Pilne! Szpital w Pszczynie zawiesił działalność. Pacjenci będą przewożeni do innych szpitali!

Agata Pustułka
Agata Pustułka
20 pacjentów Szpitala w Pszczynie wymaga przewiezienia do innych szpital. Pacjenci, którzy zgłaszają się na Izbę Przyjęć informowani są o tym gdzie aktualnie mogą otrzymać stosowną pomoc.

Szpital w Pszczynie poinformował dziś Śląski Urząd Wojewódzki, Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach o czasowym zawieszeniu pracy większości oddziałów szpitalnych. Przyczyną takiej decyzji są braki kadrowe. M.in. w szpitalu nie ma obecnie wystarczającej do kontynuowania działalności ilości lekarzy i pielęgniarek. 20 pacjentów Szpitala w Pszczynie wymaga przewiezienia do innych szpital i to działanie jest właśnie organizowane. Pacjenci, którzy zgłaszają się na Izbę Przyjęć informowani są o tym gdzie aktualnie mogą otrzymać stosowną pomoc.

- Niestety potwierdziły się nasze przewidywania, że w związku z niepewną sytuacją szpitala po 1 lipca, pracownicy będą poszukiwać nowych miejsc pracy, które zapewnią im stabilizację - mówi rzecznik szpitala Witold Jajszczok.

Z dniem dzisiejszym zawieszona została praca następujących oddziałów:

- anestezjologia i intensywna terapia,

- chirurgia ogólna,

- choroby wewnętrzne (neurologia),

- Izba Przyjęć,

- neonatologia II stopień referencyjny,

- Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna,

- ortopedia i traumatologia narządu ruchu,

- położnictwo i ginekologia II stopień referencyjny.

Centrum Dializa sp. z o.o. dzierżawca Szpitala w Pszczynie informuje jednocześnie, że odczuwalne w ostatnich dniach pogorszenie sytuacji finansowej szpitala jest rezultatem rygorystycznego egzekwowania przez NFZ budzących wątpliwość wielomilionowych kar nakładanych na szpital oraz wieloletnich opóźnień w zapłacie ponad 16 mln zł należności za tzw. nadwykonania.

W związku z pismem Szpitala w Pszczynie, Dyrekcja Śląskiego NFZ wezwała świadczeniodawcę do udzielenia wyjaśnień w trybie natychmiastowym: przekazania informacji o aktualnej liczbie pacjentów hospitalizowanych w poszczególnych oddziałach szpitala; liczbie osób, wobec których planuje się zakończenie hospitalizacji; liczbie osób wymagających kontynuacji hospitalizacji oraz o przekazanie szczegółowego planu ewentualnej ewakuacji z informacją o podmiotach, do których skierowani zostaną pacjenci celem kontynuacji leczenia.

Ponadto, Dyrekcja Śląskiego NFZ wystosowała komunikat do wszystkich szpitali w promieniu 25 km od Pszczyny z prośbą o udzielenie wszelkiej, niezbędnej pomocy w procesie przejmowania pacjentów dotychczas leczących się w Szpitalu w Pszczynie, wymagających dalszej hospitalizacji.

Oświadczenie w sprawie zawieszenia działalności szpitala wydał również starosta pszczyński Paweł Sadza, który nie zgadza się z argumentacją spółki Dializa.

"W związku z docierającymi do Starostwa Powiatowego w Pszczynie informacjami, świadczącymi o podjęciu przez dyrekcję NZOZ Szpital w Pszczynie decyzji o zawieszeniu działalności szpitala, starosta pszczyński, Paweł Sadza poinformował dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, że powiat pszczyński jest gotowy na przejęcie pacjentów w trybie natychmiastowym i dalsze nieprzerwane prowadzenie szpitala"

- Nie jest prawdą, że powodem podjęcia decyzji przez dyrekcję szpitala dzierżawionego przez spółkę Centrum Dializa o zaprzestaniu działalności szpitala i ewakuacji pacjentów jest brak lekarzy i pielęgniarek. - Jesteśmy po rozmowie z ordynatorami, oddziałowymi i pracownikami pogotowia, którzy stanowczo i jednoznacznie zadeklarowali, że nie odejdą od łóżek pacjentów. Grafiki są w pełni obsadzone i nie ma potrzeby ewakuacji pacjentów - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Dzisiaj Dyrekcja Śląskiego NFZ odniosła do pisma Starosty Pszczyńskiego, z uwagi na trwającą umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez Centrum Dializa Sp. z o.o., brak jest prawnych możliwości przekazania kontraktu w trybie natychmiastowym mocą jednostronnego oświadczenia woli Dyrektora Śląskiego OW NFZ.

Obecnie trwają postępowania konkursowe na udzielanie od 1 lipca 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w zakresach: ortopedia i traumatologia narządu ruchu; położnictwo i ginekologia – hospitalizacja II poziom referencyjny; neurologia – hospitalizacja; neonatologia – hospitalizacja II poziom referencyjny; chirurgia ogólna – hospitalizacja; choroby wewnętrzne – hospitalizacja; geriatria – hospitalizacja; anestezjologia i intensywna terapia – hospitalizacja; świadczenia w izbie przyjęć (IP) na obszarze powiatu pszczyńskiego oraz konkurs ofert o udzielanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na obszarze: powiatu pszczyńskiego.

Przypomnijmy: 20 marca 2018 r. Dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia rozwiązał umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego ze Szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez spółkę Centrum Dializa w Sosnowcu. Wśród powodów podjęcia takiej decyzji były m.in. negatywne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Śląski OW NFZ, Państwową Straż Pożarną i Śląski Urząd Wojewódzki. Umowa została rozwiązana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia – wygasa 30 czerwca 2018 r.

Śląski OW NFZ podejmie wszelkie możliwe działania, aby zapewnić pacjentom Szpitala w Pszczynie dostęp do informacji w sprawie kontynuacji leczenia. Pacjenci mogą uzyskać informację, dzwoniąc na numer całodobowej infolinii: 801 002 903 lub w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku na numer: 32 735 16 00.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

chyba nie bardzo wiesz o co chodzi w tej sprawie :/ masz rację, wypowiedz się : ) Twoje wypociny dużo znaczą xD

A
Andy

wina jest wszędzie, ale nie w zarządzaniu szpitalem...

d
doktorek

szanuj lekarza i pielęgniarkę ,bo możesz nie mieć żadnej opieki...

g
gość

Woj. mazowieckie jest ważniejsze.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Pilne! Szpital w Pszczynie zawiesił działalność. Pacjenci będą przewożeni do innych szpitali!

&

Ladne rzady. Szpitale zamykane, Polacy nie maja gdzie leczyc sie a rzad finansuje sciaganie obcych woisk i ich bazy.

Dodaj ogłoszenie