PIT-RADWAR S.A. ważne ogniwo polskiego przemysłu obronnego

Akcja specjalna Giganci Polska Press 2022
Stacja Radiolokacyjna BYSTRA
Stacja Radiolokacyjna BYSTRA

Ulica Poligonowa, numer 30, warszawski Grochów. Adres szczególny na mapie stolicy. Mieści się tu PIT-RADWAR S.A., jedna z największych i najistotniejszych spółek polskiego przemysłu obronnego. Swoją historię pisze już niemal 90 lat.

Wszystko zaczęło się w 1934 r. przy ul. Ratuszowej w Warszawie. Po wieloletnich staraniach profesora Politechniki Warszawskiej Janusza Groszkowskiego powstał Państwowy Instytut Telekomunikacyjny (PIT) obecnie spółka PIT-RADWAR. To stąd pochodzą pierwsze polskie stacje radiolokacyjne, tutaj powstała pierwsza w Europie radiolinia, to PIT zrealizował pierwszą w Polsce transmisję telewizyjną.

Obecnie spółka jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oddziały PIT-RADWAR mieszczą się w Gdańsku, Wrocławiu i w Kobyłce. Warszawa to główna siedziba, większość laboratoriów, działy badawczo-rozwojowe, pracownie merytoryczne i wydział produkcyjny.

W Gdańsku zlokalizowane są pracownie z obszaru pasywnych systemów rozpoznania radioelektronicznego. Wrocław skupia specjalistów z dziedziny techniki mikrofalowej, a w podwarszawskiej Kobyłce znajduje się kompleks trzech największych w kraju komór bezechowych do pomiarów parametrów anten i badań kompatybilności elektromagnetycznej.

Elementy systemów obrony powietrznej
Elementy systemów obrony powietrznej

Przez 90 lat istnienia spółka PIT-RADWAR S.A. zbudowała sobie mocną i wiarygodną pozycję. W Polsce jest liderem w obszarze elektroniki profesjonalnej. Rozwiązania i produkty z powodzeniem służą Polskim Siłom Zbrojnym, Straży Granicznej i Policji, a wiele z nich odnosi sukcesy za granicą. Miarą znaczenia PIT-RADWAR S.A. na rynku jest fakt, że 90% systemów radarowych oraz systemów dowodzenia Sił Zbrojnych RP zostało opracowanych i wyprodukowanych właśnie tutaj. Zaufanie odbiorców Spółka wzbudza prowadząc liczne prace badawczo-rozwojowe, czerpiąc z najnowszych osiągnięć nauki i techniki oraz spełniając stawiane przed nią wymagania.

PIT-RADWAR S.A. specjalizuje się w radiolokacji, radioelektronicznych systemach rozpoznania, systemach automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz systemach uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Spółka dostarcza stacje radiolokacyjne bardzo krótkiego, krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu, trudnowykrywalne radary brzegowe, systemy rozpoznania artyleryjskiego, jak również systemy rozpoznania pasywnego. Opracowuje własne technologie urządzeń identyfikacji swój-obcy IFF Mark XIIA, zgodne z aktualnymi standardami NATO. Specjalizuje się także w systemach C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) dla Obrony Powietrznej i Wojsk Lądowych, zgodnych z wymaganiami architektury sieciocentrycznej, a w ich integracji jest krajowym liderem. Uczestniczy we wszystkich najważniejszych programach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP, związanych z obroną przeciwlotniczą. Począwszy od programu WISŁA, czyli obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu, poprzez NAREW - czyli krótki zasięg, aż do PILICY i PILICY+, czyli obrony w bardzo krótkim zasięgu. W programie Narew Spółka jest odpowiedzialna za systemy radiolokacyjne. Są to radary Bystra, które zastąpią radary Soła, a także stacje wstępnego wykrywania P-18PL oraz Stacja Pasywnej Lokalizacji (SPL). Spośród całej gamy produktów Spółki jest wiele, które zasługują na szczególną uwagę. Takim właśnie sprzętem jest Stacja Pasywnej Lokalizacji. To unikatowy na skalę światową system, w którym dokonywana jest zbiorcza analiza danych pochodzących z dwóch, niezależnych podsystemów radiolokacyjnych. Cały proces realizowany jest w jednym, mobilnym systemie zabudowanym na podwoziu kołowym. Stacja SPL nie emituje żadnego promieniowania, pracuje wyłącznie w trybie pasywnym, czyli w sposób cichy, praktycznie ”niewidzialny” dla wrogich systemów antyradarowych. Co więcej – system ten jest w stanie zlokalizować zagrożenie wyłącznie na podstawie bądź to sygnałów wysyłanych przez ten obiekt, bądź też zakłóceń w przestrzeni, które ten obiekt generuje swoim ruchem. Połączenie tych dwóch zdolności w jednym układzie stanowi jego przewagę konkurencyjną i jest unikatowym rozwiązaniem w skali nie tylko europejskiej, ale również i światowej.

