Piłkarki ręczne Polski wywalczyły awans do ME 2014

Redakcja
ARC
Polskie piłkarki ręczne wywalczyły awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy, który w grudniu odbędzie się na Węgrzech i Chorwacji. W meczu ostatniej kolejki grupy 3 kwalifikacji pokonały w Brnie Czeszki 25:22 (16:10).

Polskie piłkarki ręczne wywalczyły awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy, który w grudniu odbędzie się na Węgrzech i Chorwacji. W meczu ostatniej kolejki grupy 3. kwalifikacji pokonały w Brnie Czeszki 25:22 (16:10).

Czechy - Polska 22:25 (10:16)

Polska: Małgorzata Gapska, Izabela Czarna – Monika Stachowska, Iwona Niedźwiedź, Karolina Siódmiak 2, Joanna Gadzina, Marta Gęga, Kinga Grzyb 2, Karolina Kudłacz 8, Katarzyna Janiszewska, Klaudia Pielesz, Joanna Drabik, Karolina Zalewska-Gardoni 5, Alina Wojtas 5, Patrycja Kulwińska 3, Kinga Byzdra.

Najwięcej bramek dla Czech: Hana Kutlvasrova 6, Petra Vitkova i Iveta Luzumova - po 4.

Kary: Czechy - 2, Polska - 8 min.

Sędziowali: Amar Konjicanin i Dino Konjicanin (Bośnia i Hercegowina). Widzów: 2,5 tys.

Polki - czwarta drużyna ubiegłorocznych mistrzostw świata, aby zająć drugie miejsce w tabeli premiowane awansem do finałów ME, musiały wygrać w Brnie przynajmniej trzema trafieniami, ewentualnie czterema, gdyby zdobyły 22 lub mniej bramek. Wcześniej zwycięstwo w grupie zapewnił sobie wicemistrz olimpijski z Londynu - Czarnogóra.

Podopieczne trenera Kima Rasmussena okresy znakomitej gry przeplatały dużo słabszymi. Dlatego, choć na początku drugiej połowy prowadziły już 17:10, to chwilę potem roztrwoniły przewagę i po raz kolejny zafundowały swoim kibicom dramatyczną, pełną zwrotów akcji końcówkę. I tylko nieporadności rywalek, które w decydujących momentach nie potrafiły zachować zimnej krwi, zawdzięczają, że pojadą na mistrzostwa.
Początek meczu nie był zbyt udany w wykonaniu biało-czerwonych, które pierwszego gola uzyskały dopiero w szóstej minucie. Jego autorką była prawoskrzydłowa Karolina Zalewska-Gardoni, zwłaszcza przed przerwą niezwykle mocny punkt drużyny. Po raz pierwszy prowadzenie Polki objęły w 13. minucie (6:5) po udanym rzucie karnym Karoliny Kudłacz, która w sumie zaliczyła osiem trafień i była wyróżniającą się zawodniczką na parkiecie.

W miarę upływu czasu coraz lepiej spisywała się Izabela Czarna - przed przerwą zanotowała 42-procentową skuteczność w bramce. W tym czasie wszystko udawało się także Alinie Wojtas, która popisywała się efektownymi rzutami w samo okienko z dystansu.

Polki dały popis gry między 11. a 19. minutą - nie pozwoliły zdobyć gola rywalkom i od stanu 4:5 wyszły na prowadzenie 10:5. Tę przewagę utrzymały do przerwy i kiedy na początku drugiej odsłony uzyskały siedmiobramkową przewagę wydawało się, że spokojnie dotrwają do końca.

Stało się inaczej. Czeszki zaczęły uważniej grać w obronie, były skuteczniejsze w ataku, tymczasem w drużynie biało-czerwonych mnożyły się proste błędy, straty piłki, które nie powinny się przydarzać na poziomie reprezentacji. Zespół gospodarzy odrobił straty i po golu obrotowej Petry Vitkovej w 41. min. przegrywał tylko dwoma bramkami - 17:19.

Po ponownym zrywie podopiecznych trenera Rasmussena w 51. min było 24:19 i od tego momentu obu ekipom bardzo trudno przychodziło zdobywanie goli. Rywalki jednak zaliczyły trzy trafienia z rzędu (dwa autorstwa Luzumovej) i na trzy minuty przed końcem przegrywały tylko 22:24. Ten rezultat premiował awansem Czechy.

Ostatnie fragmenty gry z powodu ogromnego napięcia wyglądały dość chaotycznie. Oba zespoły popełniały wręcz szkolne błędy: Polki podawały do rywalek, te z kolei nie łapały piłki i posyłały ją w aut lub robiły błąd kroków. Jedynie Kudłacz na 1.40 min przed końcową syreną, w czasie gdy sędziowie sygnalizowali już grę pasywną, udało się opanować nerwy i strzelić bramkę na wagę awansu do mistrzostw Europy. PAP