Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pingwiny wracają do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Wybieg z basenami jest już prawie gotowy ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nowy wybieg dla pingwinów w śląskim zoo
Nowy wybieg dla pingwinów w śląskim zoo Arkadiusz Gola
Po ponad 40 latach do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powrócą pingwiny. Kończą się właśnie prace nad budynkiem z basenami dla nowych lokatorów śląskiego zoo. Kiedy dokładnie do Chorzowa przyjadą pingwiny Humboldta? Tego jeszcze nie wiadomo. O konkretnym terminie zdecyduje koordynator gatunku.

Powrót pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Kończą się prace budowlane nad nowym budynkiem z basenami dla pingwinów peruwiańskich, czyli nowych lokatorów Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Przypomnijmy, że jego budowa rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Przeprowadzono już pierwsze testy napełniania basenów. Do wykonania zostają drobne prace wykończeniowe, odbiory i ostatnie zatwierdzenia. Gdy budynek będzie gotowy to dopiero koordynator gatunku zdecyduje kiedy pingwiny zostaną sprowadzone do śląskiego zoo.

Prawdopodobnie na początek do chorzowskiego ogrodu przyjedzie 6 osobników z Sosto zoo (Węgry) i 8 z Koszyc (Słowacja). Ile dokładnie i skąd przyjadą zwierzęta? O tym właśnie zdecyduje koordynator gatunku. Szczegóły wciąż są ustalane. Sprowadzenie do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego pingwinów jest możliwe, dzięki temu, że wybudowano nowy budynek i baseny ze stacją uzdatniania wody.

Nowy obiekt powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wchodzi budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym, przy którym obserwować będzie można zwierzęta. Budynek nie będzie udostępniany zwiedzającym. Pingwiny będzie można zobaczyć jednak na wybiegu zewnętrznym pośród skał i zakamarków, a także pod wodą, dzięki przeszklonej szybie.

Zobaczcie koniecznie

Pingwiny będzie można zobaczyć na wybiegu pośród skał i zakamarków, a także pod wodą.

Nowy obiekt dla pingwinów składa się z:

  • budynek z zapleczem gospodarczym
  • basen zewnętrzny o pojemności 220 m3
  • budynek, który w najwyższym punkcie wyniesie 3,5 m wysokości (urządzenia do obsługi oraz pomieszczenia na czas choroby czy zabiegów zwierząt)

Przypomnijmy, że w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym już kiedyś można było zobaczyć pingwiny. Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, w naturalnym środowisku występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na nie więcej niż 50 tysięcy osobników.

Projekt nowego obiektu został wykonany przez mgr inż. arch. Piotra Gryszkę ze studia architektonicznego Minima Architekci Sp. z o.o. Sp.k. w Krakowie. Wykonawcą inwestycji jest firma Milimex Sp. z.o.o. z Siemianowic Śląskich, która w przetargu złożyła najkorzystniejszą cenę i warunki realizacji inwestycji.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera