Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zniknęły z wybiegu. Gdzie są te sympatyczne ptaki?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
Pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego Lucyna Nenow/Marzena Bugała
Gdzie zniknęły pingwiny ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego? Czyżby wzięły przykład z bajkowych pingwinów z Madagaskaru i postanowiły uciec z zoo? Nic z tych rzeczy. Śląskim nielotom zrobiło się po prostu za zimno. Gdy temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, trzeba było przenieść nieloty do ogrzewanego pomieszczenia.

Pingwiny były hitem lata w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Zobaczymy je też zimą?

Gdzie są pingwiny? O to pytają goście śląskiego zoo. Nielotów nie ma w basenie, ani też na skałkach, gdzie można je było często zobaczyć latem. Okazuje się, że zrobiło się po prostu za zimno dla pingwinów Humboldta, a właśnie grupa tych pingwinów mieszka w chorzowskim zoo. Gdy temperatura w nocy zaczęła spadać poniżej zera, zdecydowano o przeniesieniu nielotów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Opiekunowie musieli przenieść pingwiny do budynku. Nieloty dobrze znają ten obiekt, to tutaj czekały na początku roku na pierwsze wyjście na zewnętrzny wybieg. W budynku, gdzie teraz są pingwiny znajdują się niezbędne do obsługi basenu urządzenia i pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada.

Nie przeocz

Pingwiny spędzą w budynku niedostępnym dla zwiedzających także okres jesienno-zimowy, gdy temperatury będą zbyt niskie, by mogły przebywać na zewnątrz. Wiosną, gdy tylko zrobi się cieplej pingwiny wrócą na wybieg.

Śląski Ogród Zoologiczny znowu jest otwarty. Hitem wśród gości są pingwiny! Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pingwiny w zoo w Chorzowie są rozkoszne. Tłumy turystów odwi...

Przypomnijmy, że budowa nowego obiektu dla pingwinów zakończyła się w listopadzie 2019 roku. Inwestycja w sumie kosztowała ponad 5 mln złotych. Obiekt powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni.

Obiekt dla pingwinów składa się z:

  • budynku z zapleczem gospodarczym,
  • basenu zewnętrznego o pojemności 220 m3
  • budynku, który w najwyższym punkcie ma 3,5 m wysokości (urządzenia do obsługi oraz pomieszczenia na czas choroby czy zabiegów zwierząt).

Musisz to wiedzieć

Mieszkańcy śląskiego zoo w Chorzowie

W Śląskim Ogrodzie zoologicznym na powierzchni prawie 48 ha żyje 2 300 zwierząt, należących do 340 gatunków. Śląskie zoo jest jednym z największych polskich ogrodów zoologicznych.

Wśród mieszkańców śląskiego zoo są zarówno zwierzęta żyjące w Polsce - niedźwiedzie brunatne, rysie, wydry, żurawie czy bociany, jak i liczne okazy egzotyczne – słonie azjatyckie, nosorożce białe, żyrafy siatkowane, addaksy, oryksy szablorogie, gepardy, pantery śnieżne, pandy małe, gibony czapniki, lemury, tamaryny białoczube, lwiatki złotogłowe, różne gatunki ptaków, gadów i tropikalnych ryb.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) oraz Euroazjatyckiego Regionalnego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EARAZA). Dzięki temu hodowla zwierząt, prowadzona jest w sieci zrzeszonych ogrodów i może w ten sposób zapewnić swego rodzaju bank żywych genów zwierząt, aby odtwarzać lub zasilać dzikie populacje. Dzięki przynależności do Międzynarodowego Stowarzyszenia ZOO-Edukatorów (IZE) w zoo rozwijana jest także działalność edukacyjna.

Co jedzą zwierzęta Śląskiego Ogrodu Zoologicznego?

Śląski Ogród Zoologiczny od kuchni. Co jedzą zwierzaki w ślą...

Pingwiny peruwiańskie są zagrożone wyginięciem

Pingwiny Humboldta nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę.

Zobacz koniecznie

Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3,6-5,9 kg. Podstawę pożywienia pingwinów Humboldta stanowią ryby. Dietę uzupełniają skorupiakami i głowonogami.

Ptaki te tworzą niezbyt liczne kolonie. Dobierają się w pary, które zakładają gniazda na klifach i rozpadliskach skalnych. Rozmnażają się przez cały rok. Samica znosi dwa jaja, które wysiadywane są przez rodziców przez okres 40-42 dni.

Gatunek został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List) - kategoria VU - narażone na wyginięcie.
Gatunek objęty CITES.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera