Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisarz, scenarzysta, publicysta DZ. Trzydzieści lat temu zmarł Albin Siekierski

tos
To na podstawie jego opowiadania „Tego domu już nie ma” powstały słynne „Paciorki jednego różańca” Kazimierza Kutza. Napisał też scenariusz popularnego serialu „Blisko, coraz bliżej”, a przez wiele lat publikował na łamach „DZ” felieton „O sprawach oczywistych. Albin Siekierski, bo o nim mowa, zmarł trzydzieści lat temu, 28 lutego 1989 roku.

Albin Siekierski pochodził z Imielina. Urodził się tam w 1920 roku.

- Mój ojciec był kolejarzem, stryjowie również - w ogóle wszyscy dokoła byli kolejarzami, tak to zapamiętałem - tak zaczynał się ostatni jego felieton z cyklu „O sprawach oczywistych” opublikowany w DZ z 25-26 lutego 1989 roku, kilka dni przed śmiercią autora. Swoimi myślami z naszymi Czytelnikami Siekierski dzielił się przez wiele lat w każdą sobotę. „Wielokrotnie gościł w naszej redakcji. Nawet trudno określać to mianem „gościł”. Był jej częścią, stałym współpracownikiem”” - napisał zespół DZ w pożegnaniu.

Praca kolejarza w międzywojennej Polsce mówiła wiele o statusie społecznym rodziny. Dlatego 18-letni Albin Siekierski tuż przed wybuchem wojny zdał maturę w Gimnazjum Klasycznym w Mysłowicach, a potem podjął pracę na poczcie w tym mieście. W czasie wojny rodzina Siekierskich nie podpisała Volkslisty, ale mimo to przyszły pisarz trafił do Wehrmachtu. Został ranny w bitwie na Łuku Kurskim. Po rekonwalescencji zdecydował się na dezercję. W Krakowie, w ulicznej łapance, został jednak ujęty i wywieziony na roboty do Niemiec. Do kraju wrócił w 1945 r.

Podjął pracę w branży spółdzielczej. W 1952 roku skończył Wydział Handlu na ówczesnej Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Gospodarczych w Katowicach. Rok później rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych Przemysłu Węglowego w Katowicach.

Przygoda Albina Siekierskiego z literaturą zaczęła się jeszcze przed II wojną światową. Jego pierwsze wiersze ukazały się już w 1936 roku, jednak za debiut Siekierskiego uważa się powieść „Ocalenie” z 1960 roku. Rok później ukazało się „Pół godziny przyjaźni”. Rok później na podstawie tej drugiej książki Paweł Komorowski nakręcił film „Czerwone berety” z Martą Lipińską i Marianem Kociniakiem, co okazało się być początek owocnej współpracy Albina Siekierskiego z ekranem.

Rok później Teatr Telewizji pokazał „Czarne i białe pióropusze” Siekierskiego, ale częściej jego nazwisko w czołówkach zaczęło się pojawiać pod koniec lat 70. Na podstawie noweli pisarza powstał popularny serial „Ślad na ziemi” opowiadający o budowie Huty Katowice. W 1979 roku Kazimierz Kutz nakręcił z kolei swoje słynne „Paciorki jednego różańca”. Kanwą do napisania scenariusza okazało się opowiadanie Siekierskiego „Tego domu już nie ma”.Film opowiadający o wyburzaniu zabytkowych domów na katowickim Giszowcu, ze wspaniałymi rolami aktorów-amatorów Marty Strasznej i Augustyna Halotty do dziś cieszy się popularnością widzów. Rok po premierze został nagrodzony Złotymi Lwami Gdańskimi.

Lata 80. w ekranowej twórczości Siekierskiego to dwa popularne seriale, których akcja dzieje się na Śląsku. Najpierw powstało „Blisko, coraz bliżej” opowiadające losy rodu Pasterników od czasów powstania styczniowego do końca II wojny światowej (I seria z 1982 r., II - z 1986 r.). W 1988 roku powstała z kolei „Rodzina Kanderów”. Albin Siekierski przez wiele lat był członkiem ZLP. Od 1985 r. był też posłem na Sejm PRL. Zmarł tragicznie 28 lutego 1989 roku w swoim domu w Katowicach-Ligocie. 4 marca na cmentarzu w Panewnikach żegnały go tłumy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo