MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pikieta żon górników JSW [STRAJK NA ŚLĄSKU] A strajk jest nielegalny [WIDEO + ZDJĘCIA]

Katarzyna Spyrka
Strajk w JSW trwa. Dzisiaj wielka manifestacja w Jastrzębiu-Zdroju
Strajk w JSW trwa. Dzisiaj wielka manifestacja w Jastrzębiu-Zdroju Katarzyna Spyrka
Strajk w JSW jest nielegalny, ale mimo to w czwartek odbyła się wielka pikieta żon i rodzin górników JSW. Przed siedzibę JSW przyszły całe rodziny, a także znajomi górników kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej ZOBACZ, co się działo. Strajk w JSW trwa nadal.

Strajk w JSW trwa. Dzisiaj wielka manifestacja w Jastrzębiu-Zdroju

KLIKNIJ I SPRAWDŹ, CO SIĘ DZIEJE NA STRAJKU GÓNIKÓW:
STRAJK W JSW: NAJNOWSZE INFORMACJE, ZDJĘCIA I WIDEO

AKTUALIZACJA GODZ. 15:00
Strajk jest nielegalny, ale będzie trwał dalej.
Piotr Szereda, rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego poinformował nas, że od tej decyzji, związkowcy się odwołają.
- Nikt nas na tę okoliczność nie przesłuchiwał. Zostały przyjęte tylko argumenty jednej strony. Odwołamy się od tej decyzji i póki co nie przerywamy strajku, pozostajemy w kopalniach - powiedział Piotr Szereda.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROKURATURA ŚCIGA ZWIĄZKOWCÓW ZA STRAJK W JSW

AKTUALIZACJA GODZ. 14:30
Jastrzębska Spółka Węglowa informuje, że strajk jest nielegalny. Taką decyzję podjął sąd.

Z informacji uzyskanych w sekretariacie Sądu Okręgowego w Gliwicach II Wydział Cywilny Wydziału Zamiejscowego w Rybniku wynika, że Sąd wydał postanowienie udzielające JSW SA zabezpieczenia. Polega ono na tym, że decyzją Sądu zakazane jest podejmowanie przez członków Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego JSW SA działań i zaniechań, które wyrządzają spółce szkodę. Mówiąc wprost, postanowienie Sądu zakazuje prowadzenia strajku, który jest nielegalny i wszelkich innych działań oraz zaniechań związanych z akcją strajkową, które narażają spółkę na szkody materialne. Postanowienie to zostało wysłane pocztą na adres spółki i zostanie doręczone dzisiaj lub jutro.
AKTUALIZACJA GODZ. 12:42:
Atmosfera na pikiecie żon górniczych jest gorąca. Domagają się natychmiastowego ustąpienia prezesa Zagórowskiego. Dostało się także niektórym dziennikarzom, którzy, zdaniem żon górników nieobiektywnie komentują wydarzenia przed JSW. Jednym z pierwszych ofiar ataku słownego jest Jarosław Kuźniar z TVN24.

- Szydzi z nas na wizji! - mówią kobiety.

Tweety o strajknaśląsku

AKTUALIZACJA GODZ. 12:05:
Przed siedzibą JSW rozpoczęła się pikieta żon górników.

Nie chcemy Zagórowskiego, który jest wysłannikiem rządu, który niszczy polskie dobra narodowe - głosi transparent pikietujących kobiet

AKTUALIZACJA GODZ. 11:16:
Oprócz facebookowych akcji pod hasłem "Nie dla Zarządu JSW" na portalu społecznościowym pojawił się też nowy profil - "Głos górników JSW", w którym administratorzy domagają się nie odejścia prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego, ale zakończenia strajku.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROKURATURA ŚCIGA ZWIĄZKOWCÓW ZA STRAJK W JSW

Osoby odpowiadające za dodawanie treści na stronie, zamieściły tam apel:

Administratorzy i administratorki naszej strony nie są nijak, powtarzamy, NIJAK związani z Zarządem JSW. Nikt nami nie steruje, nikt nam nie płaci. Domagamy się tego, o czym mniej lub bardziej głośno mówi większość załogi JSW: CHCEMY KOŃCA STRAJKU! Po raz kolejny apelujemy do związkowców o przeprowadzenie referendum w sprawie kontynuacji strajku! Powiedzcie, Panowie, czego się tak boicie? Prawdy? Zaczynamy wierzyć, że razem z prezesem Zagórowskim i Warszawą, dążycie do upadku Spółki! I coś Wam powiemy: jeśli spółka upadnie, przejdziecie do historii jako Ci, którzy do tego doprowadzili swoją butą, arogancją i dbaniem o własne widzimisię. A prezes Zagórowski i rząd? Cóż, nawet jeśli ktoś temu pierwszemu zarzuci, że doprowadził JSW do upadku, jest ubezpieczony na taką ewentualność. Ale my wróżymy mu świetlaną przyszłość jako temu zarządzającemu, który jako pierwszy nie ugiął się przed związkowcami. Dostanie wspaniałą posadę, a połowa Śląska wyląduje na bruku. A rząd? Z tego samego powodu wygra wybory - czytamy na stronie "Głos górnika JSW" na Facebooku.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:35:
Jak informują władze spółki, akcję strajkową podjęło 18 procent załogi. Dzisiaj pod siedzibą JSW odbędzie się manifestacja z udziałem kobiet i dzieci.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROKURATURA ŚCIGA ZWIĄZKOWCÓW ZA STRAJK W JSW

Apelujemy do działaczy związkowych o rozsądek! Wykorzystywanie najmłodszych w tak poważnym konflikcie jest totalną nieodpowiedzialnością! Jesteśmy przeciwni instrumentalnemu traktowaniu dzieci, które nie rozumieją całej tej sytuacji. Narażanie ich na niebezpieczeństwo, które w każdym momencie może nastąpić, jest karygodne. Ostatnie manifestacje przed siedzibą JSW pokazały, że organizatorzy strajku nie panują nad sytuacją, dlatego tym bardziej apelujemy o rozsądek - czytamy w apelu JSW.

CZYTAJ KONIECZNIE:
DLACZEGO ZWIĄZKOWCY TAK NIENAWIDZĄ ZAGÓROWSKIEGO?

Związkowcy mają nadzieję, że manifestacja będzie spokojna.

- Wierzymy, że policja nie będzie strzelać do kobiet i dzieci - mówią związkowcy.

Wszyscy w pamięci mają wydarzenia z poniedziałku, gdy manifestacja pod JSW przerodziła się w regularną bitwę z policją.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:25:
Podczas demonstracji pod siedzibą JSW, do których dochodziło w ostatnich dniach w Jastrzębiu, ucierpiało kilkadziesiąt osób. Związkowcy mówią o 20 rannych górnikach. Jeden z jastrzębskich posłów postanowił im pomóc i zorganizował pomoc prawną.

Podczas demonstracji przy siedzibie JSW ucierpiało około 20 górników. Związkowcy uważają, że policja niesłusznie użyła broni i zaczęła strzelać do górników. Poseł PiS-u, Grzegorz Matusiak z Jastrzębia, zaoferował im pomoc.

- Zapraszam osoby poszkodowane (lub ich rodziny) w wyniku akcji Policji podczas manifestacji pod budynkiem spółki JSW w dniu 3 lutego i 9 lutego 2015 roku, aby zgłaszali się do biura poselskiego przy ul. Mazowieckiej 2 w Jastrzębiu-Zdroju (obok restauracji Hawana) - czytamy w komunikacie posła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni