Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Gliński w Zabrzu. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówił o transformacji Śląska i funduszu utworzonym na ten cel

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Piotr Gliński w Zabrzu - minister mówił o transformacji Śląska. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Piotr Gliński w Zabrzu - minister mówił o transformacji Śląska. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola / Polska Press
Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odwiedził Zabrze. Podczas spotkania 13 stycznia mówił o transformacji czekającej nasze województwo. - Jest oczywiste, że musimy unowocześniać naszą ofertę, nie tylko kulturalną, na Śląsku. Państwo polskie jest w to zaangażowane, budżet centralny musi wspierać rozwój regionalny – podkreślił prof. Gliński.

Piotr Gliński w Zabrzu mówił o transformacji Śląska

Minister Gliński rozpoczął swoje wystąpienie od trwającej, szeroko zakrojonej renowacji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Kończymy ten wielki projekt o wartości 122 mln zł. Prawie 70 mln zł pochodzi z programu „Infrastruktura i Środowisko” ministerstwa. Bardzo się cieszę, że ta trudna inwestycja przebiega tak sprawnie – mówił Piotr Gliński w Zabrzu.

Dodał, że projekt jest największym w ramach rządowego programu. Według zapowiedzi ministra, renowacja zabrzańskiego muzeum ma zostać ukończona w przyszłym roku, obecnie została zrealizowana w ok. 90 proc.

- To jeden ze 146 projektów programu „Infrastruktura i Środowisko”. Łącznie na te projekty przeznaczono 3 mld zł. Wkład europejski wyniósł niecałe 2 mld zł, reszta to środki publiczne – mówił minister.

Zaznaczył, że na przestrzeni 7 lat w Polsce zrealizowano ponad 6,2 tys. inwestycji w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego.

- Bardzo mnie to cieszy. Jest to ogromna satysfakcja. Te inwestycje są kochane przez Polaków, przez turystów, przez osoby, które korzystają z kultury i naszych muzeów. To wspaniałe muzeum, muzeum wiodące na Śląsku, jedno z wiodących muzeów technicznych w Polsce jest przykładem, jak tego typu inwestycje są potrzebne – podkreślił prof. Gliński.

Fundusz transformacji województwa śląskiego zatwierdzony

Minister Gliński zaznaczył podczas spotkania w Zabrzu, że rząd przyjął ustawę o funduszu transformacji województwa śląskiego. Zapewnił, że oznacza to dodatkowe wsparcie dla koniecznych zmian transformacyjnych regionu.

- Jest oczywiste, że musimy unowocześniać naszą ofertę, nie tylko kulturalną, na Śląsku. Państwo polskie jest w to zaangażowane, budżet centralny musi wspierać rozwój regionalny – podkreślił prof. Gliński.

Fundusz ma za zadanie pomóc w społecznym i gospodarczym rozwoju województwa śląskiego, ma również przyczynić się do poprawy sytuacji obywateli i przedsiębiorców. Do jego zadań należy również przeciwdziałanie negatywnym skutkom wygaszania firm, z naciskiem na zanikającą działalność wydobywczą węgla kamiennego.

- Ma przyczynić się do budowania nowych i innowacyjnych sektorów gospodarki, a także ma wspierać utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Co ważne, Fundusz będzie wpierał przedsiębiorców także spoza Śląska z tym, że efekt takiego wsparcia będzie musiał służyć realizacji transformacji regionu – czytamy w komunikacie rządowym na temat funduszu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera