PKM Sosnowiec: 78 autobusów dla Zagłębia

  PKM Sosnowiec: 78 autobusów dla Zagłębia

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Volvo electric hybrid

  Volvo electric hybrid ©volvo

  PKM Sosnowiec kupuje nowe autobusy. To jeden z najnowocześniejszych PKM-ów w kraju. Jaka przyszłość czeka go powstąpieniu miasta do metropolii?
  Volvo electric hybrid

  Volvo electric hybrid ©volvo

  Siedemdziesiąt osiem nowych autobusów ma już na przełomie tego i następnego roku zasilić bazę taborową sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. PKM Sosnowiec rozstrzygnął właśnie przetarg dotyczący zakupu nowego taboru. Jeśli nikt nie złoży protestu, umowa z wykonawcami będzie podpisana w pierwszej połowie lipca. PKM Sosnowiec to przewoźnik bodaj z najnowocześniejszym taborem w regionie i jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

  Opiewający łącznie na kwotę 127,4 miliona złotych przetarg podzielony został na cztery części.
  Pierwsza dotyczyła dwudziestu czterech dwunastometrowych autobusów z silnikami diesel EUR06. Za 26,9 mln zł dostarczy je Solaris. W drugiej części mowa była o dwudziestu pięciu dwunastometrowych autobusach hybrydowych. Za 44,6 mln zł wyprodukuje je Volvo Corp. Trzecia część to dziewiętnaście osiemnastometrowych autobusów przegubowych. Za 28,5 mln zł dostarczy je EVO BUS (czyli Mercedes). W ostatniej części wybrano dostawcę dziesięciu osiemnastometrowych przegubowych autobusów hybrydowych, które za 27,4 mln zł dostarczy Volvo Corp.

  Jeśli umowę uda się podpisać na początku lipca, to pierwsze autobusy powinny dotrzeć do Sosnowca jeszcze w grudniu. Kolejne dostawy będą miały miejsce mniej więcej co dziesięć dni przez dziewięć miesięcy. Autobusy, które zasilą bazę taborową PKM Sosnowiec będą wyposażone w klimatyzację dla pasażerów, sieć WiFi, ładowarki USB dla pasażerów wbudowane w poręcze w miejscach ogólnodostępnych, zapowiedzi przystanków nie tylko wewnątrz autobusów, ale również dla pasażerów czekających na przystankach, alkoblokady powodujące, że każde uruchomienie autobusu wiąże się z koniecznością sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy, monitoring wielokamerowy, doświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wyjścia z autobusu oraz ledowe światła mijania i drogowe.

  - Autobusy zostaną przeznaczone do obsługi konkretnych linii - mówi Piotr Drabek, dyrektor PKM-u ds. technicznych.

  Nowe autobusy mają w całości obsługiwać dwadzieścia sześć linii, które w konsultacjach społecznych wybrali pasażerowie. Te wozy, które podczas weekendów z racji m.in. rzadszej częstotliwości, będą wolne, zostaną skierowane do obsługi dziewiętnastu kolejnych.

  W Sosnowcu nie myślą na razie, jaki wpływ na przyszłość PKM-u może mieć członkostwo stolicy Zagłębia w przyszłej metropolii. Z drugiej strony niczym nowym są głosy o możliwości powołania własnego „zagłębiowskiego KZK GOP”.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może Katowice wymienią do końca , stare autobusy i przeszkola kierowców

  a. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  z KULTURY. Czwartek - stary autobus..., upał od samego rana , a KIEROWCA w tej swojej DZIUPLI , nie wie , że trzeba otworzyć klapy na dachu i okna pootwierać,Nie wie!.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  busiarz Z**

  busiarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Okna potwierac kierowca ma ?? ludzie sa na tyle leniwi ze im sie nawet nie chce samemu otworzyc okna tylko ktos ma to robic za nich ? żal

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA