Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilica - dlaczego warto odwiedzić to niewielkie miasto na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Będziecie zaskoczeni - zobaczcie zdjęcia!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Pilica jest urokliwym, historycznym miasteczkiem położonym w województwie śląskim.
Pilica jest urokliwym, historycznym miasteczkiem położonym w województwie śląskim. arch. Wiktoria Żesławska/ Fotopolska.eu
Pilica jest urokliwym, historycznym miasteczkiem położonym w województwie śląskim. Leży ona u źródeł rzeki Pilicy, w centralnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, popularnie znanej jako Jura, na wschód od Ogrodzieńca i niedaleko Smolenia. To miejsce fascynuje zarówno zabytkami, jak i możliwościami różnorakiej rekreacji. Dlaczego warto ją odwiedzić? Na jej terenach leży sporo zabytków związanych z ciekawą historią tego miasta - sprawdźcie.

Spis treści

Pilica - to miejsce musisz odwiedzić!

Pilica może poszczycić się fascynującą i bogatą historią. Założycielką miasta była Jadwiga z Melsztyńskich Pilecka, która sprawowała opiekę nad dobrami przekazanymi przez swoją córkę Elżbietę po śmierci ojca, Ottona z Pilczy. Istnieje przypuszczenie, że w roku 1393, za życia Jadwigi, Pilica otrzymała prawa miejskie. Jednak już wcześniej, w XI wieku, na obecnej Górze Świętego Piotra powstała tzw. Stara Pilica, gdzie istniał pierwszy kościółek.

Pilica nie jest jednak miejscem bogatym tylko w ciekawą historię. To idealne miejsce na spacer: piękny rynek, staw i ciekawy park zamkowy - zobaczcie sami!

Pilica - atrakcje w mieście

W Pilicy warto zatrzymać się na chwilę nad urokliwym Zalewem Pilickim, gdzie można cieszyć się czystą wodą i przyjemną atmosferą. Naprzeciwko niego, w parku miejskim "Lipie", znajdują się trasy nowoczesnego toru MTB dla rowerzystów, które oferują różnorodne stopnie trudności. Łączna długość tras wynosi ponad 2 500 metrów i obejmuje kładki i pomosty. Ponad miastem wznosi się też Góra Świętego Piotra, a na jej szczycie góry można znaleźć ślady dawnego kościółka Świętego Piotra, który kiedyś pełnił rolę świątyni parafialnej dla Starej Pilicy.

Zabytki w Pilicy - co warto zobaczyć?

  • Rynek w Pilicy, czyli dzisiejszy plac Adama Mickiewicza, jest sercem miasta i ma trapezowaty kształt. Dzięki badaniom archeologicznym udało się odsłonić fundamenty dawnego ratusza, których zarys można łatwo znaleźć. Warto pamiętać, że wieki temu obecny pusty plac rynkowy był wypełniony zabudowaniami, takimi jak ratusz, waga miejska, jatki, stragany i inne. Interesującym, choć nowoczesnym elementem jest odtworzona studnia miejska. Przy rynku zachowały się bloki zabudowy, które mają historyczny układ z czasów lokacyjnych. Niestety, Pilica wielokrotnie doświadczyła pożarów, dlatego domy przyrynkowe głównie pochodzą z końca XIX i XX wieku.
  • Pałac w Pilicy, nazywany również zamkiem, jest imponującą budowlą składającą się z czterech skrzydeł, które otaczają dziedziniec, oraz jest otoczony bastionowymi fortyfikacjami. Ta rezydencja, której początki sięgają odległej przeszłości i która przeszła liczne przebudowy od czasu jej powstania, obecnie znajduje się w znacznym stopniu zniszczona wraz z bramami, wozownią i oficyną. Obiekt jest otoczony pięknym parkiem, gdzie można znaleźć wiele okazów drzew, z których część została uznana za pomniki przyrody. Mimo znacznych zniszczeń, pałac w Pilicy nadal emanuje swoją historyczną aurą i pozostaje ważnym świadectwem przeszłości miasta.
  • Sanktuarium w Pilicy, położone przy ulicy Biskupice 47, to kościół Najświętszego Imienia Jezusa. Od roku 2003 pełni on funkcję sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin. Przy sanktuarium znajduje się również klasztor franciszkanów. Sanktuarium przyciąga wiernych, którzy przybywają tu, aby oddać cześć Matce Bożej i prosić o jej opiekę nad rodzinami.
  • Kościół Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty to piękna budowla, która dumnie wznosi się nad rynkiem Pilicy. Jego początki sięgają XIV wieku, co oznacza, że powstał w okresie lokacji miasta. Kościół ten wyróżnia się nie tylko swoją imponującą architekturą, ale również niezwykle bogatym wnętrzem z interesującymi kaplicami.

Pilica - jak dojechać?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty