraz częstszy widok w szpitalach
Pijane gimnazjalistki to coraz częstszy widok w szpitalach ARC Dziennik Zachodni
Zastraszająco rośnie liczba dziewcząt, które trafiają do szpitala z powodu zatrucia alkoholowego. Poznaj szokujące wyniki badań podsumowujące ostatnie dziesięć lat z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Alkohol pije coraz więcej dziewczyn. U 13,7 proc. hospitalizowanych z powodu zatrucia alkoholowego nastolatek stwierdzono obecność zachowań seksualnych, co oznacza, że piciu towarzyszyło uprawianie seksu.

Ten ponury obraz wyłania się z badań przeprowadzonych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, gdzie przeanalizowano hospitalizacje pacjentów, którzy w okresie ostatnich 10 lat trafili do szpitala z powodu zatrucia alkoholem. Co wynika z badań?

Statystyczny młodociany pijany pacjent jest uczniem drugiej klasy gimnazjum, upija się głównie w weekendowy wieczór i preferuje twarde alkohole - wódkę i spirytus.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Próbny egzamin gimnazjalny ZOBACZ WYNIKI TUTAJ

- Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia niepokojąco wzrasta liczba hospitalizowanych dziewcząt w relacji do chłopców. Większość dzieci pochodzi z rodzin pełnych. W rodzinach niepełnych dominuje nieobecność ojca. Większość rodziców hospitalizowanych dzieci ma wykształcenie podstawowe i dwa razy częstszy jest w nich alkoholizm ojca niż matki - wyjaśnia autorka badań Halla Kamińska, rezydentka Kliniki Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

Spośród wszystkich hospitalizowanych w Klinice Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej GCZD z powodu zatruć etanolem nastolatków, 49,5 proc. stanowiły dziewczęta, 50,5 proc. chłopcy. Średni wiek pacjentów wynosił 14,8 , u dziewcząt wynosił on 15,2 lat, u chłopców - 14,4 lat. Największa ilość hospitalizowanych z powodu zatrucia etanolem była w wieku 14-16 lat (44 proc. ) pacjentów), co odpowiada drugiej oraz trzeciej klasie gimnazjum.

Dzieci znajdowane były głównie w parkach, w lesie, w domach kolegów/koleżanek, w dyskotekach (w tym szkolnych). Okresem nasilenia zatruć był okres letni (41,83 proc. ) oraz początek weekendu (49,68 proc . ). 56,1 proc. pacjentów uległo zatruciu w godzinach 6.00-22.00, 43,9 proc. w godzinach 22.00-6.00, jednak zdecydowana większość późnym popołudniem i wieczorem.

CO SĄDZISZ O WYNIKACH BADAŃ? JAK MYŚLISZ, CO JEST PRZYCZYNĄ UPIJANIA SIĘ DZIECI I MŁODZIEŻY


*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Wszystkie barwy Niepodległości w obiektywach reporterów Dziennika Zachodniego ZDJĘCIA
*Euforia na koncercie Kultu w Spodku [ZDJĘCIA i WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!