Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pionierska operacja lekarzy z Piekar Śl. uratowała 67-latka

AREK
Zespół złożony z lekarzy obu piekarskich szpitalu uratował życie 67-latka
Zespół złożony z lekarzy obu piekarskich szpitalu uratował życie 67-latka Piekarskie Centrum Medyczne
Pionierska operacja lekarzy z Piekar Śląskich uratowała życie 67-latka z zgorzelą gazową i cierpiącego na szereg chorób. Skomplikowany zabieg trwał 4 godziny. Wykonał go po raz pierwszy zespół złożony ze specjalistów z Piekarskiego Centrum Medycznego i Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej.

Pionierska operacja lekarzy z Piekar Śl. uratowała 67-latka

Liczyło się szybkie podjęcie skutecznej decyzji, precyzja lekarzy i harmonijna współpraca specjalistów z dwóch piekarskich szpitali. To się udało i uratowano 67-letniego mężczyznę ze zgorzelą gazową (zakażenie) i szeregiem innych chorób: obciążeniami miażdżycowymi i obturacyjną chorobą płuc, obciążeniami kardiologicznymi oraz pulmonologicznymi ( przewlekłą niewydolnością krążeniowo- oddechowa).

Zespół złożony ze specjalistów z Piekarskiego Centrum Medycznego oraz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej po raz pierwszy wspólnie wykonał trwający 4 godziny zabieg reamputacji prawej nogi.
- To pionierski zabieg. Życie pana Kazimierza zależało od szybkości naszych działań oraz zaangażowania ortopedów, których nie mamy w naszym ośrodku, dlatego poprosiliśmy dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej o pilne wykonanie tego zabiegu w zespole mieszanym, złożonym ze specjalistów obu ośrodków - mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.

Zgorzel gazowa, to poważne zakażenie bakteryjne. Najczęściej występuje w przypadku rozległych ran. Bakterie niszczą niedotlenione komórki organizmu, uwalniają toksyny niszczące narządy, w tym serce i nerki (wywołują fermentację, uwalniając gaz gnilny do tkanek). Nieleczona może być przyczyną śmierci.

Dlatego na uznanie zasługuje błyskawiczne podjęcie decyzji i równie szybkie skompletowanie odpowiedniego zespołu lekarzy z obu placówek.

- To była doskonała operacja ratująca życie pacjenta z dużymi powikłaniami septycznymi – podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Bogdan Koczy, dyrektor piekarskiej „Urazówki”.

Wcześniej konieczna była amputacja nogi pacjenta z powodu z powodu krytycznego niedokrwienia kończyny oraz zgorzeli gazowej (zakażenie), która wystąpiła dwa dni po założenia tzw. protezy naczyniowej. Leczenie komplikował fakt wielu chorób towarzyszących mieszkańcowi Piekar Śl. Przez to nie mógł on być poddany terapii w komorze hiperbarycznej Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE>>>

- Dlatego sytuacja wymagała od nas podjęcia natychmiastowych działań ratujących pacjenta poprzez reamputację kikuta - wyjaśnia dr n. med. Marek Just, ordynator oddziału chirurgii Piekarskiego Centrum Medycznego.
Co ważne, po trwającej kilka godzin operacji, nie wystąpiły żadne komplikacje. Pacjent jest w okresie gojenia i przez kilka tygodni pozostanie jeszcze na oddziale w Piekarskim Centrum Medycznym. Jeżeli w tym czasie nie wystąpią żadne problemy, wróci do swojego domu.

To była pierwsza wspólna operacja specjalistów z placówek. Na uwagę zasługuje szybki proces zaplanowania zabiegu, skompletowania zespołu i wykonania operacji. Bo choć Piekarskie Centrum Medyczne i Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej współpracują ze sobą od wielu lat, to dotąd polegała ona tylko na konsultacjach. Lekarze podkreślają, że kooperacja będzie kontynuowana.

- Nawiązujemy coraz bliższą współpracę. Chcemy się wzajemnie uzupełniać i nieść kompleksową pomoc naszym pacjentom. Jestem przekonany, że po wyposażeniu Piekarskiego Centrum Medycznego w nowoczesny sprzęt, będzie to wiodąca placówka nie tylko w mieście, ale w całym województwie – podkreśla prof. Bogdan Koczy z „Urazówki”.

Do tej pory współpraca układa się harmonijnie. Nie przeszkadza temu nawet fakt, że obie placówki mają innego właściciela: Piekarskie Centrum Medyczne – prezydenta Piekar Śląskich, a Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej – marszałka Województwa Śląskiego.

Przypomnijmy, że wkrótce Piekarskie Centrum Medyczne przeniesie się do nowego budynku. Obecnie trwają postępowania przetargowe na wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!