Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIT 2011 bez błędów [PORADNIK i PROGRAM]

Monika Krężel
arc db
Przeczytajcie poradnik i ściągnijcie darmowy program do wypełniania rozliczenia PIT za 2011 rok.

- Interesuje nas wszystko na temat podatków dochodowych - napisała jedna z naszych czytelniczek z Gliwic. - Wiele osób, nie tylko emerytów, nie wie, jak wypełnić PIT i nie popełnić błędów w zeznaniach podatkowych. Poza tym dzisiaj liczy się każda złotówka, więc przydają się informacje, jak skorzystać z ulg podatkowych.

ŚCIĄGNIJ DARMOWY PROGRAM DO WYPEŁNIANIA PITA ZA 2011 ROK

Izba Skarbowa w Katowicach przypomina, jak uniknąć najczęstszych błędów przy rozliczeniu w podatku dochodowym od osób fizycznych:

1. Wypełnij zeznanie na komputerze i złóż przez internet - dzięki temu oszczędzisz dużo czasu. Wiele aplikacji służących do przygotowania PIT-ów sprawdzi poprawność obliczeń i przypomni o wypełnieniu odpowiednich pół i załączników. Pamiętaj - do złożenia lub skorygowania zeznania przez internet nie jest potrzebny kwalifikowany podpis elektroniczny.

2. Sprawdź czy dane, które wpisujesz do zeznania, zgodne są z danymi na druku lub drukach PIT-11 otrzymanych od płatnika.

3. Jeśli nie przygotowujesz zeznania elektronicznie, sprawdź, czy nie ma w nim błędów rachunkowych. Te błędy to jedna z najczęstszych przyczyn, z powodu której jesteśmy potem wzywani do skorygowania zeznania.

4. Sprawdź, czy do zeznania dołączone są wszystkie niezbędne załączniki (np.: PIT-O - w przypadku rozliczenia ulgi na wychowanie dzieci); w przypadku zeznań składanych przez aplikację e-Deklaracje, załącznik zostanie wygenerowany automatycznie - po uzupełnieniu odpowiedniego pola.

5. Sprawdź, czy numer PESEL lub NIP są prawidłowe; w poprzednich latach wiele osób mylnie wpisywało NIP swojego pracodawcy. Pamiętaj - od tego roku osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w kontaktach z urzędem skarbowym posługują się numerem PESEL.

6. Przed wysłaniem raz jeszcze sprawdź swoje zeznanie. Nie spiesz się. Sprawdź ponownie obliczenia, numery identyfikacyjne PESEL i NIP oraz załączniki. Błąd w zeznaniu może spowodować konieczność złożenia korekty i opóźni zwrot nadpłaconego podatku. Korektę zeznania możesz wysłać również przez internet.

7. Jeśli wysyłasz zeznanie pocztą, sprawdź, czy koperta jest prawidłowo zaadresowana. Jeśli składasz zeznanie przez internet, pamiętaj o wygenerowaniu urzędowego poświadczenia odbioru (UPO) - to dowód, że zeznanie zostało złożone.

8. Jeśli wysyłasz zeznania pocztą lub składasz osobiście, pamiętaj o jego podpisaniu. Co roku bardzo wielu podatników wzywanych jest do urzędów skarbowych, by uzupełnić zeznania, które nie zostały podpisane.

9. Jeśli już teraz wiesz, że nie zdążysz złożyć zeznania w terminie, przed końcem kwietnia złóż w urzędzie skarbowym wniosek o odroczenie terminu do złożenia zeznania. Pamiętaj, w takim wniosku musisz wskazać, jakie specjalne okoliczności przemawiają za odroczeniem terminu.

10. Nie czekaj do końca kwietnia ze złożeniem zeznania - im szybciej je złożysz, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku, a wcześniejsze złożenie zeznania nie skutkuje obowiązkiem dokonania szybszej wpłaty.

Ważny telefon

Jeśli nie wiesz, czy możesz skorzystać z ulg podatkowych lub jak rozliczyć zeznanie, za-dzwoń na infolinię Krajowej Informacji Podatkowej: telefon stacjonarny 801 055 055, komórkowy 22 330 0330.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!