Innowacyjnym rozwiązaniem z nieco innego niż radiolokacja obszaru jest Okrętowy System Uzbrojenia kal. 35 mm. To wielozadaniowy system zdalnie sterowanej armaty kal. 35 mm połączonej z ultranowoczesnym sterowaniem, naprowadzaniem i kierowaniem ogniem. System przystosowany jest do używania dwóch rodzajów amunicji i jest w stanie w ułamku sekundy zmienić rodzaj wystrzeliwanego pocisku w zależności od rodzaju zwalczanego obiektu. Armata 35mm występuje zarówno w wersji przeznaczonej dla Wojsk Lądowych, jak również w ukompletowaniu dedykowanym Marynarce Wojennej. Właśnie taka wersja okrętowa (OSU-35K) przeszła obecnie modernizację obejmującą m.in. szerokie zastosowanie włókien węglowych. Obecnie system ten implementowany jest na szeregu okrętów służących w Marynarce Wojennej Rzeczpospolitej.

PTI-RADWAR S.A. to nie tylko uzbrojenie, które można zaobserwować „gołym okiem”. To również szereg systemów dowodzenia i kierowania, które implementowane są w systemach radiolokacyjnych oraz systemach uzbrojenia. Spółka od dziesięcioleci specjalizuje się w projektowaniu systemów C4ISR dla wszystkich szczebli dowodzenia (od operacyjnego po taktyczny) dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojonych. PIT-RADWAR S.A. to projektant i integrator nowoczesnych systemów rakietowych do systemów bardzo krótkiego zasięgu, a także komplementarnych systemów artyleryjskich wykorzystujących amunicje programowalną. Za przykład służą POPRAD – samobieżny zestaw rakietowy wykorzystujący rakiety GROM i PIORUN, produkowane przez Zakłady MESKO oraz armata kal. 35 mm, w zmodernizowanej, kompozytowej wersji. Programy modernizacyjne prowadzone są zarówno we współpracy ze spółkami z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jak i z partnerami zagranicznymi. Można tu wspomnieć o antenach IFF do zestawów Patriot oferowanych przez firmę Raytheon. Partnerstwo to słowo-klucz, które otwiera przed Spółką drzwi do tak oczekiwanego przez nią rozwoju, poszerzania oferty i rynków zbytu. To również droga do sprostania wyzwaniom współczesności. A wyzwań w szybko zmieniającej się rzeczywistości nie brakuje.

System Pasywnej Lokalizacji SPL
System Pasywnej Lokalizacji SPL

Aby im sprostać, Spółka postawiła przed sobą trzy główne cele. Pierwszy – zwiększenie zdolności produkcyjnych; drugi – budowa potencjału eksportowego oraz trzeci – reorganizacja i racjonalizacja prac badawczo-rozwojowych.

Zwiększenie mocy produkcyjnych Spółka zamierza osiągnąć inwestując w Kobyłce. W tej podwarszawskiej miejscowości powstanie nowoczesny zakład produkcyjno-technologiczny z pełnym zapleczem laboratoryjnym i badawczo-rozwojowym. Kolejna inwestycja przebiega we wrocławskim Oddziale. Powstaje tam nowy kompleks produkcyjny różnych typów modułów nadawczo-odbiorczych.

Sfera badawczo-rozwojowa to jeden z filarów działalności PIT-RADWAR S.A. od początku jej istnienia. Aktualnie zmienia się jej charakter. Główną rolę odgrywa rozwój produktów o największym potencjale.

Za sukcesem Spółki stoją ludzie, są jej najwyższą wartością, od zawsze. W 1938 r. PIT zatrudniał 350 osób, w tym 200 pracowników naukowo-technicznych. Aktualnie z firmą związanych jest blisko 1500 osób, z czego 40% stanowi kadra inżynierska. Spółka współpracuje z uczelniami technicznymi, organizuje staże, praktyki, prezentacje, bierze udział w targach pracy, by przyciągnąć młode talenty i związać się z nimi na dłużej. Szczególną wagę przykłada do tego, by wiedza i doświadczenie na kolejne lata stanowiły wyróżnik polskiej zbrojeniówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: PIT-RADWAR S.A. ważne ogniwo polskiego przemysłu obronnego - Portal i.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie