PKO Ekstraklasa wraca do gry już w styczniu. Jeszcze nigdy zimowa przerwa nie była tak krótka

Raków Częstochowa jest po rundzie jesiennej wiceliderem tabeli i mierzy w europejskie puchary  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Raków Częstochowa jest po rundzie jesiennej wiceliderem tabeli i mierzy w europejskie puchary Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. arc / polska press
Dokładnie 39 dni minęło od ostatniego meczu drużyn z naszego regionu w PKO Ekstraklasie. W piątek piłkarze znów wybiegną na boiska. Tradycyjnie będziemy wiosną ściskać kciuki za cztery kluby z naszego regionu walczące w najwyższej klasie rozgrywkowej: Górnika Zabrze, Piasta Gliwice, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Raków Częstochowa.

Po raz pierwszy w 94-letniej historii polskiej ligi piłkarze będą rozgrywać spotkania ligowe już w styczniu. Jeszcze nigdy runda wiosenna nie zaczęła się w naszym kraju tak wcześnie. Pandemia koronawirusa i tegoroczne Euro wymusiła jednak na najwyższej klasie rozgrywkowej taki właśnie terminarz.

Władze Ekstraklasy SA doszyły do wniosku, że kluby mają podgrzewane murawy i zimowa aura nie powinna być im straszna, a kibice i tak nie będą marzli na trybunach, bo zmagania znów będą się toczyć bez udziału publiczności.

Najkrótszą przerwę między meczami będą mieli piłkarze Rakowa. Częstochowianie kończyli poprzednią rundę jako jedni z ostatnich meczem w Gliwicach 20 grudnia, a w piątek wybiegną na boisko jako jedni z pierwszych podejmując w Bełchatowie Pogoń.

W przypadku piłkarzy Marka Papszuna ligowe potyczki z jesieni i wiosny dzieli zaledwie 40 dni. Krótsza przerwa między rundami była tylko raz - latem 1961 roku, ale wówczas rywalizowano w Polsce systemem wiosna-jesień.

Mecz 2. i 3. drużyny tabeli to hit pierwszej tegorocznej kolejki. Raków co dwa lata wygrywa ligową rywalizację. W 2017 r. triumfował w II lidze, a w 2019 zwyciężył w I lidze. Czy w tym roku prawem serii okaże się najlepszy również w PKO Ekstraklasie?

Ciekawie powinno być też w sobotę w Zabrzu. Plasujący się tuż za podium Górnik gościć będzie mającego tradycyjnie wielkie aspiracje Lecha. Poznaniacy mają już z głowy europejskiej puchary i mogą skupić się tylko na lidze.

Walczące o ligowy byt Podbeskidzie podejmować będzie Bielsku-Białej mistrza Polski. Ponowny debiut Roberta Kasperczyka na trenerskiej ławce Górali jaki się jako wielkie wyzwanie dla szkoleniowca i drużyny. Piast Gliwice zagra w Krakowie z przemeblowaną zimą Wisłą.

PKO Ekstraklasa - 15. kolejka

Raków Częstochowa - Pogoń Szczecin (pt. 20.30, Canal+ Sport, TVP Sport)
Ostatnie mecze Rakowa: Piast 0:0 (w), Jagiellonia 3:2 (d), Śląsk 0:1 (w)

Górnik Zabrze - Lech Poznań (sob. 20, Canal+ Sport)
Ostatnie mecze Górnika: Jagiellonia 0:1 (w), Cracovia 0:2 (d), Wisła Płock 1:0 (w)

Wisła Kraków - Piast Gliwice (niedz. 15, Canal+ Sport)
Ostatnie mecze Piasta: Raków 0:0 (d), Podbeskidzie 5:0 (w), Zagłębie 1:1 (d)

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa (niedz. 17.30, Canal+ Premium)
Ostatnie mecze Podbeskidzia: Wisła Płock 1:4 (w), Piast 0:5 (d), Lech 0:4 (w)