PiS obniży podatki? Są takie plany, że po wszystkich programach socjalnych rząd zaproponuje Polakom nowe ulgi podatkowe. Obniżeniu podatków przez Prawo i Sprawiedliwość przyświecać mają dwa powody - nadciągające wybory oraz dobra sytuacja budżetu państwa. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" propozycje spływają na biurko premiera Mateusza Morawieckiego od początku stycznia. Wśród nich ulga w PIT i zwiększenie kosztów uzyskania przychodu.

PiS obniży podatki? Po socjalu czas na pracowników

Po wszystkich programach socjalnych, które PiS zaproponował Polakom, partia chce pójść krok dalej i obniżyć podatki. Taki ruch jest związany:

  • ze zbliżającymi się wyborami,
  • z dobra sytuacją budżetu.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" wśród propozycji ulg podatkowych, które od początku stycznia 2019 napływają na biurko premiera Mateusza Morawieckiego pojawiły się:

  • istotne zwiększenie kosztów uzyskania przychodu, tak by w kieszeniach pracujących Polaków zostało łącznie 10 mld złotych,
  • nowa ulga w PIT, przeznaczona dla osób pracujących - koszty nie są znane, ale chodzić może o kilka miliardów złotych.

Propozycje przygotowane zostały przez Minister Finansów - Teresę Czerwińską.

PiS obniży podatki by aktywizować zawodowo?

Jak pisze "DGP" PiS stoi przed dylematem, czy wspierać ludzi programami socjalnymi, czy zrobić krok w stronę działań, które pomogą budować klasę średnią i aktywizować społeczeństwo zawodowo.

Obecna sytuacja na rynku pracy wygląda następująco:

  • Polska ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w całej Unii Europejskiej,
  • mówi się, że w chwili obecnej do czynienia mamy z "rynkiem pracownika".

Obniżenie podatków, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość, promować by miało osoby aktywne zawodowo. Podkreślić jednak należy, że w obecnej chwili tzw. "klin podatkowy", czyli suma wszystkich danin, którymi obciążone jest wynagrodzenie stanowi średnio 37 proc. jego wysokości.

Decyzja w sprawie nowych propozycji podatkowych PiS ma zapaść w najbliższych tygodniach.

PIT 2019: Urząd skarbowy rozliczy zeznanie podatkowe za nas

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego