Piotr Kuczera, prezydent Rybnika: "Nie zamierzam udostępnić danych rybniczan Poczcie Polskiej na podstawie przesłanego anonimu"

Aleksander Król
Aleksander Król
Piotr Kuczera: "Nie zamierzam udostępnić danych rybniczan Poczcie Polskiej na podstawie przesłanego anonimu"
Piotr Kuczera: "Nie zamierzam udostępnić danych rybniczan Poczcie Polskiej na podstawie przesłanego anonimu" arc DZ
W nocy na ogólną skrzynkę mailową Urzędu Miasta przyszedł wniosek Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców. Powodem do wydania tych danych ma być pandemia i przygotowanie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. - Zapewniam, że nie zamierzam udostępnić tych informacji na podstawie przesłanego anonimu, pozbawionego jakichkolwiek podstaw prawnych czy chociażby podpisów osób reprezentujących instytucję. Jeszcze nigdy w historii III Rzeczypospolitej Polskiej w tak skandaliczny sposób nie łamano podstawowych zasad państwa prawa w kontekście procesu wyborczego. Chciałoby się powiedzieć Quo vadis Polsko? - informuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Piotr Kuczera: "Nie zamierzam udostępnić danych rybniczan Poczcie Polskiej na podstawie przesłanego anonimu"

W nocy na ogólną skrzynkę mailową Urzędu Miasta przyszedł wniosek Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców. Powodem do wydania tych danych ma być pandemia i przygotowanie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

- Człowiek śpi, a nocą pisze do urzędu miasta Poczta Polska. O godzinie 2.26 w nocy na ogólną skrzynkę mailową Urzędu Miasta przychodzi wniosek Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców. Powodem do wydania tych danych ma być pandemia i przygotowanie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Mam krótki termin, tylko dwa dni - tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnik.

- Czego potrzebuje poczta? PESEL-i, pełnych adresów zameldowania, imion i nazwisk blisko 105 tysięcy rybniczan uprawnionych do udziału w wyborach. Jestem absolutnie zdruzgotany tym, co się dzieje - tłumaczy prezydent.

Zapewniam, że nie zamierzam udostępnić tych informacji na podstawie przesłanego anonimu, pozbawionego jakichkolwiek podstaw prawnych czy chociażby podpisów osób reprezentujących instytucję. Jeszcze nigdy w historii III Rzeczypospolitej Polskiej w tak skandaliczny sposób nie łamano podstawowych zasad państwa prawa w kontekście procesu wyborczego. Chciałoby się powiedzieć Quo vadis Polsko? - mówi Kuczera.

Zwraca uwagę, że uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 6 kwietnia 2020r. o zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. w dalszym ciągu jest procedowana w Senacie. Co oznacza, że procedura ustawodawcza się nie zakończyła. Dlatego ta ustawa nie może stanowić podstawy działania jakiegokolwiek organu władzy publicznej.

Nad całą sprawą samorządy jednoczą się ze sobą w ramach Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

ZAMIESZCZAMY MAIL POCZTY POLSKIEJ:

Do Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast
Wniosek
Na podstawie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2(Dz. U. z 2020 r. poz. 695), w związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. (BPRM.4820.2.3.2020) dotyczącą podjęcia przez Pocztę Polską S.A. czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., Poczta Polska S. A. zwraca się z wnioskiem o przekazanie danych ze spisu wyborców, o którym mowa w art. 26 § 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r., poz. 684 z późn. zm.) sporządzanego i aktualizowanego przez gminę, jako zadanie zlecone, na podstawie rejestru wyborców, w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze licząc od dnia otrzymania wniosku.
Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku.
Dane, o których mowa powyżej powinny zostać przekazane w formie dokumentu(pliku tekstowego o rozszerzeniu txt lub csv, kodowanego w formacie UTF-8), opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym, za pośrednictwem platformy ePUAP, zawierającego następujące dane wyborców znajdujących się w części A spisu wyborców, o którym mowa w art. 26 § 6 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684, z późn. zm.):
PESEL (11 znaków wyłącznie cyfry) – dana obowiązkowa,
Kod pocztowy (format: XX-XXX np. 65-001) - dana obowiązkowa,
Miejscowość- dana obowiązkowa,
Dzielnica (jeżeli brak dzielnicy pole pozostaje puste) – dana obowiązkowa,
Ulica (jeżeli brak należy wpisać miejscowość),
Numer domu – dana obowiązkowa,
Numer mieszkania (jeżeli brak pusta wartość),
Imię - dana obowiązkowa,
Drugie imię (jeżeli brak pusta wartość),
Nazwisko- dana obowiązkowa,
Drugie nazwisko (jeżeli brak pusta wartość),
Województwo - dana obowiązkowa,
Powiat - dana obowiązkowa,
Gmina - dana obowiązkowa,
Identyfikator miejscowości (SIMC) – dana nieobowiązkowa,
Identyfikator ulicy (ULIC) – dana nieobowiązkowa,
Identyfikator gminy (TERC) – dana nieobowiązkowa.
Nazwy miejscowości, dzielnicy i ulicy powinny być zgodne z nazewnictwem stosowanym w bazie TERYT.
Dane wymienione powyżej, w przekazywanym pliku należy umieścić w kolejności wystąpienia w jednym wierszu każda pozycja z polami oddzielonymi znakiem średnika.
Wyżej wymieniony plik powinien zostać skompresowany do pojedynczego pliku w formacie .ZIP lub .RAR lub .GZIP, lub 7ZIP bez hasła.
Przekazywany plik powinien posiadać nazwę składającą się z nazwy gminy i umieszczonego w nawiasach identyfikatora gminy (TERC), spacje zastąpione powinny być znakiem podkreślnika (\
).
Ewentualne pytania proszę kierować na adres poczty elektronicznej: wybory2020@poczta-polska.pl
Z wyrazami szacunku,
Poczta Polska_

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie