Piłka ręczna Euro 2016: Islandia - Norwegia 26:25. Gorące derby zimnych Wikingów w Spodku

Islandia - Norwegia
Islandia - Norwegia Arkadiusz Gola
Udostępnij:
W drugim meczu Euro 2016 piłkarzy ręcznych w Katowicach reprezentacja Islandii wygrała z Norwegią 26:25. Derbowy pojedynek Wikingów nie dość, że był bardzo zacięty, to jeszcze toczył się w niezwykle gorącej atmosferze, bo kibice obu drużyn nie żałowali gardeł dopingując swoje drużyny.

Być może na tak gorący doping wpływ miało sprzedawane w hali piwo. 8 zł za 0,4 litra jasnego z pianką była dla Skandynawów ceną śmiesznie niską, więc nic dziwnego, że to właśnie oni stanowili większość w gigantycznych kolejkach wijących się do gastronomicznych stoisk w trakcie każdej przerwy w grze.

Norwegowie bardzo chcieli zrewanżować się Islandczykom za porażkę poniesioną na inaugurację ostatnich ME w Danii przed dwoma laty (26:31) i to oni do przerwy byli minimalnie lepsi prowadząc 11:10 dzięki pięciu trafieniom prawoskrzydłowego Kristiana Bjornsena.

Po zmianie stron lepsi byli jednak Islandczycy dowodzeni przez swoją gwiazdę Arona Palmarssona. Rozgrywający węgierskiego Vesprem rzucił w sumie osiem bramek, a w ataku dzielnie wspierał go kapitan kadry Gudjon Valur Siggurdsson (sześć trafień). Brązowi medaliści ME z 2010 r. prowadzili już w II połowie różnicą trzech bramek (19:16 w 42 min), ale losy zwycięstwa ważyły się do samego końca, a gola na wagę wygranej rzucił 11 sek. przed końcem Siggurdsson, skrzydłowy Barcelony.