Piłkarskie Orły 2023: Chrapek z Piasta, Kochergin z Rakowa i Szkatuła z Pniówka na podium. Trwa majowy finisz rankingu

Michał Chrapek e 5. minucie otworzył wynik meczu w Grodzisku Wielkopolskim Warta Poznań - Piast Gliwice. Facebook.com/Piast Gliwice
Majowa edycja rankingu Piłkarskie Orły 2023 województwa śląskiego znajduje się na finiszu. Teraz na podium są dwaj piłkarze z PKO Ekstraklasy i jeden z III ligi. Czy utrzymają swoje miejsca?

Piłkarskie Orły 2023:Trzecioligowiec kontra ekstraklasowcy

Podium zajmują obecnie dwaj piłkarze z PKO Ekstraklasy i jeden trzecioligowiec. Przemysław Szkatuła z Pniówka Pawłowice zdobył ostatnio dwie bramki (jedną z rzutu karnego) w meczu ze Ślęzą Wrocław wygranym 2:1. „Szkati” w maju ma już na koncie cztery gole, co daje mu 4 punkty w naszym rankingu najlepszych strzelców.

Taki sam dorobek punktowy mają Michał Chrapek z Piasta Gliwice i Władysław Kochergin z Rakowa Częstochowa.
Obaj zdobyli w tym miesiącu po dwie bramki. Chrapek w poniedziałek trafił w meczu gliwiczan z Wartą Poznań w Grodzisku Wielkopolskim zremisowanym 1:1. Ten wynik oznacza, że Piast zajmie 5. miejsce na koniec sezonu PKO Ekstraklasy. Gliwiczanie pobili też klubowy rekord serii meczów bez porażki, który wynosi teraz aż 12 ligowych spotkań. Kochergin oba gole zdobył w niedzielę w Płocku w końcówce meczu Wisłą. Świeżo upieczony częstochowski mistrz Polski wygrał 2:1, choć przegrywał od 10. minuty 0:1. Raków w ten sposób przełamał się po dwóch porażkach.

Piłkarskie Orły 2023:Grupa pościgowa

Za podium znajdują się czwartoligowcy, którzy w maju już 6 razy posłali piłkę do siatki - Józef Misztal z Unii Dąbrowa Górnicza i Mateusz Piątkowski z Victorii Częstochowa. Kolejne miejsca zajmują pierwszoligowcy z dwiema bramkami - Mateusz Czyżycki z GKS-u Tychy i Daniel Szczepan z Ruchu.
Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo w środku tego tygodnia swoje mecze rozgrywają zespoły w grupie trzeciej III ligi.

Piłkarskie Orły 2023: Jaka jest sytuacja w Polsce?

W rankingu ogólnopolskim prowadzą ekstraklasowcy, którzy strzelili po 4 bramki - John Yeboah ze Śląska Wrocław i Kristoffer Velde z Lecha Poznań. Przemysław Szkatuła dzieli 14. miejsce z trzema innymi trzecioligowcami. Wśród strzelczyń w ogólnopolskim zestawieniu nadal lideruje Daria Dąbrowska z trzecioligowej drużyny Dargfil Tomaszów Mazowiecki - 12 goli. Wiktoria Aumiiller z MKS-u Myszków (III liga) jest 10. z 6 bramkami.

Oto współczynniki, przez które mnożymy gole przyznając miejsca w naszym rankingu: dla ekstraklasy/ekstraligi - wynosi on 2; dla I ligi - 1,75; dla II ligi - 1,5; dla III ligi - 1; dla IV ligi - 0,625; dla Pucharu Polski - 2; a dla europejskich pucharów - 2,5.