Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKM Jaworzno postawiło na rowerzystów. Mają lepiej?

Anna Zielonka
Na przewóz rowerów pozwalają bagażniki z tyłu autobusu
Na przewóz rowerów pozwalają bagażniki z tyłu autobusu Anna Zielonka
Rower w autobusie sprawia sporo kłopotu, bo zajmuje miejsce, co nie podoba się niektórym pasażerom. W Jaworznie nie będzie z tym już problemu. Na kilku autobusach PKM Jaworzno znajdują się specjalne bagażniki na rowery. To jedne z pierwszych w województwie śląskim.

- W centrum miasta cyklista będzie mógł umieścić swój rower na specjalnym wieszaku, a my zawieziemy go na obrzeża i tam już w ciszy i spokoju rowerzysta będzie mógł obcować z naturą - mówi Marcin Chomitowski, rzecznik PKM Jaworzno. - Rower będzie montował właściciel w obecności kierowcy. Całość zostanie zabezpieczona odpowiednim zamkiem - dodaje.

Aby uruchomić mechanizm zamykający, trzeba włożyć monetę o nominale 2 zł. Podczas odczepiania roweru, znowu w obecności kierowcy, moneta zostanie zwrócona.

- Wieszaki zamontowane są na autobusach marki Solbus, które kupiliśmy pod koniec 2010 roku, w ramach projektu współfinansowanego z UE. Zakup bagażników rowerowych to nasza odpowiedź na pewne zapotrzebowanie. W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których rowerzysta nie miał wystarczającej ilości miejsca, żeby wejść do autobusu i umieścić w nim rower - tłumaczy Marcin Chomitowski.

Na przystankach pojawiły się też rozkłady jazdy ze specjalnymi oznaczeniami kursów, wykonywanych przez autobusy z wieszakami. Dotyczą linii autobusowych o numerach 302, 305, 306, 314, 326, 368 oraz 374, czyli tych, które jeżdżą w zielone zakątki miasta. Rowery można montować na wyznaczonych w tym celu przystankach. To samo dotyczy ich rozmontowywania.

Takich bagażników nie mają nawet autobusy KZK GOP. Co prawda, przez pewien czas miejsca na rowery istniały w pojazdach PKM Sosnowiec (w środku dwóch ikarusów zamontowano specjalne stojaki), ale pomysł się nie przyjął. - Była to linia 221 bis. Przewóz rowerów cieszył się jednak małym zainteresowaniem pasażerów - mówi Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

Dziś przewóz rowerów zależy od oceny kierowcy, który zna trasę i wie, czy rower w autobusie nie będzie przeszkadzać innym pasażerom.

W MZK Tychy, gdzie jest zakaz przewozu rowerów w autobusach, nikt na razie nie przewiduje wprowadzenia takiego pomysłu. W Rybniku aktualnie trwa dyskusja publiczna rybnickiego Zarządu Transportu Zbiorowego z pasażerami, na temat możliwości i sposobów przewozu jednośladów w autobusach.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!