MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pilne spotkanie Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej w sprawie granicy z Czechami w woj. śląskim

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Posłowie Mirosław Suchoń (z prawej) oraz Przemysław Koperski (w środku) podczas cichego protestu w Cieszynie na Moście Przyjaźni
Posłowie Mirosław Suchoń (z prawej) oraz Przemysław Koperski (w środku) podczas cichego protestu w Cieszynie na Moście Przyjaźni Łukasz Klimaniec
W czwartek 18 czerwca na wniosek posła Mirosława Suchonia odbędzie się pilne spotkanie Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej. Na posiedzenie zaproszono przedstawicieli Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tematem spotkania będzie blokada granicy Polsko-Czeskiej w woj. śląskim i możliwość wprowadzenia takich zasad przekraczania granicy, jak na innych jej odcinkach.

Granica czeska nadal pozostaje zamknięta dla mieszkańców województwa śląskiego. Po fali oburzenia oraz interwencji m.in. marszałka województwa śląskiego ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie wydała oświadczenie, w którym wyraża żal, że „przyjęte prewencyjne obostrzenia utrudniają życie mieszkańcom województwa śląskiego”. Przedstawiciele ambasady zapewnili, że jak tylko liczba aktywnych przypadków zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim spadnie do akceptowalnego poziomu, obostrzenia te zostaną niezwłocznie cofnięte.

We wtorek 16 czerwca marszałek Chełstowski poinformował o wideokonferencji ze stroną Czeską i hetmanem Ivo Vondrákiem w sprawie zamknięcia granicy, na której wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przedstawił sytuację związaną z Covid-19 w województwie. – Ustalono zacieśnienie współpracy pomiędzy Sanepidami w obu regionach i opracowanie modelu wymiany informacji – podał Chełstowski. W czwartek 18 czerwca rozmowy mają być kontynuowane.

To jest zabawne

W czwartek 18 czerwca na wniosek Mirosława Suchonia, posła KO z Bielska-Białej, odbędzie się pilne spotkanie Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej. Na posiedzenie zaproszono przedstawicieli Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tematem spotkania będzie blokada granicy Polsko-Czeskiej w woj. śląskim i możliwość wprowadzenia takich zasad przekraczania granicy, jak na innych jej odcinkach.

- Dziś wszyscy musimy zrobić to, co jest w naszej mocy, aby skończyć z wykluczaniem mieszkańców województwa śląskiego i przywrócić możliwość przekraczania granicy polsko-czeskiej w naszym województwie - powiedział poseł Suchoń, który jest wiceprzewodniczącym parlamentarnej Grupy Polsko-Czeskiej.

Musisz to wiedzieć

Dodał, że cały czas trzeba pamiętać o zachowaniu należytych środków ostrożności. Jednak normalne relacje Polaków i Czechów i w przyjaźni i w biznesie są potrzebne. - Rozmawiałem o tym z samorządowcami m.in. Śląska Cieszyńskiego, Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego. Zgadzamy się, że wprowadzone rozwiązania są krzywdzące i wymagają szybkiej reakcji. Dlatego w ostatnich dniach zabiegałem o spotkanie Grupy Polsko-Czeskiej i bardzo się cieszę, że przewodniczy Bolesław Piecha niezwłocznie podjął taką decyzję. Bardzo mu za to dziękuję. Będzie to silny głos parlamentu w tej sprawie - dodał Suchoń.

Przypomnijmy, że w sobotę 13 czerwca ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie poinformowała, że 15 czerwca otworzy granice z Polską, która została wpisana na zieloną listę z niskim ryzykiem zakażenia COVID-19, za wyjątkiem jest... województwa śląskiego, które według Czechów jest oceniane jako obszar wysokiego ryzyka i na mapie czeskiego ministerstwa zdrowia figuruje na czerwono. Taki stan rzeczy to efekt interwencji hetmana kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondráka u premiera Republiki Czeskiej Andreja Babiša.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera