Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piloci śmigłowców ratowniczych ryzykują życiem

Beata Marciniak, Janusz Strzelczyk
ARC DZ
Częstochowa nie ma profesjonalnego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych. Teraz jest tak, że gdy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie wzywa śmigłowiec ratunkowy, to pilot ryzykując siada na trawniku przy szpitalu, u zbiegu ulic Bialskiej i Obrońców Westerplatte.

Od stycznia musi się to zmienić. Szpitale, które mają Szpitalne Oddziały Ratunkowe, jeśli chcą mieć kontrakty na przyszły rok, muszą się postarać o profesjonalne lądowiska. To wymóg Narodowego Funduszu Zdrowia.

PROFESJONALNE LĄDOWISKO DLA ŚMIGŁOWCÓW ZOSTAŁO OTWARTE W SZPITALU ŚW. BARBARY W SOSNOWCU
W CHORZOWIE URUCHOMIONO MIEJSCE DO LĄDOWANIA DLA CENTRUM PEDIATRII

Według NFZ lądowiska mają być dokładnie takie, jak opisuje nowa ustawa o prawie lotniczym, która będzie obowiązywać też od nowego roku. Jest w niej zapis, że lądowisko to jest obszar ściśle wydzielony, oświetlony i nadzorowany przez całą dobę.

- Były przymiarki do budowy lądowiska, ale z powodów finansowych nie udało się sfinalizować tego przedsięwzięcia - twierdzi Magdalena Sikora, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. - To koszt około 3 mln zł, szpitala na razie nie stać na taki wydatek. Oczywiście lądowisko powstanie, ale nie teraz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!