PIT 2018: System Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców...

  PIT 2018: System Twój e-PIT nie dla przedsiębiorców

  Materiał informacyjny

  Dziennik Zachodni

  PIT 2018 Przedsiębiorcy nie skorzystają z nowego systemu Twój e-pitAutor zdjęcia: reynermedia (Flickr). Lic. Creative Commons

  PIT 2018 Przedsiębiorcy nie skorzystają z nowego systemu Twój e-pit Autor zdjęcia: reynermedia (Flickr). Lic. Creative Commons

  Rok 2019 to dla podatków i podatników prawdziwa rewolucja. Najważniejszą z perspektywy osób fizycznych jest wprowadzenie systemu Twój e-Pit, który ma usprawnić składanie zeznań podatkowych. Pierwszy raz Urzędy Skarbowe spełnią marzenia podatników i same ich rozliczą, od początku do końca.
  PIT 2018 Przedsiębiorcy nie skorzystają z nowego systemu Twój e-pitAutor zdjęcia: reynermedia (Flickr). Lic. Creative Commons

  PIT 2018 Przedsiębiorcy nie skorzystają z nowego systemu Twój e-pit Autor zdjęcia: reynermedia (Flickr). Lic. Creative Commons

  Czym jest e-PIT?


  Hasło „Twój e-PIT” pojawia się ostatnio wszędzie. W wiadomościach, w radiu, w Internecie. Mówią o niej wszyscy, bo zbliża się termin uruchomienia usługi, która ma być ogólnodostępna już od 15-ego lutego. Oznacza to, że wtedy zaczną pojawiać się rozliczenia podatków od osób fizycznych, które do tej pory rozliczały się składając PIT-37 albo PIT-38. Od momentu uruchomienia e-PIT nie będzie już konieczności składania deklaracji samodzielnie. Jest to pomyślane przede wszystkim z myślą o trudnościach, jakie zawsze nastręczało wypełnianie deklaracji, z myślą o powstających wówczas błędach, stresie czy wydatkach na profesjonalistów, którzy robili to za podatników. Głównym założeniem jest pomoc i ułatwienie rozliczania. Nie trzeba będzie nawet doręczać dowodów na prawo skorzystania z ulg lub odliczeń. Wszystko zostanie pobrane automatycznie z Krajowej Administracji Skarbowej i odpowiednich instytucji zewnętrznych.


  ePIT nie dla przedsiębiorców


  Ułatwienia związane z rozliczeniem dotyczą jednak przede wszystkim podatników będących osobami fizycznymi. Jak podaje PITax.pl, producent oprogramowania do rozliczania PIT) rozliczenia mają uwzględniać osoby fizyczne, to oznacza że przedsiębiorcy najczęściej będą rozliczać się jeszcze w tradycyjnej formie – samodzielnie, papierowo. Wynika to z innego rodzaju deklaracji podatkowej, a także z licznych informacji związanych z prowadzeniem działalności.

  Przedsiębiorcy w kwestiach podatkowych w 2019 r. muszą zachować podwójną czujność, ponieważ podatnicy mają mieć łatwiej, ale w niektórych przypadkach utrudnia to życie przedsiębiorcom. Dobrym przykładem jest tu konieczność przesłania do Urzędów Skarbowych PIT-11. To na ich podstawie liczony jest dochód oraz zaliczki na podatki pracowników. Jednak konieczność przesłania go do Urzędów do 31 stycznia 2019 r. – tylko elektronicznie – dodała firmom pracy.

  Samodzielne rozliczenie dla pracodawcy


  W przypadku pracodawcy prowadzącego własną działalność gospodarzą będzie on dbał samodzielnie o własne rozliczenie. Z pewnością pomoc ze strony Urzędu Skarbowego byłaby cenna, jednak z uwagi na odmienność rozliczania się osoby fizycznej i przedsiębiorstwa póki co okazuje się niemożliwe. PITax.pl - zajmujący się oprogramowaniem do rozliczania deklaracji podatkowych - podaje, że być może z czasem uda się rozliczać w taki sposób także przedsiębiorców. Póki co należy poczekać na taką opcję.


  PIT przez Internet nie od dziś


  To wszystko nie oznacza jednak, że przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą składać tylko papierowe rozliczenia. Od pewnego czasu możliwe jest zgłaszanie deklaracji przez odpowiedni program internetowy, dzięki któremu nawet PIT z działalności znacznie łatwiej policzyć i mieć pewność, że nie ma w nim błędów. Program pozwala naliczać ewentualne ulgi oraz odliczać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo